Obecnie teatry są zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Można zakładać, że przynajmniej przez najbliższy miesiąc, jeśli nie dwa lub więcej, nie będziemy mieli okazji pójść na jakieś przedstawienie. Jednak gdy już wszystko względnie wróci do normy, to warto być przygotowanym i wiedzieć, jak powinniśmy się ubrać do teatru. Taka wiedza jest bez wątpienia przydatna. 

Jak się ubrać do teatru?

Na pytanie w co się ubrać do teatru nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Teatralny dress code przez lata ulegał przemianom i nie jest już tak konkretny jak niegdyś. Mężczyzna szukający stroju do teatru powinien pamiętać jednak przede wszystkim, aby nie był to strój krzykliwy, niepasujący do rangi wydarzenia. W domu zostawiamy wszelkiego rodzaju kolorowe kurtki czy T-shirty z wyraźnymi i ostentacyjnymi nadrukami.

Dobrym ubraniem do teatru z pewnością nie jest koszulka ulubionego zespołu czy kurtka-bejsbolówka ukochanej drużyny. Do teatru trzeba się ubrać względnie elegancko, ale z klasą. Z pewnością strój powinien być starannie wyprasowany. Warto zwrócić również uwagę na wygodę, w końcu czeka nas kilka godzin w teatralnym fotelu i szkoda by było, gdyby niewygodny strój odbierał nam przyjemność z wydarzenia. Buty powinny być dobrze dobrane do ubioru. Kolorowe świecące adidasy, czy glany nie są odpowiednie na taką okazję

Należy przy tym jednak pamiętać, że nieco inną zasadą kierują się teatry amatorskie lub studenckie. Tutaj można ubrać się dowolnie. Kolorowy miszmasz strojów widowni może stworzyć ciekawy melanż z często szalonymi kreacjami scenicznymi. Natomiast jeśli zastanawiamy się, jaki strój założyć do teatru muzycznego, odpowiedź jest prosta – podobnie jak do klasycznego, zasady nie ulegają zmianom. 

Szczególną, wartą opisania sytuacją jest premiera – na tak wyjątkową okazję mężczyzna powinien ubrać garnitur. Do niego najlepiej dobrać krawat lub popularną w ostatnich latach poszetkę. Jest to okazja galowa, więc i strój musi być odpowiednio dopasowany. 

Ubranie do teatru: klasyka nie wychodzi z mody

Jeżeli nie mamy pomysłu co należy ubrać do teatru, najbezpieczniejszą opcją jest klasyka. Wyprasowana koszula połączona z jeansami i półbutami sprawdzi się w takiej sytuacji idealnie. Smart casual jest bardzo popularny i często widziany jako dress code w teatrze. Koszulę wkładamy w spodnie, pasek natomiast dobieramy pod kolor butów. Jeansy powinny być raczej w ciemnych barwach, takich jak granat bądź czerń.

Można zastąpić je również standardowymi spodniami garniturowymi. Do tego zestawu możemy dobrać pasującą marynarkę, niekoniecznie garniturową (chyba, że zdecydowaliśmy się na takie spodnie). Wszelkiego typu marynarki casualowe w klasycznych krojach i kolorach również będą świetnie pasować i idealnie prezentować się jako ubiór do teatru.

Buty powinny być eleganckie i lepiej jest, gdy nie odznaczają się mocnym krojem czy kolorem. Zamiast standardowej koszuli można ubrać klasyczny jednokolorowy sweter. W szafie zostawiamy bluzy z kapturem, nie nakładamy też rozpinanej koszuli na T-shirt. Odzienie wierzchnie nie powinno stanowić problemu – tutaj mamy pewną dowolność, o ile nie spodziewamy się spotkań towarzyskich, na których musimy się prezentować już przed wejściem do budynku. Kurtki i płaszcze zostawiamy w teatralnej szatni, dlatego możemy pozostawić sobie szersze pole wyboru w tym aspekcie.

Warto zwrócić uwagę na kreację partnerki. Do teatru ubrać się można w stroje pasujące do siebie, choćby w dodatkach (pasek w kolorze torebki partnerki będzie stanowił interesujący szczegół). Jeżeli partnerka decyduje się na elegancką sukienkę koktajlową wtedy nie pozostaje nam nic innego niż ubrać do niej odpowiedni garnitur. 

W kwestii bardziej eleganckiej klasyki – może zdarzyć się tak, że zaproszeni zostaniemy na uroczystą premierę w którymś z największych teatrów w Polsce lub na świecie, na której obok nas pojawią się gwiazdy, znani politycy, artyści czy celebryci. W takim wypadku jeżeli chcemy pozostać wierni klasyce, odpowiedź na pytanie co na siebie włożyć do teatru może być tylko jedna – smoking. 

