Na szczycie listy najpopularniejszych pisarzy – Olga Tokarczuk, Remigiusz Mróz i uwaga! – literacko nieśmiertelny – Henryk Sienkiewicz. Czy ten rok będzie jeszcze lepszy? Możliwe, bo więcej czasu spędzonego w zamknięciu może sprzyjać lekturze, choć sporo ludzi przyznaje się do problemów z koncentracją podczas przymusowej izolacji. Może też w końcu zabierzemy się za książki, które otrzymaliśmy w prezencie. Bolesna statystyka podaje, że zaledwie 15% z nas czyta książkowe prezenty. 

Mimo że zazwyczaj sam wybieram sobie lektury, mnie też nie jest ostatnio łatwo zebrać myśli nad książkami, a kolejne publikacje znikają z mojej szafki nocnej znacznie wolniej niż dotychczas. Tym niemniej cieszę się z każdej chwili, którą mogę spędzić z dala od ekranu, z papierem w ręku. Przy tej okazji polecam wam zatem te pozycje, które skradły moją uwagę, serce i oczy. Mnie zachwyciły w czasie epidemii. Was też powinny zachwycić w czasie powolnego powrotu do normalności. 

Factfullness. Dlaczego świat jest lepszy niż sądzimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą, Hans Rosling

Dokładnie takiej książki trzeba mi było podczas domowej izolacji. W czasie, kiedy trudno o optymistyczne informacje, prof. Hans Rosling przekonuje, że obraz świata, który mamy w głowach, jest w znacznym stopniu fałszywy. I rzeczywiście, analizując kolejne wyniki badań i statystyki przytaczane przez szwedzkiego uczonego, można uwierzyć, że wbrew powszechnej opinii żyjemy w całkiem niezłych czasach. Szwedzki uczony bezkompromisowo rozprawia się z mitami na temat zagrożenia terroryzmem, zacofania krajów trzeciego świata i rzekomo nieuniknionej zagłady naszej cywilizacji z powodu przeludnienia. I tylko przykro, że Hans Rosling od dwóch lat nie żyje. Jego trzeźwe spojrzenie na świat szczególnie dzisiaj bardzo by się nam wszystkim przydało. 

Fale, AJ Dungo

Niezwykła powieść graficzna oparta na prawdziwej historii osadzonej w dwóch osiach czasowych. Amerykański rysownik na prawie 500 stronach w malowniczy sposób odtworzył historię surfingu – dyscypliny sportu, która narodziła się przed ponad stu laty na hawajskich plażach. Duke Kahanamoku i Tom Blake – pierwsi śmigacze po falach na drewnianych deskach to prekursorzy dzisiejszych „cool kids”, a może nawet całego ruchu hipsterskiego. Opowieść o narodzinach surfingu przeplata się tu z historią niezwykłej relacji autora z Kristen, dziewczyną poznaną na szkolnej zabawie. To współczesna surferska wersja klasycznego hollywoodzkiego „Love Story”. Tyle że prawdziwa. Poruszy nawet najtwardszego faceta. 

Testamenty, Margaret Atwood

Jeśli sama tłumaczka powieści na język polski uważa, że „Testamenty” to być może najważniejsza współczesna powieść od wydania „Roku 1984” George’a Orwella, coś musi być na rzeczy. Autorka bestsellerowej feministycznej dystopii „Opowieści podręcznej” postanowiła postawić „kropkę nad i” po 30 latach zakończyć historię, której równoległego poprowadzenia podjęli się producenci serialu o tej samej nazwie. „Zawsze mówiłam ‘nie’, gdy proszono mnie o napisanie drugiej części. Ale jako że zaczęliśmy zbliżać się do Gileadu, zamiast się od niego oddalać, ponownie to przemyślałam” – powiedziała autorska w dniu premiery książki. Nagrodzoną Bookerem kontynuację czyta się znakomicie, niezależnie od znajomości serialowej wersji „Opowieści’. 

Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi, red. Małgorzata Nocuń

Spośród wszystkich siedmiu sąsiadów, chyba o Białorusi wiemy najmniej. Mimo wspólnej wielowiekowej historii na temat państwa rządzonego twardą ręką przez Aleksandra Łukaszenkę narosło wiele mitów. Do sięgnięcia po tę pozycję skłoniła mnie ciekawość kraju, którego obywateli coraz częściej można spotkać na ulicach polskich miast. Zobrazowania współczesnej Białorusi podjęli się dziennikarze z Polski, Niemiec i samej Białorusi. Zbiór momentami niełatwy, ale na pewno ważny i potrzebny. Już podjąłem decyzję: kiedy tylko podróżowanie znów będzie możliwe i bezpieczne, kupuję bilet do Mińska. 

Języczni. Co język robi naszej głowie, Jagoda Ratajczak

Już jako młody chłopak, kiedy uczyłem się pierwszych języków obcych, próbowałem sobie poukładać jakiś schemat ich działania. W jaki sposób nasz umysł potrafi automatycznie przełączyć się z jednego języka na drugi? Jak działa mózg osoby dwujęzycznej? Czy gramatykę języka obcego można sobie w głowie zakodować na dobre? Filolożka Jadwiga Ratajczak wprowadza czytelnika w fascynujący świat psycholingwistyki. W oparciu o najnowsze badania w nierzadko zabawny, a na pewno przystępny sposób, odpowiada na podstawowe pytania na temat procesu nauki i poznawania języków obcych. Zanim zacznie się praktykować, warto uzbroić się w porządną dawkę teorii. 

---------

Łukasz Załuski – szef działu redakcyjnego ELLE MAN. Jest absolwentem stosunków międzynarodowych i glottodydaktyki polonistycznej. Przez wiele lat związany z magazynem popularnonaukowym FOCUS. Współtworzył stronę sztos.pl. Lektor języka polskiego i kultury polskiej dla obcokrajowców. Prowadzi zajęcia ze studentami I roku na Uczelni Łazarskiego. Autor bloga językowego popolsku.net.