Filmy o ekologii: Minimalism: A Documentary About the Important Things

Filmy o ekologii nie muszą dotyczyć środowiska naturalnego bezpośrednio. Dostępny między innymi na Netflixie "Minimalism" opowiada historie ludzi, którzy zdecydowali się ograniczyć konsumpcjonizm w swoim życiu i tak zadbać o planetę. Bohaterowie tej produkcji postanawiają kupować znacznie mniej, a także pozbyć się ze swojego życia przedmiotów, które nie są im potrzebne. To film o budowaniu dobrych nawyków, produkowaniu mniejszej ilości różnorodnych śmieci, ale także o odzyskiwaniu spokoju ducha i przestrzeni wokół siebie. Minimalizm jest tutaj przedstawiony jako ważne antidotum na niekorzystne zmiany, które dzieją się dookoła nas każdego dnia. Bohaterowie uświadamiają sobie można żyć bez nieustannych zakupów, a przy tym nie czuć, że stale się czegoś nie ma i potrzebuje. Wprawdzie film opowiada o amerykańskiej rzeczywistości, jednak zawarte w nim treści można bez problemu odnieść do współczesnej Europy. Treść skłania do zastanowienia się, co spośród materialnych rzeczy jest naprawdę istotne, a bez czego można spokojnie i szczęśliwie funkcjonować. Zachęca też do choćby drobnych zmian, które w ostatecznym rachunku złożą się na całościową poprawę sytuacji na Ziemi. Co więcej, bohaterowie dokumentu udowadniają też, że wyjście z kołowrotka konsumpcjonizmu przekłada się na poprawę jakości życia.

Czytaj też: Porządki w szafie metodą Marie Kondo >>

Filmy o ekologii: Cowspiracy

Filmy o ekologii bardzo często poruszają też tematykę przemysłowego chowu zwierząt. Cowspiracy to dokument z roku 2014, wciąż bardzo aktualny. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jak masowy chów zwierząt na potrzeby przemysłu spożywczego wpływa na stan środowiska naturalnego. Twórcy przedstawiają także stanowisko w tym temacie dużych, znanych organizacji ekologicznych, takich jak Greenpeace, Rainforest Action Network, Sierra Club. Realizację filmu w całości sponsorowała społeczna zbiórka pieniędzy, która ponad dwukrotnie przekroczyła pierwotne potrzeby i oczekiwania producentów.

"Cowspiracy" to kwintesencja tego, co pokazują widzom filmy ekologiczne. Jest wstrząsający. Dokładnie obrazuje, jak hodowanie zwierząt na mięso czy skóry wpływa na ocieplenie klimatu, wylesianie, nadmierne zużycie zasobów wodnych, tworzenie stref martwych wód. Dokument autorstwa Kipa Andersena i Keegana Kuhuna jest też źródłem nieustających kontrowersji - niektóre organizacje sugerują, że przedstawione tam informacje zaprzeczają naukowym opiniom o zamianach klimatu. Niemniej, warto obejrzeć ten głośny film - otwiera oczy.

Filmy o ekologii: Terra

Filmy o ekologii to nie tylko znane i głośne dokumenty. Wśród mniej popularnych warto wymienić francuski film pod tytułem "Terra".  To film dokumentalny o bogactwie życia na naszej planecie. Pokazuje ogrom pięknych obrazów - został zrealizowany w naprawdę wysokiej jakości. Terra inspiruje, ale i pokazuje smutną rzeczywistość. Za obrazem rodem z najpiękniejszych dokumentów przyrodniczych kryje się przekaz: człowiek coraz bardziej oddala się od natury i szkodzi jej, a różnorodność życia na Ziemi nieodwracalnie jest przez nas redukowana.

