Cydr ma bardzo długą historię. Produkowano go już w starożytności. To wino jabłkowe, niegdyś zwane jabłecznikiem, wytwarzano za pomocą fermentacji moszczu jabłecznego już w II tysiącleciu p.n.e. w Chinach oraz Egipcie. W Polsce cydr znany jest od XVI wieku, ale co ciekawe od niedawna zaczął cieszyć się u nas większą popularnością.

Cydr jest produkowany głównie w Wielkiej Brytanii, północnej Hiszpanii, północnej Francji i Niemczech. Jest on szczególnie popularny w Europie, na którą przypada ok. 70 proc światowego spożycia. Ten napój możemy podzielić na cydry zwykłe (niemusujące), musujące oraz gazowane, sprzedawane w butelkach przypominających piwo lub wino musujące. W Europie Zachodniej coraz większym wzięciem cieszą się cydry aromatyzowane (np. o smaku owoców leśnych czy truskawek). W samej Wielkiej Brytanii stanowią 27 proc. rynku cydru (przewiduje się, że do 2023 roku mogą dobić do połowy).

Cydr – jak pić?

Cydr odznacza się świeżym aromatem i lekko słodkawym, kwaskowo-orzeźwiającym smakiem jabłek. To wszystko sprawia, że doskonale gasi pragnienie. W przypadku picia tego trunku nie ma żadnej filozofii – możemy go pić jak piwo. Uznaje się, że idealna temperatura do podawania cydru wynosi 10-12 stopni. Jednak w tym przypadku nie musimy za wszelką cenę trzymać się tej zasady, bowiem w przeciwieństwie do spożywania wina, cydr pozwala na o wiele większą swobodę. Więc bez żadnych obaw możemy go włożyć do lodówki i sięgnąć po niego później.

Cydr nalewamy do wysokich, szerokich szklanek (takich jak do piwa) lub kieliszków na krótkiej nóżce. Jeśli pijemy go w czystej postaci, to nie dodajemy do niego lodu.

ZOBACZ TEŻ: Jak pić absynt? Ten mocny trunek możesz spożywać na kilka sposobów. Jakich?

Warto wiedzieć też, że ten napój może stanowić bardzo dobre uzupełnienie do posiłków. Pasuje zarówno do mięs w rodzaju wieprzowiny, kiełbasy, steków czy pieczonej karkówki (cydry wytrawne), jak i pleśniowych serów (camembert, brie), naleśników, cheddara czy dorsza (cydry półwytrawne). Z kolei słodkie cydry naturalnie łączymy z owocowymi deserami.

Przepisy na drinki z cydrem

Cydr można także pić w formie drinków. Przepisów jest całkiem sporo, ale skupmy się na tych najciekawszych. Jednym z nich jest koktajl z brandy. Potrzebujemy 40 ml brandy, cydr Cider Inn „Głębszy Smak”, plasterki jabłka, listek mięty i kostki lodu. Do szklanki wkładamy kilka kostek lodu oraz plasterki jabłka. Dolewamy brandy i uzupełniamy cydrem. Listek mięty może posłużyć jako dekoracja.

Do kolejnego drinku z cydrem potrzebujemy 40 ml whisky, 40 ml świeżego soku z czerwonego grejpfruta, cydru Cider Inn „2x Głębszy Smak”, łyżki miodu, kostek lodu oraz listku mięty. Zasady przygotowania są podobne jak przy pierwszym drinku. Do szklanki wkładamy kostki lodu, wlewamy sok, whisky i miód. Następnie uzupełniamy cydrem.

Banalnie prostym drinkiem jest połączenie jasnego piwa z cydrem. Piwo wlewamy do połowy i uzupełniamy szklankę cydrem, najlepiej wytrawnym. Cydr możemy połączyć też z czerwonym winem półsłodkim. Do 1/3 szklanki wkładamy pokruszony lód, następnie wlewamy wino (1/3 szklanki) i uzupełniamy cydrem wytrawnym.

Cydr możemy również wymieszać z wódką. Do przygotowania takiego drinku potrzebujemy 50 ml wódki, 20 ml miodu, 20 ml soku z cytryny, 80 ml soku z granatu oraz cydru. Do shakera wypełnionego lodem wlewamy wódkę, sok z cytryny, miód oraz sok z granatu i energicznie wstrząsamy. Przelewamy do szklanki wypełnionej lodem. Uzupełniamy cydrem. Możemy udekorować całość miętą.

Jest jeszcze cydr w wersji mojito. Potrzebujemy 40 ml rumu, 15 ml syropu cukrowego, 1 limonkę, 8 liści mięty i cydr. Do szklanki wrzucamy połówkę limonki pokrojonej w ćwiartki i dodajemy syrop cukrowy. Całość energicznie ugniatamy muddlerem. Dodajemy liście mięty i zasypujemy kruszonym lodem. Wlewamy rum i energicznie mieszamy łyżką. Dorzucamy kruszonego lodu i dopełniamy cydrem.

Cydr – wpływ na zdrowie

Warto na koniec wspomnieć, że cydr to napój, który posiada solidne wartości odżywcze. Zawiera witaminę A, witaminę E, witaminę C i witaminy z grupy B. Posiada takie składniki mineralne jak żelazo, sód i wapń. Cydr bogaty jest również w antyoksydanty, które podnoszą ilość cholesterolu HDL. To frakcja cholesterolu mająca korzystny wpływ na organizm człowieka. Antyoksydanty ograniczają też ryzyko rozwoju wielu nowotworów oraz neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników i usuwają ich nadmiar z organizmu. Co za tym idzie zapobiegają uszkodzeniom komórek i ich przedwczesnemu starzeniu.

Na tym właściwości cydru wcale się nie kończą, bowiem może zmniejszyć ryzyko zachorowania na miażdżycę i chorobę niedokrwienną serca. Jednak trzeba dodać, że korzyści zdrowotne odniesiemy tylko i wyłącznie przy umiarkowanym spożywaniu tego trunku. W końcu jest on alkoholem – w większych ilościach jedynie nam szkodzi.