Umiejętność prowadzenia small talku okazuje się bardzo przydatna. Dzięki takiej pogawędce możesz nawiązać obiecujące zawodowe znajomości, a nawet poznać kogoś, z kim nawiążesz trwalszą więź. To jednak nie wszystko. „Ludzie, którzy ze sobą rozmawiają, to ludzie, którzy się widzą. Zauważają, patrzą, słyszą” – przekonuje twórczyni profilu na IG histeria.sztuki, udowadniając, że small talk pomaga wszystkim zmagającym się z samotnością. Sympatyczny kontakt z drugim człowiekiem może sprawić, że oboje poczujecie się lepiej – poprzez small talk okażecie sobie nawzajem życzliwość i zainteresowanie.

Small talk – przykłady

Kiedy możesz prowadzić small talk? Sprzyjających sytuacji jest naprawdę sporo, wiele zależy od tego, czy zdecydujesz się skorzystać z okazji.

Small talk za granicą

Jeśli uczysz się języka obcego, a wyjechałaś za granicę, prowadzenie small talku z localsami jest jednym z najlepszych sposobów na trenowanie języka. To właśnie podczas takich – zupełnie naturalnych sytuacji – możesz sprawdzić swoje umiejętności.

Small talk w podróży

Długa podróż autobusem? Kilkugodzinne oczekiwanie na lotnisku? A może twój pociąg ma opóźnienie i jesteś skazana na siedzenie na dworcu przez kolejne kwadranse? Rozmowa z osobami, które znalazły się dokładnie w tej samej sytuacji, sprawi, że czas minie o wiele szybciej. I przyjemniej!

Small talk na spacerze z psem

Rozmowy z innymi miłośnikami czworonogów przychodzi wyjątkowo naturalnie – zwłaszcza że pretekstem do pogawędki mogą stać się wasi pupile. 

Codzienny small talk

Najczęściej niezobowiązujące rozmowy prowadzi się w kolejkach, w windzie, w sklepie czy na klatce schodowej – dzięki small talkom uda ci się nawiązać kontakt z sąsiadami. A sąsiedzkie relacje to coś, co z pewnością warto pielęgnować.

Jak prowadzić small talk?

Jeśli do tej pory zwykle unikałaś nawiązywania rozmów z nieznajomymi, small talk może nie przychodzić ci naturalnie. O czym należy pamiętać, żeby rozmowa poszła zdecydowanie lepiej?

  • Weź pod uwagę to, że nie wszystkie rozmowy muszą być głębokie, przemyślane i prowadzące do konkretnych konkluzji. Nie ma nic złego w luźnych pogawędkach. Wbrew pozorom wcale nie szkoda na nie czasu – zwłaszcza że naprawdę potrafią poprawić humor wszystkim zaangażowanym w nie osobom.
  • Chcesz nauczyć się small talku, bo wiesz, że przyniesie ci korzyści w pracy i pomoże zbudować biznesowe znajomości? Ćwicz wszędzie. Nie czekaj do kolejnej konferencji, a po prostu zagadaj ekspedientkę w piekarni, do której chodzisz każdego ranka.
  • W small talku, tak jak i w każdej innej rozmowie, nie chodzi wyłącznie o to, aby mówić. Ważne jest, aby z uwagą słuchać tego, co mówią twoi rozmówcy. Potrenuj aktywne słuchanie i okazuj zainteresowanie współrozmówcami. Kiwaj głową, zadawaj pytania, uśmiechaj się i żywo reaguj – to zachęci do rozmowy z tobą.

Small talk – o czym rozmawiać?

Jedną z podstawowych zasad owocnego small talku, jest zadawanie takich pytań, na które nie da się odpowiedzieć za pomocą krótkiego „tak” lub „nie”. Wówczas wasza rozmowa dość szybko może się skończyć, pomimo najszerszych chęci. Zadawaj więc otwarte pytania i trzymaj się raczej bezpiecznych tematów.

Small talk – tematy

  • Pogoda – najbardziej sztampowy przykład, jednak rozmowy o pogodzie zawsze prowadzi się łatwo. Wystarczy, że skomentujesz dzisiejszą pogodę, a rozmowa się zacznie.
  • Jedzenie – jesteś na służbowym bankiecie? Pochwal jedzenie lub spytaj rozmówcę, czy już kosztował serwowanych smakołyków.
  • Odpoczynek – plany weekend, miejsce do spędzenia urlopu, ulubione rozrywki… warto prowadzić small talk na tematy kojarzące się z przyjemnościami. Wówczas, nawet jeśli nie znasz osoby, z którą rozmawiasz, nie zadasz pytania, które może okazać się drażliwe.
  • Otoczenie – rozejrzyj się wokół, a motyw rozmowy sam wpadnie. Wasza rozmowa będzie przebiegać najnaturalniej, jeśli nawiążesz do okoliczności łączących cię z rozmówcą.

Small talk – 200 pytań?

Jeśli chcesz mieć pewność, żeby rozmowa z nieznajomymi dobrze się potoczyła, możesz sięgnąć po zestawy pytań. Sprawdzą się podczas randki w ciemno czy imprezy, na której niewielu gości zna się nawzajem. Karty z gotowymi pytaniami poruszają najróżniejsze sprawy – od błahych po głębsze, co sprawia, że small talk szybko może przerodzić się w angażującą rozmowę.

Small talk – czego unikać?

Zwróć uwagę na to, że small talk to przede wszystkim rozmowa z przypadkowymi osobami. Nie znasz ich zbyt dobrze i niewiele o nich wiesz. Dlatego lepiej wystrzegać się kontrowersji – nie chodzi przecież o to, aby pokłócić się z nieznajomą w kolejce do lekarza.

O czym nie rozmawiać podczas small talku?

  • Polityka – wzbudza wiele emocji i bardzo łatwo prowadzi do kłótni. Jeśli chcesz zrobić dobrze wrażenie podczas biznesowego lunchu, lepiej się jej wystrzegaj. Nie zaczynaj od polityki niezobowiązującej rozmowy z sąsiadem. Co innego, jeśli już się poznacie i nawiążecie bliższą więź – wówczas wymiany poglądów są znacznie bardziej mile widziane.
  • Religia – podobnie jak polityka, wzbudza wiele uczuć. Co więcej, dla niektórych kwestia religijności to prywatna sprawa i mogą czuć się niekomfortowo, gdy zapytasz o wyznanie podczas luźnej pogawędki w tramwaju.
  • Kwestie osobiste – może się wydawać, że pytanie o to, czy ma się dzieci, nie jest niczym złym. Pamiętaj jednak, że nigdy nie wiesz, co przeżyła spotkana przez ciebie osoba. Warto nie wywoływać drażliwego zagadnienia. Oczywiście, jeśli rozmawiasz z innymi rodzicami w parku, kwestie rodzicielstwa są jak najbardziej akceptowalne i prawdopodobnie naturalnie pojawią się w rozmowie. W innym przypadku jednak lepiej uważać na zbyt osobiste kwestie.

Oprócz tego podczas small talku nie polecamy obgadywania innych osób – zabawna anegdota czy komplement sprawdzą się lepiej od plotkowania. Zwłaszcza jeśli niewiele wiesz o swoim rozmówcy.