W temacie tak aktualnym jak ochrona środowiska filmy edukacyjne pełnią niezwykle ważną rolę. "Terra" z 2015 roku nie szokuje brutalnymi obrazami i przytłaczającym przekazem. Ale jest filmem jednocześnie smutnym i pięknym, skłaniającym do refleksji. Można śmiało pokazać go także młodszym odbiorcom, by później przedyskutować z nimi poruszane w dokumencie zagadnienia. Ukazane tu obrazy z pewnością poruszą niejedno serce. Film jest dostępny między innymi na platformie Netflix.

Filmy o ekologii: Wasted! The Story of Food Waste

Filmy o ekologii dotykają też coraz popularniejszej tematyki marnowania żywności. Sytuacja na Ziemi jest pod tym względem dramatyczna i smutna. Podczas gdy w niektórych jej obszarach ludzie odczuwają głód, w innych codziennie wyrzuca się mnóstwo jedzenia. "Wasted!" to film ukazujący skalę problemu bez upiększeń. Marnowanie żywności to nie tylko osobista sprawa - to kwestia, która wpływa realnie na cały ekosystem i szkodzi mu.

Seans filmu "Wasted!" pozwala spojrzeć inaczej na zawartość własnej lodówki, docenić ją i przemyśleć swoje postępowanie. Twórcy nakłaniają widza, by robił bardziej przemyślane zakupy, a to, co ma w zapasie, zużywał w całości i do końca. Widzowie mogą również zobaczyć, jak z produktów uważanych powszechnie za odpadki można przygotować pełnowartościowe, pyszne posiłki. Film reżyserii Anny Chai i Nari Kye inspiruje do codziennych, nawet niewielkich zmian, które w skali świata okazują się mieć ogromne znaczenie. to zastrzyk motywacji dla każdego, kto planuje przyjrzeć się własnym nawykom.

Filmy o ekologii: Ścigając arktyczny lód

Filmy o ekologii mówią także często o ogromnym problemie ocieplania się klimatu. Według naukowców z całego wiata, proces ten daleko wykracza swoją intensywnością poza ramy zwykłych, odwiecznych zmian na Ziemi. Duży udział w tym zjawisku ma codzienna działalność ludzi. W filmie "Ścigając arktyczny lód" można na własne oczy zobaczyć jeden z namacalnych dowodów na ocieplanie się klimatu - topnienie lodowców. Zobrazował je James Balog, fotograf National Geographic.

W obszarze tak istotnym jak ekologia filmy dokumentalne budzą emocje, poruszają, skłaniają do refleksji. Dzięki nim można doświadczyć niemal osobiście zmian zachodzących na ziemi. "Ścigając arktyczny lód" to jednocześnie seans złożony z pięknych krajobrazów, ale i dotkliwe poczucie atmosfery utraty. Nieustających zmian na gorsze, które trudno będzie zatrzymać bez zbiorowej mobilizacji do działania i naprawdę ogromnych zmian w życiu mieszkańców Ziemi.

Filmy o ekologii: Ginący świat

Filmy o ekologii zwracają uwagę widzów także na ginące gatunki i udział człowieka w tym procesie. Film "Ginący świat" opowiada o zjawisku masowego wymierania, za które niestety odpowiadają także ludzie. Twórcy przybliżają widzom gatunki zwierząt, ktorym obecnie grozi wymarcie. Reżyser Louie Psihoyos pokazuje smutną rzeczywistość Ziemi, której różnorodność biologiczna może do końca bieżącego stulecia zmaleć o połowę.

"Ginący świat" to seans dla tych, którzy chcą oglądać piękne obrazy, a zarazem są gotowi na przytłaczającą świadomość, że to, co widzą, właśnie przemija. Nie brakuje jednak optymistycznych akcentów. Twórcy filmu razem z naukowcami specjalizującymi się w klimacie i ochronie środowiska przekonują, że część poczynionych zniszczeń można jeszcze naprawić. By zmiany na lepsze mogły się urzeczywistnić, trzeba kompleksowego działania, w którym każdy może mieć swój udział.