Monachium. Bardziej dynamiczne niż kiedykolwiek, z mnóstwem innowacji cyfrowych i przestronnym wnętrzem premium – i jako BMW i5 po raz pierwszy z napędem w pełni elektrycznym. Nowe BMW serii 5 Limuzyna umacnia swoją pozycję lidera w segmencie wyższej klasy średniej premium. Eksperckie jury Światowego Samochodu Roku uznało samochód za wybitną nowość wśród wszystkich luksusowych pojazdów, jakie zadebiutowały na międzynarodowych rynkach motoryzacyjnych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Międzynarodowy panel ekspertów przyznał BMW serii 5 tytuł Luksusowego Samochód Roku 2024. Decyzja została ogłoszona dzisiaj na początku targów New York International Auto Show 2024 podczas streamingowanej na całym świecie ceremonii.

Decydujące znaczenie dla zwycięstwa BMW serii 5 miały oceny reprezentowanych w jury około 100 dziennikarzy motoryzacyjnych z ponad 30 krajów dokonane w ramach szeroko zakrojonych jazd próbnych i szczegółowo udokumentowane przez organizatorów konkursu Światowego Samochodu Roku. BMW serii 5 pokonało w tej kategorii 13 innych aktualnych modeli luksusowych. Jury doceniło nie tylko doskonałe oddawanie mocy konsekwentnie elektryfikowanej gamy silników oraz napędu w pełni elektrycznego, ale też wysoki komfort na długich trasach i liczne innowacje cyfrowe. „Cieszymy się z otrzymania tej prestiżowej nagrody. Ocena międzynarodowego jury pokazuje, że nasze produkty z ich silnym charakterem i typowymi cechami BMW mogą przekonać i inspirować wymagające grupy odbiorców na całym świecie” – mówił Bernd Körber, starszy wiceprezes ds. marki BMW i zarządzania produktem, Connected Company.

BMW serii 5: konsekwentnie elektryfikowane i pełne cyfrowych innowacji

BMW serii 5 demonstruje swój progresywny charakter zarówno poprzez technologie napędu, jak i innowacyjne usługi cyfrowe. Nowoczesną atmosferę premium we wnętrzu uzupełnia sportowa, elegancka stylistyka, przestronność i doskonały komfort akustyczny. Zaawansowane systemy wspomagające kierowcę, takie jak asystent autostradowy czy aktywny asystent zmiany pasa ruchu z inicjacją spojrzeniem, podkreślają doskonałe walory BMW serii 5 na długich trasach. System wskazań i obsługi BMW iDrive z funkcją „QuickSelect”, zakrzywiony wyświetlacz BMW i ulepszony inteligentny asystent osobisty BMW umożliwiają interakcję między kierowcą a pojazdem w sposób konsekwentnie ukierunkowany na obsługę za pomocą dotyku i naturalnej mowy. Podczas postoju BMW serii 5 oferuje na wyświetlaczu kontrolnym nie tylko bogatą ofertę streamingu wideo, ale także możliwość korzystania z nowej formy gier w samochodzie, na przykład dla uprzyjemnienia czasu podczas ładowania akumulatora wysokiego napięcia.

BMW i5 jako w pełni zintegrowany element palety modeli nowego BMW serii 5 umożliwia radość z jazdy bez lokalnej emisji spalin. Dynamika jazdy i wydajność BMW i5 to zasługa technologii BMW eDrive piątej generacji. W jej skład wchodzą wysoce zintegrowane jednostki napędowe oraz akumulator wysokonapięciowy o bardzo wysokiej gęstości energii. Najnowsza wersja adaptacyjnego odzysku energii oraz inteligentne wykorzystanie pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia wnętrza, napędu i akumulatora wysokonapięciowego umożliwiają w zależności od modelu i wyposażenia uzyskanie zasięgu nawet 582 km w cyklu testowym WLTP. Combined Charging Unit w BMW i5 pozwala na ładowanie prądem przemiennym o mocy do 22 kW i prądem stałym do 205 kW. W ten sposób na stacji szybkiego ładowania można w ciągu zaledwie 10 minut wydłużyć zasięg nawet o 156 km.

Również oferta silników spalinowych jest systematycznie elektryfikowana. Otwarta na różne technologie i elastyczna architektura napędu umożliwia zastosowanie w nowym BMW serii 5 Limuzyna po raz pierwszy w pełni elektrycznego napędu, napędów hybrydowych plug-in oraz z wysoce wydajnych silników benzynowych i wysokoprężnych. Wszystkie silniki spalinowe z nowej modułowej generacji jednostek BMW Group Efficient Dynamics są wyposażone w najnowszą wersję 48-woltowej technologii mild hybrid.

BMW zdobywa dziewiąty tytuł w konkursie Światowego Samochodu Roku

Nagroda Światowego Samochodu Roku została ustanowiona 20 lat temu jako uzupełnienie nagród krajowych i regionalnych w celu uhonorowania wybitnych innowacji i nowych produktów na rynkach motoryzacyjnych na całym świecie. W tym roku nagroda przyznana została w pięciu kategoriach i w klasyfikacji ogólnej.

W ostatnich latach BMW zdobyło w sumie osiem wyróżnień Samochodu Roku. W roku 2016 nagrodę Luksusowego Samochodu Roku zdobyło na przykład BMW serii 7. Z kolei w roku 20218 BMW M5 zdobyło tytuł Sportowego Samochodu Roku 2024.Dziewiąty tytuł przyznany w ostatnich miesiącach BMW serii 5 wieńczy długą serię nagród dla bawarskiego producenta samochodów premium. Między innymi już sama wersja w pełni elektryczna dodaje do kolekcji trofeów łącznie trzy nagrody Samochodu Roku” zdobytych w Norwegii, Danii i Włoszech.

Materiał promocyjny marki BMW