Aplikacja na rower powinna być praktyczną nawigacją GPS, uwzględniającą coraz liczniejsze w naszym kraju ścieżki rowerowe. Dobrzy, by miała także rozbudowany tracker, który poza zapisem przebiegu trasy przejazdu, pozwoli też na analizowanie jej pod kątem występujących podjazdów i zjazdów. Nie może zabraknąć funkcji związanych z monitorowaniem aktywności - coraz więcej rowerzystów, zwłaszcza tych, którzy jazdę traktują jako formę treningu, korzysta z urządzeń wearables - smartwatchy i smartbandów. Zapis i analiza tętna, wraz z komunikatem o przekroczeniu jego założonego przedziału i licznikiem spalonych kalorii, będzie zatem dodatkowym atutem programu.  

Aplikacja na rower: Strava Track Running, Cycling & Swimming

Strava to pozycja obowiązkowa na smartfonie każdego miłośnika aktywnego stylu życia. To rozbudowane multi-narzędzie nadaje się do śledzenia wielu aktywności, a jedną z nich jest właśnie jazda na rowerze. Strava oferuje wiele udogodnień dla rowerzystów i właśnie na tym aspekcie jej działania skupimy się w tym tekście.

Wydawca zadbał, aby apka zaspakajała potrzeby możliwie najszerszego grona użytkowników. W pakiecie funkcji otrzymujemy:

  • możliwość rejestrowania tras, 
  • możliwość zapisu sumy pokonanych podjazdów (wyrażoną w metrach),
  • możliwość zapisu całkowitej sumy pokonanych kilometrów,
  • możliwość zapisu czasu spędzonego na rowerze, 
  • możliwość podejmowania wyzwań.

W aplikacji nie mogło też zabraknąć tak podstawowych narzędzi, jak monitorowanie bieżącego dystansu i bieżącej prędkości jazdy. Każdy użytkownik może też określić swoje indywidualne cele. Gdy to zrobi, otrzyma do dyspozycji gotowy zestaw planów treningowych. 

Największą siłą tej niezwykle rozbudowanej aplikacji jest jej społeczność. W samym repozytorium systemu Android, liczba pobrań Stravy przekracza 10 mln! Każdy, kto zarejestruje konto użytkownika, może dzielić się zapisanymi trasami i zdjęciami z przejazdu. Może także porównywać swoje wyniki z osiągnięciami innych userów i podejmować wyzwania. To dodatkowa porcja motywacji, która w praktyce okazuje się nieoceniona. Warto podkreślić, że od jakiegoś czasu, Strava oferuje wsparcie dla wielu modeli smart-zegarków i opasek. To jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza aplikacja na rower.

Aplikacja na rower: Naviki

Aplikacja rowerowa Naviki to propozycja dla osób, którym nie zależy na funkcjach sportowych, za to cenią sobie możliwość precyzyjnego wyznaczania trasy. Wystarczy wybrać punkt początkowy i końcowy, a apka sama wyznaczy najlepszą trasę i przekaże wskazówki nawigacji. Użytkownicy mają do dyspozycji trasy miejskie, pozamiejskie i górskie, czyli bez względu na to, czy rower jest wykorzystywany jako codzienny środek transportu, czy raczej jako narzędzie do rekreacji, Naviki sprawdzi się bardzo dobrze. Warto podkreślić, że ta aplikacja oferuje także mapy rowerowe offline.

Aplikacja na rower: Mój rower - Trasy rowerowe

Aplikacja Trasy rowerowe to propozycja od rodzimego wydawcy. Mobilne narzędzie zawiera ogromną bazę tras rowerowych, łatwiejszych bądź trudniejszych, ale zawsze niezwykle malowniczych, importowaną z internetowego serwisu mojrower.pl. Co niezwykle istotne, zawartość bazy pokrywa teren całej Polski. Nie ma znaczenia, w jakim województwie mieszka użytkownik, w tej aplikacji z cała pewnością znajdzie bogaty zestaw tras przejazdu.

Dodatkowo, wydawca udostępnił możliwość zapisu własnych tras i dzielenia się nimi ze społecznością. Ciekawą opcją jest też możliwość podejmowania rywalizacji z innymi użytkownikami. Poza tym, nie zabrakło zestawu opcji charakterystycznych dla tego typu pozycji. W aplikacji można znaleźć licznik przebytych kilometrów, statystyki prędkości, dystansu i podjazdów. Co istotne, to jedna z nielicznych tego typu aplikacji, która jest gotowa do działania tuż po jej zainstalowaniu. Nie ma potrzeby rejestracji konta użytkownika. Wszystko, co trzeba zrobić, to uruchomić program, wybrać trasę i ruszyć w drogę. 

Aplikacja na rower: Mi Fit

Smart-opaska Xiaomi Mi Band należy do najpopularniejszych na polskim rynku. Aby urządzenie mogło działać, konieczna jest instalacja dostarczanej przez producenta aplikacji Mi Fit. Nie jest to narzędzie tak rozbudowane, jak niektóre inne pozycje z repozytorium Google i Apple, ale pod względem funkcji oferowanych rowerzystom, trudno mieć do niej jakiekolwiek zastrzeżenia.

W czasie rzeczywistym użytkownik może podglądać pokonywaną trasę (mapy bazują na technologii Google, więc nie można narzekać na brak dokładności i szczegółowości) i 3 wybrane parametry: czas, prędkość (bieżącą lub średnią), tętno, dystans, przewyższenia lub bieżącą wysokość. Po zakończonym przejeździe, aplikacja daje możliwość przeanalizowania szczegółowych danych tętna (najbardziej przyda się to osobom, dla których jazda rowerowa jest elementem treningu cardio lub interwałowego), dystansu, prędkości i wysokości n.p.m. Zaawansowani rowerzyści poczują pewnie niedosyt, ale dla osób jeżdżących rekreacyjnie, które korzystają ze smart-urządzeń z rodziny Mi, aplikacja będzie idealna.

Aplikacja na rower: Bike Repair

Na koniec zostawiliśmy aplikację inną niż pozostałe. Bike Repair nie służy do zapisywania trasy, nie poda informacji o tętnie, pokonanym dystansie czy o bieżącej prędkości. Mimo to, powinna znaleźć się na smartfonie każdego rowerzysty.

Program autorstwa Atomic Softwares to niezwykle praktyczne narzędzie, zawierające niezwykle rozbudowany zestaw samouczków naprawy roweru. W bazie znajduje się 58 szczegółowych instrukcji ze zdjęciami oraz 95 porad, nie tylko z zakresu konserwacji i naprawy sprzętu, ale także radzenia sobie z kontuzjami.   

CZYTAJ TEŻ: Sezon rowerowy w pełni! Sprawdź, jakich akcesoriów potrzebujesz do przyjemnej i bezpiecznej jazdy

ZOBACZ: Jak się przygotować do triathlonu? Gdzie ćwiczyć? Znaleźliśmy do tego obiekty wprost idealne!

ELLE MAN POLECA: Najlepsze przyrządy do domowego treningu. Co warto kupić?