Rolexy są bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Nie chodzi tutaj wcale o mechanizmy, jakie skrywają pod swoim deklem zegarki, a raczej o dziedzictwo i historię tej marki. Według Watchfindera, twórców filmiku na YouTubie, wiele założeń, które ludzie mają na temat Rolexa, są niedokładne. Zawsze powinniśmy wiedzieć coś na temat tego, co chcemy kupić. W przypadku Rolexa jest to wręcz wskazane. Oto 3 ciekawe informacje związane z luksusową marką:

Rolex nie był pierwotnie szwajcarską firmą

Firma została założona w 1905 roku w Londynie przez Hansa Wilsdorfa i jego szwagra Alfreda Davisa. Wbrew powszechnej opinii Hans Wilsdorf nie był Szwajcarem, tylko Niemcem. Nie był też zegarmistrzem, ale miał świetne wyczucie do tego, czego potrzebują konsumenci. Początkowo firma nazywała się Wilsdorf & Davis i nie produkowała swoich mechanizmów. Importowali do Wielkiej Brytanii szwajcarskie mechanizmy Hermanna Aeglera i wkładali je do dobrze wykonanych kopert również zrobionych przez inne fabryki.

CZYTAJ TEŻ: Rolex GMT-Master II „Pepsi” powraca w nowej wersji. Cena zegarka robi wrażenie

Wyroby te dostarczali jako podwykonawcy do wielu angielskich jubilerów, którzy firmowali je swoim nazwiskiem, a jedynym znakiem była inskrypcja wewnątrz mechanizmu z literami W&D. Dopiero w 1908 roku Wilsdorf i Hickman zarejestrowali znak towarowy „Rolex” w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii. W 1912 przenieśli siedzibę z Wielkiej Brytanii do Szwajcarii, co znacząco podniosło cenę ich produktów. W 1915 roku zarejestrowali firmę Rolex, która po kilku niewielkich zmianach oficjalnie przyjęła nazwę Rolex SA, obowiązującą do dziś.

Rolex udoskonalił wiele innowacyjnych rozwiązań

Na przestrzeni swojej historii firma wykorzystywała niejedną koncepcję odkrytą przez innych. Innowacje, takie jak wodoodporna koperta, samonakręcający się automatyczny ruch, samoczynnie zmieniające się dni i daty można było znaleźć w innych zegarach, ale dzięki kultowym modelom takim jak Submariner czy Perpetual Datejust Rolex uczynił je jeszcze lepszymi. Ich filozofia zdawała się polegać na tym, że nie miało znaczenia, czy pomysł był oryginalny – chodziło o to, by wykonać go lepiej niż wszyscy inni.

Rolex bardzo późno dołączył do przemysłu zegarków

Dopiero w 2004 r. firma całkowicie w pełni zaczęła sama produkować swoje zegarki. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, części pochodziły z innych źródeł (zazwyczaj ze Szwajcarii), ale z czasem Rolex po prostu kupował dostawców i włączał ich do swojej działalności. Wydaje się więc, że zwycięstwo Rolexu nad resztą branży (przynajmniej pod kątem rozpoznawalności nazwy) było w dużej mierze spowodowane świetnym syntetyzowaniem oraz bardzo efektywnym marketingiem. Poniżej możecie zobaczyć cały filmik:

CZYTAJ TEŻ: Ten złoty Rolex Daytona to część historii Formuły 1. Niebawem trafi na aukcję