Drezno – perła baroku i stolica sztuki

Nie sposób mówić o Saksonii bez wspomnienia o Dreźnie – jednym z najpiękniejszych historycznych miast Niemiec. Frauenkirche (Kościół Marii Panny), Zwinger, Zamek Rezydencyjny i Opera Sempera to ikony architektury i kultury. Dzięki Augustowi Mocnemu i jego synowi Augustowi III miasto stało się domem dla jednych z najcenniejszych zbiorów sztuki na świecie, z „Madonną Sykstyńską” Rafaela i słynnym skarbcem Grünes Gewölbe (Zielonym Sklepieniem) na czele. Kulturalnym centrum Drezna jest tętniące życiem Nowe Miasto (Neustadt) – pełne stylowych restauracji, barów i butików przyciąga miłośników miejskiej energii, a jego niepowtarzalny klimat dopełnia malowniczy krajobraz Doliny Łaby.

Altstadt (Stare Miasto) w Dreźnie, fot. DDPIX Marcel Quietzsch
Altstadt (Stare Miasto) w Dreźnie, fot. DDPIX Marcel Quietzsch

Porcelana, Canaletto i romantyczne winnice w sercu Saksonii

Wzdłuż Łaby rozciąga się Saksoński Szlak Winny – z zamkami, willami i winnicami o tradycji sięgającej 850 lat. Miasto Radebeul to serce tej krainy. Można tu spacerować wśród winorośli lub wybrać się na nostalgiczną przejażdżkę zabytkowym parowozem Lößnitzgrundbahn. W zamku Wackerbarth zobaczymy cały proces tworzenia wina, a spróbować można ich nie tylko tutaj, ale też w okolicznych winiarniach.

Radebeul, Saksoński Szlak Winny, fot. Eric Gross
Radebeul, Saksoński Szlak Winny, fot. Eric Gross

Miśnia, znana z produkcji słynnej porcelany, również przyciąga turystów świetnym winem. W manufakturze porcelany można śledzić cały proces jej powstawania, a w muzeum – podziwiać m.in. XIX-wieczną figurkę „Polski pocałunek w rękę” autorstwa Johanna Joachima Kändlera. Zamek Albrechtsburg i gotycka katedra, w której spoczywają Jerzy Brodaty i jego żona Barbara Jagiellonka, wprowadzają za to w klimat dawnej Saksonii.

Widok na zamek Albrechtsburg w Miśni, fot. Rainer Weissflog
Widok na zamek Albrechtsburg w Miśni, fot. Rainer Weissflog

Pirna, najbardziej na południe wysunięta miejscowość na szlaku, zachwyca renesansową architekturą i śladami działalności Canaletta, który uwieczniał ją na swoich obrazach. Jest również bramą do Saksońskiej Szwajcarii – regionu skalnych labiryntów i malowniczych tras turystycznych.

Formacja skalna Bastei w Saksońskiej Szwajcarii, fot. TMGSDennis Stratmann
Formacja skalna Bastei w Saksońskiej Szwajcarii, fot. TMGS Dennis Stratmann

Budziszyn – średniowieczne serce Łużyc

Malownicza starówka Budziszyna nie bez powodu uchodzi za jedną z najpiękniejszych w całych Niemczech: imponujący zespół wież i baszt górujący nad wijącą się Sprewą tworzy niepowtarzalną sylwetkę miasta. Średniowieczne fortyfikacje miejskie oraz okazałe barokowe kamienice mieszczańskie świadczą o jego burzliwej i liczącej ponad 1000 lat historii.

Stare Miasto w Budziszynie, fot. Sebastian Rose
Stare Miasto w Budziszynie, fot. Sebastian Rose

Przeszłość na każdym kroku przenika się tu ze współczesnością, a miasto tętni życiem przez cały rok dzięki licznym wydarzeniom kulturalnym. Położenie Budziszyna w centrum Górnych Łużyc sprawia, że jest świetną bazą wypadową do innych atrakcji tego regionu i do samego Drezna.

Rynek Główny w Budziszynie, fot. Philipp Herfort Photography
Rynek Główny w Budziszynie, fot. Philipp Herfort Photography

Chemnitz – nowoczesność z duszą historii

Chemnitz, Europejskie Miasto Kultury 2025, może być dla wielu zaskoczeniem. Zaprasza więc do odkrywania tego, co dotąd pozostawało w cieniu i pod hasłem „C the Unseen” ujawnia swoje przemysłowe i kulturalne dziedzictwo, z którego wyrasta jego nowoczesna tożsamość. Urok miasta wynika z wyjątkowego współistnienia 850-letniej historii miejskiej oraz zabytkowej architektury przemysłowej.

Theaterplatz w Chemnitz, fot. Nasser Hashemi
Theaterplatz w Chemnitz, fot. Nasser Hashemi

Szczególną atrakcją Chemnitz będzie „Purple Path” – artystyczny szlak łączący całą okolicę aż po wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Region Górniczy Erzgebirge/Krušnohoří. W Chemnitz warto odwiedzić także Muzeum Przemysłu i Państwowe Muzeum Archeologii.

Chemnitz, fot. Ernesto Uhlmann
Chemnitz, fot. Ernesto Uhlmann

Freiberg – miasto pełne zabytków i muzycznych atrakcji

Freiberg, partner Chemnitz w ramach Europejskiego Miasta Kultury 2025, łączy średniowieczny urok z kulturą na światowym poziomie. Katedra z organami Silbermanna, wystawa „Terra Mineralia” w Zamku Freudenstein i koncerty lokalnej filharmonii tworzą wyjątkowy klimat. W czerwcu i grudniu odbywają się tu widowiskowe parady górnicze, a jarmark bożonarodzeniowy zachwyca tradycyjnym rękodziełem z Rudaw.

Parada górnicza we Freibergu, fot. Ralf Menzel
Parada górnicza we Freibergu, fot. Ralf Menzel

Miasto sprzyja spacerom i zakupom w butikach przez cały rok, a lokalne winiarnie i kawiarnie oferują chwilę relaksu. Tip kulinarny: warto spróbować Freiberger Eierschecke – trzywarstwowego ciasta z drożdżowym spodem, twarogiem z rodzynkami i budyniem.

Freiberg,
Freiberg, fot. Philipp Herfort Photography

Lipsk – muzyka, sztuka i miejski luz

Lipsk to miasto Bacha i Wagnera, a jego muzyczne dziedzictwo najlepiej poznawać podążając „Notenspur“ – „Szlakiem śladami nut”. Znajdziemy na nim m.in. Kościół św. Tomasza, w którym przez 25 lat Bach był kantorem, oraz poświęcone mu muzeum. Miasto zachwyca także różnorodnością architektoniczną, nowoczesną sceną artystyczną, historycznymi pasażami handlowymi i rozległymi parkami. Idealnie nadaje się do zwiedzania pieszo, na rowerze, a nawet z perspektywy wodnych kanałów.

Ratusz Staromiejski w Lipsku, fot. Szymon Nitka
Ratusz Staromiejski w Lipsku, fot. Szymon Nitka

Rudawy – górnicze skarby i senne miasteczka

W paśmie górskim Rudawy, dzięki wydobyciu rud srebra, rozkwitły miasta pełne uroku i bogatej historii. W Annaberg-Buchholz zobaczymy Kościół św. Anny – największy późnogotycki kościół halowy w Saksonii, Muzeum Adama Riesa oraz „Manufakturę Snów” z imponującą kolekcją ludowej sztuki z regionu. Miasteczko Schwarzenberg zachwyca za to średniowiecznymi uliczkami, zamkiem i górniczym dziedzictwem.

Schwarzenberg, fot. Philipp Herfort Photography
Schwarzenberg, fot. Philipp Herfort Photography

W pobliżu leży Zwickau. To kolebka saksońskiego przemysłu motoryzacyjnego i miasto Roberta Schumanna. Muzeum Augusta Horcha w pasjonujący sposób ukazuje historię motoryzacji – od błyszczących klasyków po interaktywne prezentacje multimedialne.

Górne Łużyce – filmowe plenery i sakralne skarby

Görlitz (Zgorzelec) to jedno z najlepiej zachowanych historycznych miast w Europie. Znajdują się tam ponad 4 tysiące zabytkowych budynków, które przyciągają również filmowców – w „Görliwood” kręcono m.in. „Bękarty wojny” Quentina Tarantino. Położona wzdłuż Nysy Żytawa zachwyca za to sakralnymi unikatami – Wielką i Małą Żytawską Zasłoną Wielkopostną. Kamenz, o ponad 800-letniej historii, skrywa cenne ołtarze w kościele św. Anny. Wszystkie te miejsca należą do szlaku „Via Sacra”, który od 2024 roku sięga aż do Polski i łączy wiele miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Untermarkt (Rynek Dolny) w Görlitz, fot. Nikolai Schmidt
Untermarkt (Rynek Dolny) w Görlitz, fot. Nikolai Schmidt

Przyjazna logistyka i świąteczna magia

Saksonia jest doskonale skomunikowana – można tu dotrzeć samochodem, autobusem dalekobieżnym, pociągiem lub samolotem (np. przez Berlin). Gęsta sieć kolejowa umożliwia łatwe przemieszczanie się między miastami. Szczególną porą na odwiedziny jest czas przedświąteczny – miasta regionu zamieniają się wtedy w magiczne przestrzenie jarmarków bożonarodzeniowych, pełne światła, zapachów i wielowiekowych tradycji.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

W Saksonii każdy znajdzie coś, co pobudzi jego wyobraźnię – od barokowych perełek po romantyczne winnice. To region, który zachwyca w każdej porze roku, oferując niezapomniane wrażenia. Więcej pomysłów na weekendowe wypady do Saksonii znajduje się na www.facebook.com/saksonianaweekend.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Materiał promocyjny Saksonii