To sprawia, że kolor taupe warto poznać i wprowadzić do swojej szafy. Zwłaszcza, jeśli pasuje do twojego typu urody i wyczucia stylu – może stać się świetnym zamiennikiem beżu, szarości czy delikatnego brązu. Doceniły go już fanki trendu quiet luxury, którzy po taupe sięgają wyjątkowo często.

Kolor taupe chętnie wybierają również projektanci wnętrz. Ten odcień doskonale komponuje się z wieloma intensywniejszymi barwami, ale może również stanowić zgrany duet w połączeniu z neutralnymi tonami. Jest uniwersalny – sprawdzi się zarówno w roli tła, jak i może zagrać pierwsze skrzypce.

Taupe – jaki to kolor?

Jak wygląda kolor taupe? Trudno dokładnie go opisać, można się jednak dopatrywać podobieństwa do:

 • beżu,
 • szarości,
 • brązu.

Zmieszanie tych trzech kolorów pozwala uzyskać kolor taupe – czasami bywa cieplejszy z przewagą brązu, innym razem chłodniejszy, bardziej wpadający w stalową szarość. Zasadniczo jednak kolor taupe balansuje na granicy ciepłych i chłodnych odcieni, co też stoi za jego niejednoznacznością i sprawia, że łatwo komponuje się z innymi barwami.

Kolor taupe – jak wymawiać?

O kolorze taupe z pewnością będzie coraz głośniej. Dlatego też warto nie tylko poznać jego barwę, ale i odpowiednią wymowę nazwy. Określenie „taupe” funkcjonuje w języku angielskim, w którym to oznacza kolor szarobrązowy. Najczęściej wymawia się je jako „toup” lub „tołp”. Nazwa pochodzi jednak z francuskiego i oznacza kreta – odcień kreciego futerka dość dobrze oddaje to, jak może wyglądać kolor taupe.

Kolor taupe – z czym łączyć?

Niejednoznaczność koloru taupe to jego niewątpliwa zaleta – dzięki temu też może się łączyć z wieloma innymi barwami i odcieniami. Wśród kolorów, które wyjątkowo dobrze komponują się z szarobrązowym odcieniem taupe wymienia się:

 • biel,
 • zieleń,
 • granat,
 • bordo,
 • róż,
 • fiolet.

Co istotne, najróżniejsze odcienie wymienionych kolorów powinny tworzyć udane kompozycje z taupe. Zarówno butelkowa czy szmaragdowa zieleń, jak i limonka stworzą interesujące zestawienie. W połączeniu z bielą czy ciemnym grantem taupe będzie wyglądał elegancko i klasycznie – podobnie w połączeniu z bordo i śliwkowym fioletem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć kolor taupe z lawendą czy jasnym, pastelowym różem.

To też sprawia, że świetnym wyborem jest sięgnięcie po dodatki kolorze taupe. Zarówno torebka, jak i buty, kapelusz czy szalik będą pasować do wielu różnych stylizacji. Jednocześnie jednak będzie to mniej banalne połączenie niż klasyczna czerń czy nawet beż.

Kolor taupe – ubrania

Jednak szarobrązowy odcień sprawdzi się nie tylko w roli dodatku. Sukienka w kolorze taupe, marynarka czy spodnie również mogą świetnie wyglądać. Z czym je zestawić?

Kolory ziemi

Do sukienki czy marynarki w odcieniu taupe ubrać możesz dodatki w kolorach ziemi – szałwiowa zieleń, delikatne brązy i beże stworzą spójny zestaw. Wybieraj raczej ciemniejsze dodatki, sięgnij chociażby po ciemnobrązowy pasek lub buty.

Złoto

Elegancka sukienka w kolorze taupe świetnie zagra ze złotymi dodatkami – nie tylko biżuteria, ale również buty czy torebka mogą błyszczeć. Taupe jest na tyle neutralny, że stanie się świetną podstawą dla bardziej przyciągających wzrok dodatków.

Jeans

Taupe marynarka do jeansów? Dlaczego nie! Zwłaszcza w połączeniu z białym lub czarnym topem. W ten sposób stworzysz minimalistyczną stylizację, która pasować będzie do wielu okazji. Do outiftów, w których główną rolę grają jeansy, bez wątpienia sprawdzi się torebka w kolorze taupe.

Co ważne, weź pod uwagę  to, że nawet najlepsze zestawienie i najmodniejsze dodatki mogą nie wyglądać dobrze, jeśli nie będą odpowiadać twojemu typowi urody. To podstawa udanej stylizacji!

Kolor taupe – dla kogo?

Komu pasuje kolor taupe? Chociaż to kolor dość uniwersalny, może wywołać wrażenie, że jest zbyt szarawy, pozbawiony życia. Aby temu zapobiec, warto go umiejętnie zestawić.

 • Typ urody wiosna – kobiety, które charakteryzują się jasną, ale jednocześnie ciepłą urodą, będą w ubraniach i dodatkach taupe wyglądać wyjątkowo dobrze. Kolor taupe pozwoli promieniującej cerze rozbłysnąć.
 • Typ urody lato – kolor taupe będzie do ciebie pasował, ale połącz go z dodatkami o bardziej nasyconej barwie. Zwłaszcza, jeśli planujesz, aby ubrania lub dodatki w kolorze taupe znalazły się koło twarzy – w innym wypadku skóra może wydać się ziemista.
 • Typ urody jesień – w przypadku kobiet pasujących do typu jesieni, kolor taupe nie zawsze będzie wyglądał korzystnie. Warto zdecydować się nie tyle na ubrania, co dodatki w odcieniu taupe i zestawić je z ciemniejszymi, bardziej intensywniejszymi barwami.
 • Typ urody zima – najczęściej charakteryzują się czarnymi włosami, które pasują do neutralnego taupe. Sięgnij po odcień taupe wpadający w chłodniejsze odcienie – zestawić go możesz z bielą lub bordo.

Kolor taupe we wnętrzach

Kolor taupe króluje jednak nie tylko w modzie, ale i w aranżacji wnętrz. Z czym go połączyć? Zanim przejdziesz do aranżacji wnętrz, weź pod uwagę kilka kwestii:

 • Ściany w kolorze taupe to świetne rozwiązanie dla osób ceniących ponadczasowość, elegancję i minimalizm – odcień powinien być jednak w miarę jasny. Ciemniejszy taupe może zbyt przytłoczyć i sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się mniejsze.
 • Kuchnia w kolorze taupe, zwłaszcza w stylu prowansalskim, wyglądać będzie elegancko, ale zarazem przytulnie. Na odcień taupe zdecydować się możesz wybierać szafki, blaty, krzesła czy płytki. Dobrze zestawić go z bielą, ale i – jeśli potrzebujesz większego kontrastu – z ciemnym, intensywnym brązem.
 • Świetnym pomysłem dla osób, które cenią ponadczasowe rozwiązania, są meble w kolorze taupe. Będą pasować zarówno do jasnych, białych ścian i neutralnego wnętrza, jak i bardziej ekscentrycznych aranżacji. Ze względu na to, że taupe łączy się z intensywnymi barwami, możesz go wykorzystać w przypadku projektowania wnętrz w najróżniejszych stylach.