Retinol – dlaczego warto włączyć go do regularnej pielęgnacji?

Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, znajdują się w grupie najskuteczniejszych składników aktywnych przeciwstarzeniowych. Nie mają sobie równych w pielęgnacji cery dojrzałej, tłustej i tej z pierwszymi oznakami starzenia. Z łatwością przenikają w głąb skóry, pobudzając komórki do odnowy poprzez długofalową stymulację syntezy włókien kolagenu i elastyny. Mają udowodnione działanie anti aging, ale tak naprawdę są wielofunkcyjnymi substancjami. 

Oprócz spłycania zmarszczek i poprawy elastyczności, retinol, należący do grupy retinoidów:

  • koryguje owal twarzy
  • poprawia strukturę skóry,
  • koryguje owal twarzy,
  • poprawia jędrność skóry,
  • rozjaśnia przebarwienia,
  • spowalnia proces starzenia,
  • reguluje wydzielanie sebum,
  • zmniejsza widoczność porów,
  • redukuje blizny potrądzikowe 
  • zmniejsza ilość niedoskonałości. 

Co więcej, przy systematycznym stosowaniu produktów z retinolem lub innymi pochodnymi witaminy A (np. retinalem), pierwsze efekty są widoczne nawet po kilku do kilkunastu tygodni. Pomimo dużej popularności i udowodnionej skuteczności oraz wielu właściwości, dużo osób wstrzymuje się od rozpoczęcia tej pielęgnacyjnej przygody. Retinol to substancja, która głęboko wnika w skórę i – szczególnie na początku – może powodować podrażnienia i dyskomfort. Kosmetyki z retinolem należy wprowadzać do swojej rutyny stopniowo, przyzwyczajając do niego cerę. Jest on bardzo często odradzany osobom z delikatniejszą cerą, ponieważ istnieje ryzyko, że zaogni nadwrażliwość skóry. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które umożliwia korzystanie z liftingujących dobrodziejstw pochodnych witaminy A. 

Retinol – metoda „na kanapkę” dla początkujących 

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z retinolem i uzyskać liftingujące efekty oraz zmniejszyć widoczność zmarszczek, a jesteś posiadaczką wrażliwej cery, sposób „na kanapkę” jest dla ciebie. Na czym dokładnie polega? To specjalna metoda, która chroni przed niepożądanym działaniem retinolu i wykorzystuje do tego krem. Na oczyszczoną twarz zaaplikuj cienką warstwę produktu nawilżającego, bogatego w składniki odżywcze i poczekaj, aż się wchłonie. Następnie nałóż niewielką ilość serum z retinolem i powtórz czynność z kremem nawilżającym. Dzięki warstwom zmniejszysz ryzyko podrażnień, ale nie zmniejszysz skutecznego działania retinolu. 

Pamiętaj, aby w pierwszych tygodniach stosować serum z retinolem raz w tygodniu. Obserwuj, jak twoja skóra reaguje na ten składnik aktywny. Stopniowo zmniejszaj odstępy między kolejnymi aplikacjami (nie wcześniej niż po kilku tygodniach). Każda cera jest inna, szczególnie wrażliwa może różnie reagować. Delikatne podrażnienie na samym początku stosowania jest zupełnie normalne i powinno ustąpić w ciągu kilku dni. Docelowo, jeżeli uda ci się używać serum z retinolem (lub retinalem) od 1 do 3 razy w tygodniu, to zdecydowanie uzyskasz satysfakcjonującą, domową kurację anti aging, a kondycja twojej skóry zdecydowanie się poprawi.

Kremy, które warto stosować podczas kuracji retinolem

Oprócz serum z retinolem, metoda „na kanapkę” wymaga odpowiedniego, bogatego w składniki aktywne kremu nawilżającego. Najlepiej wybrać ten, który zawiera odżywcze, regenerujące i kojące substancje. Świetnym rozwiązaniem będzie produkt z kwasem hialuronowym, ceramidami, witaminą B5, koenzymem Q10, alantoiną, pantenolem czy masłem shea. 

Wspomniane składniki zadbają one nie tylko o odpowiednie nawilżenie, ale również o odbudowę bariery hydrolipidowej, co jest kluczowe przy kuracji retinoidami. Pamiętaj o tym, że formuła kremu, który wykorzystujesz w metodzie „na kanapkę”, powinna być bogata, ale niezbyt tłusta, aby krem ładnie się wchłonął i pozwolił retinolowi pracować.