„Młode kobiety coraz lepiej zarządzają finansami” – mówi ekspertka
Jak młode kobiety wydają pieniądze? Jak mogą zacząć oszczędzać? Na te i inne pytania odpowiedziała w naszym podcaście Magdalena Janczewska – ekspertka w Departamencie Bankowości Codziennej i Produktów Oszczędnościowych Banku Pekao S.A.
Ile kobiet osiągnęło dobrostan finansowy?
Coraz częściej to właśnie my, kobiety, zarządzamy domowym budżetem. Według naszej gościni, Magdaleny Janczewskiej, coraz lepiej oceniamy swoją sytuację finansową.
„Według badań dla ponad 40% kobiet dobrobyt finansowy oznacza, że mogą myśleć o sprawach rodzinnych, a nie skupiać się na zarabianiu pieniędzy. Ze spokojem sprawdzają stan konta i swobodnie realizują swoje pasje. Taki stan kobiety osiągają przed ukończeniem 28. roku życia, więc myślę, że to bardzo pozytywne zjawisko”– podkreśla Magdalena Janczewska. Jak dodaje, cieszy też fakt, że młode kobiety coraz lepiej zarządzają swoimi finansami. To właśnie one są odpowiedzialne w największej mierze za decyzje zakupowe. Czy interesują się oszczędzaniem, odkładają pieniądze? Okazuje się, że coraz bardziej.
Oszczędzania to ogólnie ważny temat dla Polaków. W 2024 roku mieliśmy rekordowy poziom oszczędności. 45% kobiet deklaruje, że systematycznie oszczędza. Myślę, że to dobry wynik, ale wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia
Jak dodaje, wiele kobiet uważa, że zarabia za mało, żeby oszczędzać. Co trzecia wydaje praktycznie całą pensję w ciągu miesiąca.

Liczą się nawet małe, codzienne kroki
Ekspertka przekonuje, że nie musimy żyć od wypłaty do wypłaty. Każda z nas niezależnie od tego, ile zarabia, może zacząć oszczędzać. Liczą się nasze codzienne, nawet z pozoru drobne działania i systematyczność. W jaki sposób odkładać pieniądze? Jakie możliwości oferują banki? I od czego zacząć oszczędzanie?
„Banki oferują konta oszczędnościowe, które umożliwiają wpłaty i wypłaty w dowolnym momencie i w dowolnej kwocie. Konta te są oprocentowane. Środki, które odkładamy, dodatkowo, więc zyskują na wartości. Inne rozwiązanie to tzw. skarbonki, gdzie jasno określamy cel i czas oszczędzania. Możemy wybrać też lokaty, które od lat towarzyszą klientom. Coraz większą popularnością cieszy się również lokowanie środków w fundusze inwestycyjne” – podkreśla nasza gościni i dodaje:
Banki oferują dziś tyle możliwości, że wystarczy zacząć. Oszczędzanie to nawyk, który powinien być częścią naszego codziennego życia.
Wiemy już, jak oszczędzać w banku, a w jaki inny sposób w codziennym życiu praktykować gospodarność? „Jeśli chcemy mniej wydawać, dobrze jest zacząć planować swoje wydatki. Sprawdzamy, jakie mamy opłaty stałe i wydatki zmienne, a następnie porównujemy je z kwotą naszych dochodów i ustalmy, jaką kwotę możemy odłożyć” – wyjaśnia ekspertka i przypomina, że łatwiej oszczędza się nam na jakiś konkretny cel, najlepiej określony w czasie.
To jednak nie koniec. Koniecznie posłuchajcie całej rozmowy z Magdaleną Janczewską, ekspertką w Departamencie Bankowości Codziennej i Produktów Oszczędnościowych Banku Pekao S.A. w ramach podcastu ELLE. Dowiecie się z niej m.in., czy trend „no buy” faktycznie zyskuje na popularności? Czy staramy się kupować taniej? Szukamy promocji? I wreszcie – czym jest „różowy podatek” i czy rzeczywiście istnieje? Wiele z was może być zaskoczonych.
Materiał promocyjny Banku Pekao S.A.