Jedyne w Krakowie stałe galerie w całości poświęcone designowi i architekturze ostatnich 120 lat – „Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku” oraz „Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku” – są ciekawe same w sobie, ale zapowiadają coś jeszcze: Muzeum Designu i Architektury, które jako nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie powstanie w adaptowanym na ten cel dawnym Hotelu Cracovia. 

Galeria „Przedmioty”

Wśród zgromadzonych w galeriach eksponatów można zobaczyć przedmioty, uznawane dziś za kultowe, a także wybitne dzieła polskich projektantów, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego wzornictwa, m.in. jedyne zachowane meble z mieszkania Żeleńskich (zostały wykonane według projektów Stanisława Wyspiańskiego), ceramikę z Ćmielowa, szkła Horbowego, współczesne polskie wzornictwo, w tym T-shirty firmy „Pan tu nie stał”.

Łukasz Wojciechowski

Galeria „Przekroje”

W galerii „Przekroje” umieszczone zostały makiety, fotografie i prezentacje multimedialne ukazujące wybitną architekturę XX i XXI wieku. Podzielona na 6 sekcji ekspozycja (Kompozycja, Natura, Technologia, Manifest, Czas i przestrzeń oraz Koszty) dotyczy takich zagadnień, jak mieszkalnictwo, przestrzenie wspólne, odpowiedzialność społeczna architektury czy nowe rozwiązania urbanistyczne.

Wystawa „Moda i sport”

Zwiedzając wystawę designu warto zajrzeć również do sali poświęconej modzie, w której są stroje wieczorowe, a już w styczniu pojawi się coś nowego: wystawa „Moda i sport”, na której zobaczymy, jak przez dziesięciolecia zmieniła się odzież sportowa. Będzie można porównać pumpy, które pod koniec XIX stulecia nosiły cyklistki ze współczesną odzieżą funkcyjną do rowerzystów, a przedwojenną kurtkę narciarską z kombinezonem polskich skoczków. Znajdą się tu także najróżniejsze stroje sportowe z różnych okresów, np. komplet do gry w golfa z lat 30. XX wieku, strój do gimnastyki z czasów PRL, odzież fitness dla kobiet w ciąży i kostiumy kąpielowe, z których najstarszy ma 112 lat. Nazwiska projektantów z pewnością cię zaskoczą!

Łukasz Wojciechowski

Co nowego? 

Muzeum Narodowe w Krakowie buduje swoją kolekcję designu od ponad 120 lat. Ma już prawie 100 tys. eksponatów, jednak na tym nie poprzestaje. 

W tym roku wzbogaciło się o meble i przedmioty zaprojektowane przez Andrzeja Pawłowskiego (m.in. meble, z których artysta i jego rodzina korzystali przez 60 lat) oraz kolekcję tkanin Zofii Matuszczyk-Cygańskiej. Zakup został dofinansowany w ramach programu rządowego „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Łukasz Wojciechowski

Zanim eksponaty zostaną zaprezentowane w powstającym Muzeum Designu i Architektury w dawnym Hotelu Cracovia, będzie je można zobaczyć w galerii „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” oraz na pokazie w Kamienicy Szołayskich. Warto wspomnieć, że w każdy wtorek wystawy są udostępniane zwiedzającym za darmo.

Łukasz Wojciechowski