Wiele księgarni, szczególnie internetowych, oferuje swoim klientom książki w wersji zarówno tradycyjnej, papierowej, jak i elektronicznej. Zazwyczaj, kiedy zdecydujemy się na zakup ebooka, otrzymujemy go od razu w trzech wersach - mobi, epub oraz pdf, co pozwala na czytanie książki na różnych urządzeniach. Dla tych którzy wolą słuchać niż czytać, dobrym rozwiązaniem może być audiobook. Android daje wiele możliwości wyboru aplikacji, dzięki którym możemy odtwarzać audiobooki, a czasem też czytać ebooki za pomocą syntezatora mowy.

Popularny ebook anglojęzyczny – Sense and sensability

Czytanie książek w języku angielskim, to doskonała okazja do podszlifowania naszych zdolności językowych. Dobrym rozwiązaniem jest czytanie ebooków anglojęzycznych np. na Kindlu lub innym czytniku, który ma wbudowany słownik. Dzięki temu można łatwo sprawdzić słówka, których nie znamy, nie odrywając się od lektury.

Popularny anglojęzyczny ebook, często poszukiwany przez czytelników to "Sense and sensability". Historia opisująca losy dwóch sióstr od ponad dwustu lat cieszy się niesłabnącą popularnością, podobnie jak i inne powieści angielskiej pisarki Jane Austen. Przeczytanie jej w oryginale, to nie tylko przyjemność z wciągającej lektury, ale też sposób na poszerzenie swojego słownictwa w języku angielskim.

Ebook kulinarny na topie – Superfood po polsku

Zdrowa kuchnia i gotowanie już od kilkunastu lat nie wychodzi z mody, a na polskim rynku wydawniczym co roku pojawiają się coraz to nowe książki z przepisami. Spora część z nich to właśnie ebooki, które stają się coraz bardziej popularne. Wiele osób twierdzi też, że są wygodniejsze od tradycyjnych książek kucharskich. Dzięki nim można mieć ulubione przepisy zawsze pod ręką.

"Superfood po polsku" to ebook kulinarny, w którym znajdziemy wiele propozycji na śniadania, obiady, kolacje, przekąski, a także desery i przetwory. Autorka Dorota Kamińska przekonuje, że zdrowe odżywianie może być smaczne i proste. Znajdziemy tam przepisy zarówno na dania mięsne jak i wegetariańskie. Wszystkie potrawy stworzone są w oparciu o zdrowe, ale proste i łatwo dostępne składniki, takie jak kasze, kiszonki, warzywa sezonowe.

Bardzo wciągający ebook - Sejsza. Masz pełne prawo tu być 

Autorką jest „Patrycja Stachera i Ty”. Kobieta ta to psycholog konsultujący w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Od dawna w mediach społecznościowych dzieli się swoimi przemyśleniami, spostrzeżeniami na temat otaczającego ją świata oraz własnymi emocjami. Zbiór tych myśli postanowiła przelać na papier.

Jak sama pisze o swoim ebooku: ,,Sejsza. Masz pełne prawo tu być - nie niesie za sobą żadnej obietnicy. Po prostu istnieje. Wewnętrzny głos podpowiada mi, że treść zyskuje duszę, a tym samym zaczyna tętnić życiem, wtedy, kiedy już spotka się z odbiorcą, któremu jest przeznaczona.”

Z pewnością jest to ebook dla każdego kto interesuje się choć w niewielkim stopniu psychologią, a także pragnie bliżej poznać samą autorkę treści. Ponadto na końcu oferuje ona czytelnikowi dwie listy, tj. filmy i seriale, które coś w niej zmieniły. Z pewnością jest to wartość dodana, ponieważ po przeczytaniu ebooka można usiąść i obejrzeć rekomendowane dzieła.