Strój do teatru: nowoczesne podejście 

W dzisiejszych czasach mężczyzna ma trochę szersze pole manewru w zakresie tego, w co ubrać się do teatru. Jeżeli nie lubimy garnituru, a klasyczna koszula wsunięta w jeansy wydaje nam się nudna, możemy postawić na nieco bardziej nowoczesne rozwiązania. Doskonałą alternatywą dla jeansów będą chinosy. Spodnie, które nie wychodzą w ostatnich latach z mody, do tego są świetnym połączeniem elegancji oraz wygody, czyli tego czego oczekujemy od ubrania do teatru. Jako że dostępne są w najróżniejszych kolorach, mamy tutaj nieco szerszy wybór niż w przypadku jeansów.

Do chinosów możemy założyć koszulę w nieco żywszych, intensywniejszych barwach, choć wciąż zostajemy przy jednolitych kolorach unikając nadruków i wyraźnych napisów. Unikamy też kolorów jaskrawych i świecących. Żółty nie jest dobrym kolorem do teatru, natomiast czerwień bądź ciemny niebieski już jak najbardziej. Przykładem świetnego połączenia będą jasno-szare chinosy i bordowa koszula. Zamiast koszuli, do teatru z powodzeniem można założyć także bluzkę typu long sleeve, w jednolitym kolorze.

Odnośnie butów, w ostatnich latach popularne zaczęło być łączenie standardowych trampek do eleganckiej góry stroju. W tym wypadku wysokie trampki w które wpuścimy chinosy również mogą wyglądać świetnie, co jednak bardzo ważne – nie mogą być zniszczone ani znoszone, muszą lśnić czystością. Trampki również wybieramy jednolite – czerwone, czarne, niebieskie lub białe.

Drugim świetnym wyborem będą mokasyny lub loafersy. W dalszym ciągu omijamy adidasy, snickersy, martensy czy krzykliwe obuwie. Jako dodatek do naszego teatralnego dress code możemy założyć zegarek na pasku.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, ważne jest by partnerka lub ktokolwiek z kim wybieramy się do teatru nie odbiegał mocno strojem od nas – staramy się dogadać czy wybieramy podejście bardziej klasyczne, smart casual, czy może podchodzimy do sprawy awangardowo i nasz ubiór do teatru będzie bardziej kolorowy i nowoczesny. 

Jak się ubrać do teatru latem? 

Wybierając strój do teatru w lato niestety nie mamy zbytniej taryfy ulgowej. Warto jednak zaznaczyć, że w teatralnej sali temperatura zazwyczaj jest na dość komfortowym poziomie, podobnie jak w kinie. Jak we wszystkich miejscach kultury wyższej dużym faus pax będzie wybór krótkich spodni. Mężczyzna w teatrze nie powinien pojawić się w szortach, ani w podwiniętych spodniach. Do teatru można ubrać jednak spodnie lniane, lekkie i przewiewne, w których temperatura nie powinna nam dokuczać. Jasne kolory nie są gafą w tym wypadku. Podobnie górna część stroju, również może być lniana. Unikamy jednak zestawienia takich samych kolorów w przypadku spodni i koszuli – nie chcemy wyglądać jak podróżnik przez dżunglę. Koszulka polo do teatru również pozostaje akceptowalnym wyborem, pod warunkiem, że będzie wyprasowana i czysta. W teatrze unikamy T-shirtów.

ZOBACZ TEŻ: Wygodny i praktyczny strój na home office. Zobacz, co znajdziesz w sieci [SHOPPING ONLINE]

Buty do teatru w lato to kolejna kwestia. Nie mogą to być żadnego rodzaju sandały, ani klapki. Nie wypada ubrać japonek, czy butów częściowo odsłoniętych. Oczywiście ta zasada nie dotyczy kobiet, które jak najbardziej mogą założyć buty na cienkich rzemieniach. Ważne jednak, by te pozostały eleganckie. Mężczyzna do teatru w lecie założyć może wspomniane mokasyny, bądź pantofle, a także trampki w wypadku stroju nowoczesnego. Najlepiej dobrać do tego cienkie skarpetki, które nie będą zatrzymywały ciepła. Przed wizytą w teatrze w lato należy pamiętać także o higienie osobistej, dodatkowym prysznicu oraz użyciu ulubionej wody toaletowej w stosownej ilości.