Media społecznościowe i aplikacje randkowe takie jak Tinder sprawiły, że coraz częściej spotykamy się z nowymi typami zachowań, na przykład z tak zwanym "ghostingiem". Ghosting (termin powstał od angielskiego słowa "ghost", czyli duch) oznacza mniej więcej tyle, że ktoś z kim się spotykaliśmy nagle rozpływa się w powietrzu. A dokładniej, znika z naszego życia, przestaje odbierać telefon i odpisywać na wiadomości, bez żadnego wytłumaczenia (więcej na ten temat przeczytacie tutaj >>>). Mówi się także o "benchingu", czyli traktowaniu swojego partnera jak planu "B" (w końcu wielu z nam myśli, że nigdy nie wiadomo, kiedy przesuwając palcem w lewo po ekranie telefonu, natrafi się na księcia czy księżniczkę z bajki), a także o "mooningu" (chodzi o celowe nieodpisywanie na wiadomości od bliskich nam osób).

Nowe są też typy związków. O friends with benefits, czyli przyjaźni z seksem, powstał już nawet film. Popularnym rodzajem relacji jest też "situationship", czyli niby-związek. Na czym polega związek-niezwiązek? To coś podobnego do relacji bez zobowiązań, ale na wyłączność. Partnerzy zachowują się jakby byli parą, ale jednocześnie nie planują wspólnej przyszłości i unikają precyzowania swojego statusu. Hasło "to skomplikowane" jest tego najlepszym podsumowaniem. Specjaliści od randkowania z aplikacji "ZaadoptujFaceta" wyróżnili szereg zachowań, które się na niego składają.

Sprawdźcie, czy situationship dotyczy także was:

1. Osoby znajdujące w situationship zazwyczaj spotykają się ze sobą na wyłączność, ale nie są w swoja relację głęboko zaangażowani.

2. Rozmowy między partnerami częściej niż dyskusję o poważnych osobistych tematach przypominają small talk. 

3. Sytuacja w niby-związku jest na tyle niepewna, że planowanie nie wchodzi w grę. Prędzej niż wakacje na Bali za pół roku, zaplanujecie piątkowy wieczór.

4. O poznawaniu rodziny w przypadku situationship raczej nie ma mowy. Jakoś zawsze jest na to zły moment...

5. Często osoby znajdujące się w situationship prowadzą dwa równoległe życia towarzyskie - każdy spotyka się ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi.

6. Chodzenie na randki? Situationship zakłada raczej spotkania, podczas których ogląda się serial i uprawia seks niż randki przy świecach.

Pozornie wygodny układ często jednak kończy się, gdy jedno z partnerów chce ustabilizować sytuację. Przy situationship ciężko w końcu o poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Co zrobić, kiedy nie podoba nam się fakt bycia w situationship? "W tej sytuacji najlepiej jak najszybciej taką relację zakończyć i to osobiście. Być może to będzie pierwsza poważna rozmowa w takim związku-niezwiązku. Może podczas niej okaże się, że dwie strony postanowią poprawić swoją relację i situationship  zamieni się w prawdziwy związek. Jeśli nie, warto przemyśleć, w jaki sposób znaleźliśmy się w niekomfortowej sytuacji i nie powielać tego błędu. Tkwienie w byle jakim związku kradnie nam szansę na wejście w zdrową i dojrzałą relację" - komentuje Rocio Cardosa, specjalistka aplikacji ZaadoptujFaceta.