Sen o morzu zwykle jest relaksujący i przyjemny. Zdarza się jednak, że w nocnej projekcji pojawia się obraz sztormu i wzburzonych fal. Taki motyw może gwałtownie wybudzić osobę śniącą, pozostawiając po sobie uczucie niepokoju. Warto wiedzieć, że każdy z tych snów ma inne znaczenie. Co na ten temat mówi sennik? Morze we śnie zwykle symbolizuje życiowe zmiany - te trwające i takie, które dopiero mają nastąpić. Należy podkreślić, że wydźwięk tego motywu nie zawsze jest pozytywny. O jego charakterze decydują przede wszystkim drobne szczegóły, tworzące kontekst nocnego marzenia. 

Co symbolizuje morze we śnie?

Znaczenie snu o morzu nie jest jednoznaczne. W najbardziej ogólnym tłumaczeniu, symbol ten stanowi metaforę życiowych zmian. Czasami wskazuje na zmiany już trwające, będąc odzwierciedleniem emocji, które osobie śniącej towarzyszą na jawie. Innym razem zapowiada nadejście czegoś nowego i jest wynikiem działania podświadomości - jednego z najpotężniejszych narzędzi ludzkiej psychiki. 

W innej interpretacji, morze odzwierciedla stan ducha osoby śniącej. Sennik wskazuje, że symbol ten jest metaforycznym odbiciem skrywanych uczuć - tłumionych i chronionych przed światem zewnętrznym. 

Powyższe tłumaczenie ma charakter ogólnikowy i nie mówi zbyt wiele o tym, co zapowiada nasz sen. Właśnie dlatego warto przypomnieć sobie wszystkie szczegóły, które pojawiły się w nocnym obrazie. Wszystkie te detale decydują o finalnym znaczeniu symbolu. Trzeba bowiem wiedzieć, że co innego oznacza sen o spokojnym morzu, a co innego sen, w którym pojawia się obraz wzburzonej wody, targanej sztormem. Nie bez znaczenia jest też stan i kolor widzianej we śnie wody. Poniżej zamieszczamy interpretacje najczęściej pojawiających się snów o morzu.

Sennik: spokojne morze

Co oznacza sen o spokojnym morzu? Księgi snów wskazują, że jest to wyjątkowo pozytywny symbol. Gdy w nocnej projekcji pojawia się obraz spokojnej wody, której nic nie mąci, osoba śniąca powinna spodziewać się nastania czasu przepełnionego radością. Nadchodzące miesiące przyniosą jej ład, harmonię i spokój. Motyw ten przepowiada też spełnienie, jednak sennik nie precyzuje tego dokładnie. Być może mowa tu o życiu osobistym, a być może o zawodowym. Tak czy inaczej, w każdym przypadku jest to pozytywny symbol.

Jeżeli przyśniło ci się spokojne morze, nie wahaj się przed realizacją swoich planów. To najlepszy czas na to, aby wreszcie wcielić w życie wszystko to, o czym myślisz od dawna. Istnieje bowiem duża szansa, że każda z tych spraw będzie miała pozytywny finał.

Sennik: wzburzone morze

Inaczej należy interpretować sen, w którym widzimy wzburzone morze. Taki obraz zwykle nawiedza osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. W tym przypadku, symbol morza odzwierciedla targające nimi emocje - strach, złość lub niepokój. Nie można jednak powiedzieć, że wyśnione morze jest jedynie zwierciadłem duszy, bo taki symbol niesie w sobie także ukryty przekaz. 

Obraz wzburzonego morza przepowiada czas, w którym trzeba będzie podjąć walkę z przeciwnościami losu. W życiu zawodowym lub osobistym pojawią się liczne problemy, które mogą wydawać się niemożliwe do pokonania. Nie należy jednak składać broni, bo choć czekające na nas przeciwności mogą urosnąć do monstrualnych rozmiarów, będziemy musieli stawić im czoła. Wytrwałość, hart ducha i pozytywne nastawienie - oto, czego potrzeba nam w tym czasie.

Według innej interpretacji, sen o wzburzonym morzu stanowi cenną wskazówkę dla osoby śniącej. Symbol ten ma nas przestrzegać przed zbyt emocjonalnym podejściem do codziennych spraw. Nie należy zbytnio przeżywać każdej porażki, nie można nadmiernie przejmować się każdym problemem. Takie podejście finalnie wywoła tylko sztorm myśli, a to przełoży się na nieopuszczające nas uczucie niepokoju. Warto nabrać dystansu do otaczającej nas rzeczywistości. 

Sennik: pływanie w morzu, kąpać się w morzu

Sen o pływaniu w morzu jest charakterystyczny dla osób, które na jawie nie boją się podejmować ryzyka. W tym przypadku, nocna projekcja stanowi cenną wskazówkę. Motyw pływania przepowiada, że w życiu osoby śniącej wkrótce pojawi się ryzykowna, choć potencjalnie zyskowna okazja. Warto podejść do tego tematu z odpowiednią dozą ostrożności. Niepewne przedsięwzięcia mają to do siebie, że nie zawsze kończą się powodzeniem. Zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek działanie, dokładnie przemyśl wszystkie "za" i "przeciw". Nadmierne ryzyko tym razem może się nie opłacić.

Taki sen można też interpretować jako zapowiedź czasu wolnego od zmartwień i trosk. Niebawem osoba śniąca będzie mogła pozostawić za sobą wszystkie zmartwienia i skupić się na tym, co sprawia jej przyjemność.

Sennik: morze czyste, brudne, lazurowe

Sen o czystym morzu odwołuje się do stanu ducha i ciała. Gdy w nocnej projekcji pojawia się czysta woda, możemy być dobrej myśli - uda nam się oczyścić głowę ze wszystkich negatywnych emocji i będziemy mogli cieszyć się wyśmienitym samopoczuciem. Będziemy pełni sił i wigoru, a w naszym życiu zapanuje równowaga.

Taki motyw może też wskazywać na nasze intencje względem innej osoby. Symbol czystego morza odzwierciedla szczerość naszych zamiarów.

Zdarza się jednak, że zamiast czystej, we śnie widzimy brudną wodę, w której z całą pewnością nie chcielibyśmy się zanurzyć. Także ten motyw niesie w sobie informacje na temat stanu naszego zdrowia, jednak w tym przypadku nie są one zbyt pomyślne. Tego typu sen wróży chorobę, która na długi czas wpłynie na nasze samopoczucie. Im brudniejsza jest woda, tym poważniejsze będą nasze problemy. Brudne morze symbolizuje też skrywane kompleksy. W takim przypadku, sen jest wartościową wskazówką - zbyt krytyczne podejście do samego siebie sprawia, że osoba śniąca nigdy nie zazna szczęścia.

Zdarza się, że w nocnych marzeniach widzimy lazurowe morze. Taki sen odwołuje się do macierzyństwa. Gdy osoba śniąca kąpie się w lazurowym morzu, oznacza to, że doskonale sprawdza się w roli matki. Jeżeli w jej śnie pokazuje się plaża, z której obserwuje lazurową wodę, oznacza to, że tęskni za czasami, kiedy jej pociechy były małe i wymagały opieki.