Międzynarodowe połączenie sił we wspólnym celu
Shōjō midare („Duch wina Shōjō”) to dramat tradycyjnego japońskiego teatru nō w wykonaniu Teatru Hōshō z Tokio. Na deskach Teatru Narodowego w Warszawie zagości już 18 czerwca. Bilety w formie charytatywnych cegiełek można zakupić na stronie.
Spektakl, którego akcja rozgrywa się w starożytnych Chinach, opowiada historię bohatera o imieniu Kōfū z wioski Yōzu, leżącej u podnóża góry Kanekin-zan. Pewnej nocy przyśniło mu się, że stanie się bogaty, jeśli sprzeda wyrabiane przez siebie wino na lokalnym targu. Kōfū uznał, że to proroczy sen – postąpił tak i rzeczywiście zaczęło mu się bardzo dobrze powodzić. Jeden z klientów regularnie kupował i pił ten trunek, ale był wyjątkowo odporny na jego działanie. Zapytany o imię, przedstawił się jako żyjący w wodach rzeki Jangcy, Duch wina Shōjō. Poprosił on Kōfū o przysługę. Jak skończyło się spotkanie nad rzeką Jangcy? Co było jawą, a co snem? Obecność 18 czerwca w Teatrze Narodowym na Shōjō midare to znakomita okazja, by dotknąć japońskiej sztuki bez konieczności dalekiej podróży. Gatunek, który aktorzy zaprezentują w Polsce, sięga swoją udokumentowaną historią drugiej połowy wieku XIV i jest jednym z najważniejszych symboli kultury Japonii. Wraz z indyjskim kathakali, teatr nō jest uważany za bezcenne dziedzictwo teatralne Azji. Teatr przemiany, w którym na widzów czeka barwne połączenie dramatu, muzyki i tańca. Widowisko, które na długo pozostanie w pamięci. To prawdziwa artystyczna uczta, a wszystko to w służbie pomocy Ukrainie. Tam trzeba być!

Wojna trwa, a my nadal pomagamy

Już ponad rok temu świat wstrzymał oddech, gdy za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna. Ta wojna wciąż trwa, ale mimo upływu czasu wiele krajów, organizacji, firm i ludzi, nie pozostaje obojętnych i nie przestaje pomagać.
Wojna na Ukrainie to poważny kryzys, który dotknął ten kraj, jego obywateli, a także wpłynął na sytuację w całej Europie. Japoński rząd oraz tamtejsze przedsiębiorstwa od początku trwania konfliktu przekazują wsparcie ukraińskim przyjaciołom.
Dotknięci skutkami wojny ludzie wciąż potrzebują pomocy, po zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb humanitarnych wciąż powstają kolejne. Nadal organizowanych jest wiele inicjatyw, w które można się zaangażować, by nieść pomoc. Najlepiej zaufać doświadczonym organizacjom, które monitorują sytuację i w odpowiedni sposób są w stanie przekazać zebrane środki, przekuwając je w konkretne i celowane wsparcie.


Kajima Poland, Kajima Europe i Kajima Corporation pod patronatem Ambasady Japonii i ze wsparciem Jego Ekscelencji Akio Miyajimy, Ambasadora Japonii w Polsce, zorganizowały zbiórkę charytatywną oraz wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które odbędzie się w Teatrze Narodowym. Dochód ze sprzedaży biletów oraz środki zebrane w ramach
e-skarbonki „Kajima wspiera Ukrainę” zostaną w całości przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej i przeznaczone m.in. na pomoc żywnościową, rzeczową, psychologiczną i remont zniszczonej infrastruktury sanitarnej na Ukrainie.