Biografie muzyków od lat inspirują, również twórców kinowych. Filmy dokumentalne to gatunek, który od kilku lat przechodzi renesans. Co raz częściej produkuje się materiały oparte na prawdziwych historiach, a dokładnie na życiu niezwykłych artystów. Te opowieści trafiają do zagorzałych fanów i są doceniane przez krytyków, co więcej, niektóre dokumenty biograficzne zdobywają nominacje do najważniejszych nagród filmowych. Co powinien mieć w sobie dobry film dokumentalny? Archiwalne zdjęcia i wideo, najlepiej jeśli wcześniej nie były udostępniane szerszej publiczności. Droga na szczyt i problemy z nadmierną popularnością czy uzależnieniami. Historie miłosne, przyjaźń i rywalizacja. Takie są właśnie filmy dokumentalne o muzykach. Postanowiliśmy sprawdzić zasoby platformy Netflix, a spośród sporej ilości tytułów wybraliśmy 10 najważniejszych pozycji. Koniecznie sprawdźcie najlepsze filmy dokumentalne o muzykach na Netflix:

Komedie romantyczne 2020. Te filmy o miłości musicie zobaczyć w tym roku >>

Najpopularniejsze seriale Netflix. Co najchętniej oglądamy? >>

Filmy na Walentynki >>

Najlepsze filmy dokumentalne o muzykach na Netflix: seria "Remastered"

W ramach tego cyklu poznamy losy Victoria Jary, Boba Marleya, irlandzkich Beatlesów czyli Miami Showband, Sama Cooke'a, Jam Master Jaya, czy Johnny'ego Casha. Ostatnia część "Remasterred: Lwia część" opowiada historię słynnego utworu "The Lion Sleeps Tonight". Okazuje się, że prawda wygląda całkiem inaczej, a rodzina autora tego hitu żyje w slumsach...

Słynne filmy, w których znajdziesz inspiracje na ślub czy wesele >>

Najlepsze filmy dokumentalne o muzykach na Netflix: "Gaga: Five Foot Two"

Przyjrzyj się życiu słynnej prowokatorki, Lady Gagi, która wydaje nowy album, przygotowuje się do występu podczas meczu Super Bowl i mierzy się z osobistymi problemami.

Najlepsze filmy dokumentalne o muzykach na Netflix: "Quincy"

Bohaterem tego filmu dokumentalnego jest legendarny producent muzyczny, Quincy Jones. Poznajemy bliżej jego życie prywatne oraz historię niezwykłej kariery. 

Najlepsze filmy dokumentalne o muzykach na Netflix: "Keith Richards. Under the Influence"

Unikalny dokument z życia legendy rock and rolla, Keitha Richardsa, zapoznający widza z ludźmi oraz dźwiękami, które inspirowały go od dziecka po dzisiaj.

Najlepsze filmy dokumentalne o muzykach na Netflix: "The Rolling Stones. Ole, ole, ole"

Podróż pełna emocji wypełniona po brzegi rockandrollem i najbardziej wielbionymi utworami The Rolling Stones, która odbyła się w 2006 roku. Finałem trasy był historyczny występ Stonesów w Hawanie, w którym udział wzięło 1 200 000 osób!

Najlepsze filmy dokumentalne o muzykach na Netflix: "What happened, Miss Simone?"

W filmowej opowieści o Ninie Simone, legendarnej piosenkarce walczącej o prawa człowieka, wykorzystano premierowe nagrania i materiały archiwalne.

Produkcja otrzymała w 2016 roku nominację do Oscara w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny" oraz zdobyła statuetkę Emmy za "najlepszy dokumentalny lub oparty na faktach program specjalny".

Najlepsze filmy dokumentalne o muzykach na Netflix: "Whitney. Can I Be Me"

Poznaj historię popularnej piosenkarki Whitney Houston — od jej wczesnego debiutu, przez walkę z uzależnieniem, po szokującą śmierć.

Przyjaciółka Whitney Houston po latach potwierdza ich związek! "Znaczyłyśmy dla siebie wszystko. Przysięgałyśmy sobie, że zawsze będziemy razem" >>

Najlepsze filmy dokumentalne o muzykach na Netflix: "Rolling Thunder Revue: Opowieść o Bobie Dylanie od Martina Scorsese"

Film Martina Scorsese to smakowita mieszanka prawdy i legend opowiadająca o tournée Boba Dylana „Rolling Thunder Revue”, które odbyło się jesienią 1975 r.

Najlepsze filmy dokumentalne o muzykach na Netflix: "Ojciec chrzestny czarnej muzyki"

Dokument opowiadający o życiu i dziedzictwie Clarence’a Avanta — legendarnego przedsiębiorcy oraz producenta muzycznego i filmowego.

Najlepsze filmy dokumentalne o muzykach na Netflix: "Homecoming"

Film dokumentalny i koncert w jednym. To jedyna szansa, żeby zobaczyć kulisy występu Beyonce na festiwalu Coachella w 2018 roku. "Zdjęcia i wywiady nagrane podczas przygotowań do wydarzenia pokażą widzom jak wiele emocji towarzyszy twórcom od narodzin pomysłu do jego realizacji" - ujawnił przed premierą Netflix.