Miłosny ebook dla romantycznych osób - To tylko przyjaciel

Kristen jest lekko roztrzepaną, ale lubianą przez wszystkich dziewczyną, tryskającą optymizmem i dobrą energią. Niedługo przed ślubem najlepszej przyjaciółki poznaje Josha. Między tym dwojgiem szybko zawiązuje się nic porozumienia, która z czasem staje się coraz silniejsza. Jednak dziewczyna nie chce dopuścić do tego, aby Josh stał się dla niej kimś więcej niż przyjaciel. I to nie tylko dlatego, że ma już chłopaka. Kristen wie, że nie mogłaby dać Joshowi tego, czego najbardziej pragnie.

Zabawna i zarazem wzruszająca książka Abby Jimenez, to piękna opowieść o miłości, spełnianiu marzeń i pokonywaniu trudności. Choć czyta się ją bardzo lekko, nie jest to banalna romantyczna historyjka jakich wiele. Powieść jest ciekawa i zabawna, ale porusza również trudne problemy z jakimi stykamy się w realnym życiu.

Ebook opisujący tragiczną historię - Położna z Auschwitz

W postaci ebooka wydana została książka Magdaleny Knedler "Położna z Auschwitz". To wstrząsająca historia Stanisławy Leszczyńskiej, która w jednym z kobiecych transportów trafiła do obozu Auschwitz Birkenau. W samym środku piekła znalazła w sobie ogromne pokłady odwagi i empatii, aby nieść pomoc innym. W obozowych warunkach przyjęła setki porodów, czyniąc co tylko było w jej mocy, żeby ratować nowo narodzone dzieci i podtrzymywać na duchu ich matki.

To bardzo trudna historia o realiach życia w nazistowskim obozie i tragicznych historiach więźniów, którzy się tam znaleźli. Ale to również opowieść o nadziei, poświęceniu i bezinteresownej miłości do drugiego człowieka jaką wykazała się Stanisława Leszczyńska.

Darmowe ebooki naukowe – Historia muzyki polskiej 

"Historia muzyki polskiej" to cykl książek składający się z 12 tomów przygotowanych pod redakcją Stefana Sutkowskiego. Wszystkie części ukazały się też w wersji elektronicznej (epub i mobi) i dostępne są za darmo. Każdy tom został opracowany przez wybitnego muzykologa, specjalistę od opisywanego okresu. W naukowy sposób, kompleksowo przeanalizowane zostały dzieje polskiej muzyki na tle kultury europejskiej

Darmowy dostęp do ebooków z serii "Historia muzyki polskiej" to część większego projektu Narodowego Centrum Kultury. Oprócz książek w wersji papierowej i elektronicznej odbyła się też seria koncertów oraz audycje w II Programie Polskiego Radia. Celem projektu było upowszechnienie wiedzy o dziejach polskiej muzyki od średniowiecza do współczesności.

Bezpłatne ebooki – lista klasyków literatury

Istnieje wiele miejsc w sieci, z których możemy ściągać ebooki całkowicie za darmo. Czasem w ramach dodatków, czy promocji możemy je znaleźć nawet w niektórych księgarniach. Istnieją także platformy legalnie udostępniające bezpłatne ebooki, np. lektury szkolne.

Ciężko wprawdzie o bezpłatny dostęp do nowo wydanych bestsellerów, jednak w wielu miejscach można całkowicie za darmo pobrać klasyki literatury polskiej i światowej. Poniżej prezentujemy listę najsłynniejszych książek dostępnych również w postaci ebooków:

Aleksander Dumas: Dama kameliowa

Dante Alghieri: Boska komedia

Jules Verne: 20 000 mil podmorskiej żeglugi

Jogann Wolfgang Goethe: Cierpienia młodego Wertera

Miguel de Cervantes Saavedra: Don Kichot z La Manchy

Bolesław Prus: Faraon

William Shakespeare: Hamlet

Gabriela Zapolska: Moralność pani Dulskiej

Victor Hugo: Nędznicy

Mark Twain: Przygody Tomka Sawyera

Juliusz Słowacki: Balladyna

Joseph Conrad: Jadro ciemności

Tadeusz Dolega-Mostowicz: Kariera Nikodema Dyzmy