Kurtyna Kobiet zwieńczeniem 130 lat Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Pomysł dotyczący stworzenia oryginalnego dzieła, jakim jest Kurtyna Kobiet, powstał podczas spotkania Krzysztofa Głuchowskiego, Dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z Małgorzatą Markiewicz, miłośniczką sztuki, która podejmuje w swojej twórczości tematykę kobiet w rozmaitych kontekstach. Krakowska artystka wykorzystuje niebanalne techniki tkackie i hafciarskie jako medium, traktując tkanie jako metaforę opowiadania, niesamowitej historii mającej swoje źródło w mitologicznych opowieściach, gdzie bohaterkami są mityczne tkaczki Arachne, Ariadna czy Mojry.

Kurtyna Kobiet powstała w ramach uczczenia 130 rocznicy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Fot. Bartek Barczyk

Na kurtynie widnieją nazwiska 130 kobiet ważnych dla historii Krakowa i Polski (od czasów legendarnych po współczesne). Nie mogło być więc inaczej  – za jej stworzenie odpowiadają wyjątkowe, ultrazdolne kobiety. Mowa o autorce projektu, Małgorzacie Markiewicz, podlaskich tkaczkach, Bernardzie Rość i Lucynie Kędzierskiej, krakowskich hafciarkach ze Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie, artystek zaprzyjaźnionych z projektantką i z Teatrem oraz teatralnych krawcowych. 

Fot. Bartek Barczyk

Kurtynę Kobiet po raz 1. zademonstrowano 17 grudnia 2023 roku. Inaugurację połączono wówczas z uroczystym wręczeniem Nagrody Stanisława Wyspiańskiego i niesamowitym występem artystycznym. Reżyserką i choreografką tego zdarzenia teatralnego na temat kobiecości była Katarzyna Anna Małachowska. W sztuce, którą wzbogacono muzyką stworzoną przez Dawida Suleja Rudnickiego, wzięli udział aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. 

fot. Bartek Barczyk

Kurtyna Kobiet: niezwykłe dzieło z ważnym przekazem

Kurtyna Kobiet to przedmiot nie tylko użytkowy, ale również symboliczny. Monumentalna tkanina-obraz jest wyjątkowym dziełem sztuki współczesnej – niezwykłą historią o niezwykłych kobietach. Dzieło to wymagało nie tylko imponujących umiejętności współczesnej artystki i podlaskich tkaczek (do jego stworzenia wykorzystano unikalną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie technikę dwuosnowową), ale także liczonego w kilometrach surowca, jako że kurtyna ma powierzchnię ponad 100 m².

Trzeba przyznać, że jest to niezwykle stylowy, pełen metafor powrót do tradycyjnego rzemiosła. 

fot. Bartek Barczyk

Dolna część kurtyny, na której widzimy czarno-brązowe łodygi, prezentuje nazwiska 130 kobiet i stanowi metaforę naszego życiodajnego gruntu, tradycji, a także źródła, z którego czerpiemy inspirację oraz siłę. Z kolei na górną część tego dzieła składają się symbolizujące relacje pnącza splecione ze złotymi włosami meduzy – te wyraziste elementy są zjawiskowym zwieńczeniem całego obrazu.

Fot. Bartek Barczyk

Projekt Kurtyna Kobiet został współfinansowany ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Kraków oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Projekt wsparła także firma Forum by Nowy Styl.

Fot. Bartek Barczyk

Materiał promocyjny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie