Czym jest cold water surfing?

Mat. prasowe

Cold water surfing to nic innego, jak surfowanie na zimnych falach. Kilkanaście lat temu surferzy z Polski chcieli przedłużyć swój sezon i pomimo ekstremalnych warunków, postanowili pływać również jesienią i zimą. Od tego czasu śmiałków surfowania na lodowatych falach jest coraz więcej, dlatego marka Porsche postanowiła zorganizować zawody, w których biorą udział zawodnicy z całego świata, m.in. Iona McLachlan i Phoebe Strachan ze Szkocji, Sanna Hörvallius ze Szwecji, legenda surfingu z Australii, Sean Crowder, czy Irlandczyk Gearóid Mcdaid.

W jakich warunkach surfuje się zimą nad Bałtykiem?

Mat. prasowe

Bałtyk jest jednym z najchłodniejszych miejsc do surfowania na świecie - zimą temperatura wody oscyluje w granicach 1-2˚C. Fale być może nie są wysokie, ale za to lodowate. Pływa się w ciemnogranatowej, wzburzonej wodzie, często w czasie sztormów. Żeby mierzyć się z falami w takich warunkach, surferzy zakładają pianki neoprenowe, buty i rękawice o grubości min. 5 mm. Dla porównania - w ciepłych zakątkach świata surfuje się w samych szortach, lycrze lub piankach z krótkimi nogawkami i ramionami, o maksymalnej grubości 2mm.

Surfing w zimowej aurze to dla mnie coś wyjątkowego -mówi surfer, fotograf i konsultant ds. organizacyjnych Cold waves by Porsche, Krzysztof Jędrzejak.

I dodaje: Jest oczywiście trudniej niż latem, ale doznania estetyczne związane z surowym krajobrazem naszego morza są tak niesamowite, że ciężko się temu oprzeć. Jestem przekonany, że jak tylko doczekamy się odpowiedniej prognozy falowania, możemy liczyć na surfingowe widowisko na europejskim poziomie, którego Bałtyk wcześniej nie widział.

Jak prognozuje się fale?

Mat. prasowe

Surfing nad polskim morzem bywa kapryśny. Odpowiednie fale potrafią pojawić się znienacka, a czasami nie ma ich przez kilka tygodni. Wszystko zależy od kierunku i siły wiatru. W Bałtyku najczęściej surfuje się na falach wiatrowych, ale zdarzają się też momenty, które zbliżone są do tych na oceanie, kiedy do wybrzeża dociera czysty rozkołys i nie ma wiatru. Fale mają wtedy odpowiednią moc, są bardzo równe i idealnie nadają się do surfowania. Niestety nad naszym morzem tak dobre warunki potrafią utrzymać się przez zaledwie kilka godzin.

Organizatorzy Cold waves by Porsche również nie znają konkretnego dnia zawodów. Do informowania o dacie startu wykorzystany zostanie 3-stopniowy system alertów: żółty (5-7 dni przed startem), zielony (2-3 dni przed startem), czerwony (zmiana daty startu). Warto sprawdzać więc alerty pogodowe na oficjalnej stronie coldwaves.pl lub Instagramie @coldwaves_byporsche.

Gdzie odbędą się zawody Cold waves by Porsche?

Mat. prasowe

Zawody, których pomysłodawcą i organizatorem jest marka Porsche, odbędą się w jednym z najsłynniejszych spotów surfingowych w Polsce - we Władysławowie. Po zwycięstwo w dwóch kategoriach - Women Open i Men Open - wystartuje około 40 zawodników z Polski i zza granicy. Rywalizować będą w 15-minutowych heatach, po 4 osoby w każdym. Z każdego heatu awansują 2 osoby z najlepszymi wynikami. Pula nagród wynosi 12 000 Euro. To szansa na spełnienie marzeń zawodników o wyjeździe na najlepsze surfowe spoty na świecie lub zakup nowego sprzętu.

Cold waves - opowieść o ludziach Napędzanych Marzeniami

Przedsmakiem zawodów jest kampania Porsche, Napędzani Marzeniami. Na czarno-białych zdjęciach Krzysztofa Jędrzejaka oraz w filmie z udziałem Karoliny Wolińskiej można poczuć atmosferę, która będzie towarzyszyła zawodnikom oraz widzom na bałtyckiej plaży podczas zawodów. Co ważne, będą one otwarte dla oglądających, więc każdy chętny ma szansę na żywo zobaczyć zmagania najlepszych surferek i surferów, którzy odważą się pływać w zimnej wodzie. 

Mat. prasowe

Cieszę się, że nad Bałtykiem surfuje nie tylko lokalna społeczność. Goście przyjeżdżają tu z całego kraju, a nawet ze świata, również zimą! Doceniają warunki do uprawiania surf sportów nad naszym morzem. Duża w tym zasługa lokalnych władz, które wspierają surf społeczność i pomagają w kwestiach organizacyjnych. Gdyby nie Patronat Burmistrza Władysławowa, Starosty Powiatu Puckiego i Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni oraz zaangażowanie urzędników tych instytucji, ciężko byłoby zorganizować zawody na taką skalę, w dodatku otwarte dla oglądających - podsumowuje promotor sportów surfowych, konsultant ds. organizacyjnych Cold Waves by Porsche, Tadeusz Elwart.

Zwycięzcy i zwyciężczynie Cold waves by Porsche otrzymają unikatowe statuetki zaprojektowane przez biuro projektowe LANGE & LANGE oraz nagrody pieniężne, których łączna pula wynosi 12 000 Euro. Zawody zostały objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Władysławowa, Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Puckiego, Patronatem Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, Patronatem Polskiego Związku Surfingu i Patronatem International Surfing Association.