1. Biotech w kremie

– Składniki biofermentowane, probiotyki i prebiotyki odżywiają dobre bakterie skóry i wzmacniają ich działanie. Dzięki temu wnikają głębiej i są skuteczniejsze. Na przykład system Droplette do dostarczania składników aktywnych serum wykorzystuje technologię tworzenia maleńkich kropelek, które dostają się 20 razy głębiej. Inne połączenie nauki i synchronizacji z naturą skóry to maska do spania Chronobiology firmy Noble Panacea założonej przez laureata Nagrody Nobla, chemika sir Frasera Stoddarta – mówi zajmująca się prognozowaniem trendów Ewa Krajewska z agencji kreatywnej Fashion Project

2. Jak się bawić, to z AI 

– Jedna z moich ulubionych tendencji: kryptokosmetyki – zdradza Ewa Krajewska. – Makijaż w metaświecie, czyli np. Givenchy Beauty House z kolekcją wirtualnych zapachów i kolorówki. Użytkownicy mają tu dostęp do stanowisk makijażu, fotobudki i basenu urządzonego w stylu Givenchy, a także automatów pełnych torebek na szminki Le Rouge. Ciekawą opcją są też cyfrowe soczewki kontaktowe marki Moody, które można przymierzać online – opowiada ekspertka.

3. Czerwień wszędzie

Nie tylko w tak oczywistej formie jak pomadka do ust, lecz także eye-liner, cień do powiek czy tusz do rzęs. Po różowym 2023 pora na mocne, bezkompromisowe uderzenie. Czerwień nie uznaje półśrodków, to nie sam kolor, to także deklaracja: ogniu, krocz ze mną!

4. Unikatowe staje się globalne

Moda na niszowe, produkowane ręcznie i w małych ilościach kosmetyki rośnie w siłę. Chcemy być traktowani wyjątkowo – także w naszych łazienkach. ną rzeczywistość lub sztuczną inteligencję, które umożliwiają wypróbowanie produktu online. AI dostosowuje się do twoich potrzeb, przeprowadza analizę skóry, gromadząc informacje o niej, następnie dopasowuje spersonalizowane kosmetyki, a coraz częściej również suplementy.

5. Spokój i piękno łączą się z sobą

Twój stan psychiczny wpływa na to, jak wygląda skóra. Suplementy diety i techniki poprawiające nastrój to nowy makijaż.

6. Opakowanie ma znaczenie

Spodziewaj się coraz większej liczby opakowań stworzonych z przyjaznych dla środowiska materiałów, nadających się do ponownego napełniania i recyklingu.

7. Indywidualnie proszę!

 Amerykański profesor Bruce Lipton (przez jednych uznawany za guru, przez innych za szarlatana) ogłosił niedawno wyniki badań, które pokazują, że każdy z nas posiada inne peptydy na zakończeniach receptorów nerwowych odpowiedzialnych za zmysły. Oznacza to, że wrażenia z nimi związane odbieramy w absolutnie unikatowy sposób. Nic dziwnego, że oczekujemy hiperpersonalizacji w tak zmysłowej dziedzinie jak beauty. Według badań firmy McKinsey aż 71 proc. klientów liczy na odpowiadające ich wymaganiom doświadczenia podczas zakupów stacjonarnych i dużo chętniej wybiera marki oferujące wirtualną rzeczywistość lub sztuczną inteligencję, które umożliwiają wypróbowanie produktu online. AI dostosowuje się do twoich potrzeb, przeprowadza analizę skóry, gromadząc informacje o niej, następnie dopasowuje spersonalizowane kosmetyki, a coraz częściej również suplementy.

8. Poznaj egzosomy

 – To nanopęcherzyki wytwarzane przez komórki macierzyste. Biorą one udział w komunikacji międzykomórkowej, a dzięki swoim mikroskopijnym rozmiarom przenikają przez struktury skóry. Zawierają biocząsteczki, takie jak białka, lipidy i kwasy nukleinowe. Działają jako przekaźniki z komórek macierzystych do innych. Będziemy je stosować w połączeniu z zabiegami mikronakłuwania bądź samodzielnie, aplikując bezpośrednio na skórę, a one ją naprawią, zregenerują i odmłodzą. Nieinwazyjnie – przekonuje kosmetolożka Sylwia Mateuszuk z Nice Spa Warszawa.

9. Śliczne, bo organiczne

Czyste, uprawiane w mądry sposób. Z takich składników korzystają najlepsze marki kosmetyczne i uwaga: perfumeryjne. Całkowicie roślinne zapachy to będzie bardzo wyraźny trend w tym roku.

10. Synergia procedur

- Łączenie działań z obszaru chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej i kosmetologii jest mi bardzo bliskie w przypadku zabiegów dotyczących twarzy. Operacyjne liftingi odmładzają, ale nie mają charakteru przeciwzmarszczkowego. Jeśli więc zależy nam na maksymalnym i długotrwałym efekcie zabiegu, a także wygładzeniu skóry, nadaniu jej jednolitego kolorytu i zminimalizowaniu widoczności blizn pooperacyjnych, ważne jest przygotowanie jej do liftingu i właściwa pielęgnacja po nim – mówi chirurg Marek Szczyt (drszczyt.pl).

11. Wrażliwcy mają głos

– Po pandemii dermatolodzy zanotowali ogromną liczbę pacjentów skarżących się na wrażliwą, podrażnioną skórę (wszystkie te perfumowane odkażacze do rąk!). Ta tendencja niestety nadal się utrzymuje. Dlatego przyszły rok będzie należał do produktów przeznaczonych właśnie dla wrażliwców. Takich, które koją i wyhamowują nadwrażliwość, a także mało składnikowych – z minimalną ilością konserwantów. Marki, które jeszcze nie mają takich w swojej ofercie, na pewno to nadrobią – mówi dermatolożka, dr  n. med. Ewa Chlebus (drchlebus.pl).

12. Jak w kinie

– Czekają nas premiery filmowe, które odbiją się dużym echem na stylizacji włosów. Do łask wrócą m.in. wyczesane fryzury w stylu Marii Callas – zdradza fryzjer Michał Urbaniak z salonu Hair Republic Warsaw.

13. Zrób to sama

Automasaż staje się nieodłącznym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Bez względu na to, czy wybierzesz naturalne kryształy, kamień gua sha, roller, czy swoje dłonie – kluczem do skuteczności jest regularność.

14. Poza horyzont

Alternatywne terapie i starożytne rytuały przenikają do świata beauty – nie walczą o pierwszeństwo, dopełniają nowoczesne praktyki pielęgnacyjne. Nie bierz niczego za pewnik – doświadczaj i decyduj, czy to dla ciebie. Ale pamiętaj, czasami nie musisz widzieć, żeby poczuć.

15. Przygotuj się na krótkie cięcia podkreślające naturalną strukturę włosa. Czeka nas też dużo japońskiej asymetrii i krótkich, prostych grzywek - mówi Michał Urbaniak. 

16. Mniej znaczy więcej

– Koncentrujemy się na nowych technologiach, ale ważne jest dla nas jednocześnie, by kosmetyki nie miały negatywnego wpływu na planetę. Dlatego jeszcze częściej będziemy wybierać produkty najlepsze i dla nas, i dla świata – zapowiada Ewa Krajewska.

– Zrównoważony rozwój i świadomość ekologiczna to nie puste hasła. Marki proponują skoncentrowane formuły, które pozwalają zmniejszyć ilość stosowanego kosmetyku, a to ogranicza ilość odpadów opakowaniowych, wagę produktu i jego ogólny wpływ na środowisko – wymienia ekspertka. Dodajmy, że liczba wyszukiwań hasła „zrównoważone piękno” wzrosła od 2019 roku ponad 700 proc.!

