W tym artykule: 

  1. Mushroom skincare: grzyby w pielęgnacji skóry 
  2. Jaki kosmetyk z grzybami wybrać? 
  3. Mushroom skincare: rodzaje grzybów wykorzystywane w kosmetyce 

Mushroom skincare: grzyby w pielęgnacji skóry 

Grzybek nieśmiertelności, twardnik japoński, czarna huba i wiele innych - takie składniki znajdziemy w najnowszych kosmetykach naturalnych, które nastawione są na intensywne nawilżenie, rewitalizację zmęczonej skóry i anti-aging. Nie bez powodu producenci coraz częściej wzbogacają nimi formuły produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Grzybki zawierają związki fenolowe i polifenolowe, czyli składniki aktywne o działaniu antyoksydacyjnym – spowalniają one reakcje utleniania na poziomie komórkowym i chronią skórę. Niektóre rodzaje grzybów zaliczane są do grupy adaptogenów, czyli roślin, które pomagają organizmowi dostosować się do trudnych warunków zewnętrznych. „Stosowanie adaptogenów może wspomóc proces regeneracji skóry zniszczonej toksynami i szkodliwym wpływem promieniowania UV” –  mówi dermatolog dr Rebecca Marcus. – „Adaptogeny mają właściwości przeciwutleniające, które mogą neutralizować wolne rodniki tworzone przez te stresory, a także właściwości przeciwzapalne, które pomagają uspokoić i naprawić skórę”. W wielu odmianach grzybów znajdziemy też rozjaśniający kwas kojowy, który niezawodnie radzi sobie z przebarwieniami. Eksperci zauważyli również potencjał wykorzystania mushroom skincare do skóry trądzikowej ze względu na przeciwzapalne działanie grzybów.  

Mushroom skincare: rodzaje grzybów wykorzystywane w kosmetyce 

  • Grzyb reishi – nazywany boskim grzybkiem nieśmiertelności, lakownicą żółtą lub po prostu cudownym grzybkiem, ze względu na silnie działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Poza tym, że skutecznie wymiata wolne rodniki, zawiera także beta-glukany, czyli składniki nawilżające oraz witaminy z grupy B, minerały (magnez, mangan, miedź, cynk) i aminokwasy, które w połączeniu tworzą prawdziwą bombę odżywczą dla skóry. Grzyb reishi wykazuje też działanie rozświetlające, ponieważ hamuje tyrozynazę (enzym warunkujący produkcję melaniny), a tym samym może wspomagać pielęgnację skóry z przebarwieniami. 

  • Grzyb shiitake (twardnik japoński) – nie tylko sprawdzi się jako dodatek do pożywnego ramenu, ale świetnie poradzi sobie też z przebarwieniami i zaczerwienioną skórą. Japoński grzybek, ze względu na zawartość kwasu pantotenowego, kwasu foliowego, niacyny, choliny i witamin, może spowalniać proces rozpadu kolagenu i elastyny, pozostawiając skórę jędrną i odżywioną. Ponadto oczyszcza ją z toksyn i łagodzi stany zapalne, dlatego sprawdzi się też w pielęgnacji skóry trądzikowej.

  • Grzyb chaga inaczej czarna huba brzozowa, to kolejny magiczny grzybek drzewny o przeciwzapalnych i rozświetlających właściwościach, który oczyszcza, tonizuje i nawilża skórę. Sprawdza się także w pielęgnacji włosów – eliminuje łupież i zapobiega przetłuszczaniu się skóry głowy.

  • Grzyb tremella fuciformis – śnieżny grzybek otrzymał miano następcy kwasu hialuronowego i gliceryny, ponieważ zatrzymuje cząsteczki wody w głębszych partiach skóry, dając efekt intensywnego nawilżenia, a tym samym wzmacnia jej elastyczność i tworzy na niej barierę ochronną. 

  • Grzyb coprinus – eksperci podkreślają, że czernidłak neutralizuje stres oksydacyjny, powstający wskutek oddziaływania czynników zewnętrznych (między innymi zanieczyszczeń środowiska), który może prowadzić do stanów zapalnych i podrażnień skóry.  

  • Grzyb kordyceps – jest rzadko spotykany w przyrodzie i należy do grupy ochronnych adaptogenów. Zawiera także detoksykujące i antyoksydacyjne składniki aktywne, które wspomagają walkę z wolnymi rodnikami. Zapobiega także pojawieniu się efektu zmęczonej skóry. 

Jaki kosmetyk z grzybami wybrać? 

Kosmetyków z nurtu mushroom skincare przybywa na rynku z każdym kolejnym miesiącem. My wybraliśmy najciekawsze propozycje od polskich marek.

Ukviat Emulsja do twarzy Super mushroom

Uniwersalna emulsja nawilżająca polskiej marki kosmetycznej skupia w sobie w 99,98% składników pochodzenia naturalnego, a w tym ekstrakty z kilku rodzajów grzybów (Reishi, Maitake, Shiitake, Chaga, Kordyceps i Tremella Fuciformis), woski kwiatowe i organiczny olej z krokosza barwierskiego. To zastrzyk lipidów i minerałów w skoncentrowanej formule, którą możesz stosować na dzień i na noc. 

 

Orientana Wegański krem do twarzy Reishi

Polska produkcja, azjatycka receptura i wegańska formuła. Nawilżający krem na noc z do twarzy z ekstraktem z japońskich grzybków reishi to produkt, który znajdziesz w ofercie marki Orientana. Przeznaczony głównie do poszarzałej, zmęczonej i pozbawionej blasku skóry.

 

Yope Krem Immunity Glow Chaga + Mak

Krem na dzień i baza pod makijaż w jednym. Chroni i nawilża dzięki dwóm podstawowym składnikom aktywnym – zawiera antyoksydacyjny grzyb changa i olej z maku, który zapobiega przesuszeniom i koi podrażnienia. W składzie znajdziemy też fermentowaną wodę ryżową o wygładzającym działaniu. 

Lepszy niż retinol. Ten składnik odbudowuje włókna kolagenowe i spłyca zmarszczki bez podrażnień