Pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele osób z Twojego otoczenia po prostu nie uprawia seksu. O dziwo rozmawia się dziś o tym trudniej niż o łóżkowych podbojach, a powody seksualnej abstynencji często uznawane są za totalnie niezrozumiałe. Podobno bez seksu można żyć. Co na to organizm? Według ekspertów niestety może być nawet mniej wyrozumiały niż koleżanki. Luźność pochwy, atrofia, nerwica i depresja są wymieniane wśród możliwych zdrowotnej konsekwencji długotrwałej rezygnacji z życia erotycznego. O profesjonalną opinię zapytaliśmy ekspertów - ginekologa i psychologa. Jak od strony anatomii, fizjologii i zdrowia psychicznego wygląda abstynencja seksualna?

Czytaj też: Przyczyny braku orgazmu >>

Abstynencja seksualna a kontekst kulturowy

Seksualność jest sprawą bardzo indywidualną i nie da się stworzyć do niej jednego metaprogramu – podkreśla mgr Kamil Perończyk z krakowskiej Intima Clinic, psycholog specjalizujący się w ludzkiej seksualności. Na naszą fizjologię i indywidualne potrzeby nakładają się bowiem nie tylko odmienne doświadczenia, poziom libido, ale i wyznawane religie. Słowem – każdy z nas jest inny, więc może mieć inny powód seksualnej abstynencji.

Być może jesteś młodą dziewczyną, która z powodów religijnych czy kulturowych czeka z pierwszym razem do ślubu. Być może jesteś kobietą po traumatycznych przeżyciach, zostałaś skrzywdzona lub potraktowana jak rzecz, przez co teraz nie masz najmniejszej ochoty na intymne zbliżenia. A może jesteś zapracowaną mężatką, dla której partner przestał był atrakcyjny. Zarówno wtedy, kiedy jesteś pogodzona ze sobą, jak i wtedy, gdy brak współżycia wyraźnie Ci doskwiera – ważne, żebyś wiedziała, jakie konsekwencje zdrowotne może mieć dla Ciebie seksualna wstrzemięźliwość.