17. Bez skalpela 

 – Zaawansowane technologie takie jak HIFES w połączniu z falą radiową czy polem elektromagnetycznym pozwalają docierać do głębokich warstw skóry, a nawet mięśni i powięzi. To rewolucja, która otwiera przed nami możliwości osiągnięcia prawdziwego remodelingu, działań prewencyjnych i prozdrowotnych. Pozwala na modelowanie mięśni, skóry i tkanki tłuszczowej w bezinwazyjny sposób – tłumaczy lekarka medycyny estetycznej Marta Tazbir (klinikatazbir.pl).

18. Zapachowy eskapizm

W rzeczywistości podróżujemy mniej, za to nieustannie przemierzamy świat w wyobraźni. Pomogą nam w tym perfumy pełne egzotycznych, kwiatowych i fascynujących nut molekularnych.

19. Inteligencja gadżetów

Urządzenie do oczyszczania twarzy, które dostosowuje intensywność działania do twojej skóry, domowe maski LED i przyrządy emitujące mikroprądy i ultradźwięki, żeby ujędrniać skórę. Do tego szczotka do włosów wyposażona w czujniki analizujące stan skóry głowy lub suszarka dopasowująca temperaturę powietrza i moc do typu włosów. Tego wszystkiego możesz teraz używać we własnym domu.

20. Lubimy lokalne zioła i rośliny charakterystyczne dla danego obszaru

- Sezonowość i szacunek dla miejsca, w którym mieszkasz. Tak to jest modne. I dlatego powstają firmy takie jak: Trawiaste, Istota Lasu czy Polski Mniszek. Nie znasz? 

21.Czuła medycyna

Starzejemy się teraz w zgodzie z sobą. Nie przerabiamy niczego na siłę. Najważniejsze jest profizjologiczne hamowanie procesów starzenia, stymulowanie naturalnej regeneracji, a jeśli poprawki, to działające długofalowo i naprawczo. Obserwujemy ogromny rozwój inżynierii genetycznej i sięganie po autologiczne metody regeneracji. Interesują nas jak najmniej agresywne zabiegi i najkrótsza rekonwalescencja, ale z największym potencjałem naprawczym. Czasy, kiedy wypełniacze grały pierwsze skrzypce, właśnie minęły. Teraz są one jednym z wielu elementów odmładzania – mówi chirurg Robert Chmielewski (primeclinic.pl).

22. Hormonalna harmonia

– Pielęgnacja ukierunkowana na konkretne procesy spowodowane zmianami hormonalnymi – preparaty kosmetyczne wspierają skórę przez cały cykl menstruacyjny, okres okołomenopauzalny, pomenopauzalny, przed ciążą i po niej, a nawet w przypadku poronienia – mówi Ewa Krajewska.

23. Można zwolnić

– Efekt „wow!” przestanie nas interesować. Ważna stanie się stymulacja, stopniowa poprawa jakości skóry i przede wszystkim długofalowe, rozsądne podejście do pielęgnacji. Zamiast rozbudowanych zestawów do dbania o siebie w domu – kilka, nawet droższych produktów, za to skutecznych i dopasowanych do naszych potrzeb. Poza ujędrnianiem skóry i zmniejszaniem widoczności zmarszczek zabiegi powinny też relaksować i odprężać. Dlatego w moim gabinecie łączę naturalne kosmetyki z akupunkturą, peelingami, masażami bańką i delikatnym mikronakłuwaniem okolic oczu i ust, by zadbać o klientkę holistycznie i na każdym poziomie – mówi kosmetolożka i terapeutka Anna Grela z Warsztatu Piękna (warsztatpiekna.pl).

24. We własnym rytmie

Pilates na reformerach, joga w saunie czy zajęcia z różnych rodzajów tańca na zmianę? W tym roku aktywności lubią się łączyć, a co najważniejsze: ćwiczysz w swoim rytmie i tak często, jak chcesz. Koniec rygoru i odgórnego narzucania planu treningów. Sport ma być zdrowy, a  także przyjemny. I uwaga: zgodnie z fazami Księżyca.