Sylwester w Europie: Londyn, Wielka Brytania

Tysiące ludzi gromadzą się nad Tamizą, by wspólnie przywitać Nowy Rok. Najważniejsze budynki angielskiej stolicy – m.in. Parlament i The London Eye – są specjalnie podświetlane na tę okazję. Dzięki – jak co roku darmowej w Sylwestra - komunikacji miejskiej dotrzesz tam, gdzie potrzebujesz, a porannego kaca będziesz mógł wyleczyć na tradycyjnej noworocznej paradzie, która przejdzie przez centrum miasta.

Sylwester w Europie: Bruksela, Belgia

Do Brukseli warto udać się już nieco wcześniej – metropolia słynie z jednego z najwspanialszych w Europie jarmarków bożonarodzeniowych. Ale i koneserzy zacnych imprez znajdą tu coś dla siebie. W różnych częściach miasta odbędą się specjalne sylwestrowe balangi – największa oczywiście będzie miała miejsce na Wielkim Placu (stąd też najlepiej widać fajerwerki).

Sylwester w Europie: Wiedeń, Austria

Do Wiednia w okresie noworocznym mamy słabość – nie dość, że jest relatywnie blisko naszego kraju, to jeszcze 1 stycznia oferuje noworoczny koncert w Filharmonii Wiedeńskiej. Kupno biletów na to wydarzenie graniczy z cudem, za to sam występ jest transmitowany na wielkim telebimie przed Ratuszem.

Ale nim noworoczne wyciszenie – szampańska zabawa! Bożonarodzeniowy jarmark na Starym Mieście przemienia się w Sylwestrowy Szlak, a najpopularniejszym napojem staje się grzane wino. Uwaga: imprezy startują już po południu!

Sylwester w Europie: Praga, Czechy

Nie mamy wątpliwości, że to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. W Sylwestra zabawisz się tu w licznych klubach lub na Placu Wacława, gdzie Nowy Rok powita kilkaset tysięcy imprezowiczów. Sztuczne ognie są tu odpalane z różnych części metropolii – te najbardziej spektakularne widać w pobliżu Latenskich Sadów, czyli centralnego parku w Pradze.

Sylwester w Europie: Berlin, Niemcy

Berlińskie władze już teraz szacują, że w niemieckiej stolicy Sylwestra spędzi blisko milion osób! Najwięcej odwiedzających zgromadzi się w okolicach Bramy Brandenburskiej, gdzie odbędą się główne noworoczne obchody. Berlin słynie z ponad dwukilometrowego „imprezowego pasa” między właśnie Bramą a Kolumną Zwycięstwa – znajdziesz na tym obszarze bary, sceny muzyczne, imprezowe namioty, food trucki oraz laserowe pokazy.

Nie interesują cię balangi? W Berlinie jest organizowany noworoczny bieg, na który wielu uczestników przywdziewa barwne stroje. Może to jest jakiś pomysł?

 

Sylwester w Europie: Dubrownik, Chorwacja

Mniej oczywisty wybór. Jeśli chodzi o sylwestrową zabawę w Chorwacji, odwiedzający częściej decydują się na Zagrzeb i Split, ale to właśnie w tym tkwi największa siła Dubrownika – na ulicach jest po prostu mniejszy ścisk.

Oczywiście nie oznacza to gorszej zabawy, bo Dubrownik stawia na lokalnych artystów oraz prezentację chorwackiej kultury. W okolicach północy warto być na Stradunie (to główna ulica miasta), a później – wedle potrzeb!

Sylwester w Europie: Kraków, Polska

A czemu nie Kraków? Największa sylwestrowa impreza odbędzie się oczywiście na Rynku, a główną gwiazdą będzie niezwykle popularny raper - Quebonafide. Mniejsze sceny zostaną rozstawione w innych częściach miastach: na Kazimierzu oraz w Nowej Hucie.

Tutaj również będziesz mógł uczestniczyć w wyjątkowym biegu – 15. Krakowski Bieg Sylwestrowy (na dwóch dystansach: 5 i 10 kilometrów) rozpocznie się 31 grudnia w samo południe. I, podobnie jak w Berlinie, uczestnicy wystartują w oryginalnych strojach.

Sylwester w Europie: Amsterdam, Holandia

Holenderska stolica to jedno z najbardziej imprezowych miejsc w Europie, gdzie w sylwestra goście bawią się ze zdwojoną siłą! Główne wydarzenia odbędą się oczywiście na największych miejskich placach. Ponadto Amsterdam słynie z wyjątkowych pokazów sztucznych ogni, które można podziwiać z licznych mostów nad rzeką Amstel.

Jeśli zdecydujesz się spędzić Sylwestra w Amsterdamie, lepiej już teraz szlifuj swój angielski – amerykanie wprost kochają to miasto.

Sylwester w Europie: Rejkiawik, Islandia

Islandczycy uwielbiają fajerwerki! Co roku wydają na sztuczne ognie mnóstwo pieniędzy, czego efekty możemy dostrzec właśnie w Sylwestra (dochód ze sprzedaży fajerwerków jest przeznaczany na islandzkie grupy ratownicze).

Tradycją jest, że na Islandii pali się noworoczne ogniska, wokół których gromadzą się mieszkańcy. W Rejkiawiku jest nawet organizowana specjalna wycieczka, dzięki której odwiedzisz największe płonące stosy.

Jeśli w Sylwestra wybierzesz Islandię, koniecznie zaopatrz się w NAPRAWDĘ ciepłe ubrania.

Sylwester w Europie: Funchal, Madera

Madera może i jest najbardziej egzotycznym miejscem w powyższym zestawieniu, ale niech to cię nie zniechęci! Portugalska wyspa to znakomite wino oraz jeden z najbardziej spektakularnych pokazów sztucznych ogni na świecie! W latach 2006-2012 Madera widniała w Księdze Rekordów Guinessa w kategorii największego pokazu fajerwerków.

Ze spokojniejszych atrakcji z pewnością warto wymienić koncert lokalnej orkiestry symfonicznej, którego będziesz mógł posłuchać w centrum miasta.

Przeczytaj także: