Muzyka grunge wciąż ma swoich fanów, podobnie jak i styl ubierania się – chociaż został nieco unowocześniony, podstawowe wyznaczniki i cechy pozostały niezmienne.

Gdzie kupować ubrania w stylu grunge? Przede wszystkim w second-handach, ale nie tylko. Chociaż może się wydawać, że sieciówki stawiają na ubrania w minimalistycznej estetyce, bez problemu znajdziesz koszule w kratę czy oversize’owe swetry, które kojarzą się z alternatywnym grungem. Pamiętaj – diabeł tkwi w szczegółach. Wystarczy jeden detal, aby nadać twojej stylizacji charakteru i zbliżyć się do grunge style.

Rock, bunt i zadziorność, czyli grunge style

Frank Micelotta/Getty Images

Mocne rytmy, ochrypłe głosy, niosąca się ze sceny energia i zapowiedź buntu – atmosfera towarzyszącą koncertom alternatywnych zespołów dość dobrze odpowiada stylizacjom w estetyce grunge. Są podobnie nonszalanckie w swoim charakterze, a zarazem pełne prostoty – nie tylko wyrażają upodobania muzyczne, ale i nonkonformistyczne poglądy. W Stanach Zjednoczonych w 90. XX grunge style był dość ściśle związany z konkretną subkulturą – dzisiaj może stanowić inspirację modową dla każdego.

Co istotne, w tym stylu ogromną rolę odgrywają nie tylko ubrania czy dodatki, ale i włosy oraz makijaż. Różnią się jednak w zależności od tego, z jaką odmiana stylu grunge mamy do czynienia.

Różne rodzaje stylu grunge

  • Glam grunge style – to połączenie rockowej ostrości z subtelnością i dziewczęcością. Grunge style zostaje przełamany odrobiną delikatności, wciąż nie traci jednak swojego nonkonformistycznego charakteru.
  • Soft grunge style – najpopularniejszy na początku XXI wieku stał się odpowiedzią na dominującą kulturę fitness. Nawiązuje do stylu grunge, ale jest znacznie bardziej subtelny. Kojarzy się ze Charli XCX, Sky Ferreirą czy Effy Stonem, postacią z popularnego serialu dla nastolatków Skins.
  • Fairy grunge style – czyli grunge w połączeniu z estetyką wróżek. Ubrania w stylu fairy grunge są zwykle zwiewne, ziemiste – pojawiają się zarówno koronki, jak i podarte rajstopy i przynoszące na myśl rockowy styl gorsety. Inspiracją jest styl Alice Cullen, bohaterki Zmierzchu.

Styl grunge – ubrania w estetyce lat 90.

Kirstin Sinclair/Getty Images

Chociaż styl grunge wraca do mody w różnych odsłonach i nieustannie jest modyfikowany, wciąż można wyróżnić kilka najczęściej przywoływanych elementów, które go charakteryzują:

  • Flanelowa koszula w kratę – oversize’owe koszule w szeroką kratę, nieco powyciągane i niedbale zapięte na tylko kilka guzików to esencja stylu grunge. Taką koszulę możesz traktować także jako narzutka na gorset, top czy t-shirt.
  • Jeansy – przede wszystkim powyciągane, dziurawe i przetarte. Raczej o szerokich, często postrzępionych nogawkach.
  • Wełniany sweter – najlepiej za duży o parę rozmiarów, wręcz spadający z ramion. Nie zaszkodzi kilka dziur czy przetarć. Wzorem może stać się słynny moherowy kardigan Kurta Cobaina.
  • Trampki i glany – buty w stylu grunge to zwykle przetarte trampki za kostkę lub noszone od lat glany.

Chociaż grunge style jest wyrazisty, charakteryzuje się prostotą. To właśnie ona była odpowiedzią na ciągle zwiększają się komercjalizacje muzyki rockowej, wobec której sprzeciwiali się alternatywni muzycy. Wybierane przez nich ubrania przypominały o prawdziwości i nieskomplikowaniu, stąd też ubrania z naturalnych materiałów, które noszono tak długo, jak to tylko było możliwe.

Jakie dodatki w stylu grunge?

Świetnie sprawdzą się rzemyki na rękach, metalowe bransoletki, chustki w kratę czy rękawiczki bez palców. Ze stylem grunge kojarzą się także duże torby z długimi paskami oraz dodatki ozdobione ćwiekami.

Styl grunge – włosy

Ubrania w stylu grunge to jedno – do dopełnienia looku niezbędne jest zadbanie odpowiednie fryzury. Czy też po prostu pozwolenie na to, aby włosy żyły swoim własnym życiem – grunge style to kwintesencja niesforności.

  • Niski kucyk – czyli włosy związane tuż przed wyjściem, szybko i niedbale. Najlepiej gumką, która po prostu była pod ręką.
  • Grunge’owa tekstura – jeśli wolisz rozpuścić włosy, zadbaj o to, aby nabrały nieregularnej tekstury. Spryskaj je solą morską lub ugnieć za pomocą pianki. Chodzi o osiągniecie efektu bałaganu na głowie.
  • Chłopięce fryzury – w przypadku mężczyzn styl grunge kojarzy się z nieco za długimi, dawno niepodcinanymi włosami. W przypadku kobiet może wiązać się z krótko ściętymi włosami, które dodają zadziorności.
  • Cieniowane włosy do ramionwolf cut, octopus hair i inne podobne cięcia podkreślą grunge style. Zwłaszcza, jeśli nie będziesz ich układać i postawisz na naturalność.

Ze stylem grunge kojarzą się także oryginalne koloryzacje – fioletowe włosy czy różowy blond sprawdzą się świetnie. Zwłaszcza, jeśli nie pokryjesz farbą całości włosów, a wybierzesz kolorowe pasemka, chociażby wyłącznie z przodu twarzy.

Jak zrobić makijaż w stylu grunge?

Frances Bean Cobain, córka Kurta Cobaina i Courtney Love, 2016 rok. / Kristy Sparow/Getty Images

Odważna stylizacja wiąże się z równie przekraczającym granice makijażem. Charakteryzuje go przede wszystkim niedoskonałość – źródłem inspiracji może stać się make-up, jaki często nosiła Courtney Love. Mocniejsze usta, delikatny róż na policzkach i oczy obrysowane czarną kredką to wszystko, czego potrzebujesz. Podczas malowania kieruj się kilkoma zasadami.

  • Porzuć korektor, mocny kryjący podkład czy matowy puder – postaw na taki makijaż, który nie będzie udawał drugiej skóry.
  • Rozetrzyj kredkę do oczu czy eyeliner. Sięgnij przede wszystkim po czerń, brązy czy szarości.
  • Pokryj rzęsy tuszem, ale w nieprzesadzony sposób. Nie chodzi o efekt sztucznych rzęs, a o subtelne podkreślenie.
  • Brwi powinny pozostać naturalne – możesz je wyczesać i nałożyć bezbarwny żel.
  • Najlepiej sprawdzi się czerwona szminka lub błyszczyk. Podczas malowania ust także porzuć precyzję i zrezygnuj z konturówki.