Chociaż Netflix kojarzy się przede wszystkim z serialami, które opowiadają historie powstałe w głowach scenarzystów, to w ofercie popularnego serwisu streamingowego znajduje się też sporo materiałów dokumentalnych - zarówno w formie pojedynczych filmów, jak i seriali. Spora część z nich dotyka tematyki zbrodni i to właśnie je bierzemy na tapet w tym Przeglądzie.

Aaron Hernandez. W głowie mordercy

Aaron Hernandez w bardzo młodym wieku osiągnął bardzo wiele i miał wszelkie argumenty za tym, aby w przyszłości osiągnąć jeszcze więcej. Miał 21 lat, gdy został wybrany na zawodnika do klubu New England Patriots, a dwa lata później podpisał siedmioletni kontrakt, który gwarantował mu zarobki w wysokości 41 milionów dolarów. W 2013 roku został oskarżony o morderstwo innego futoblisty - Odina Lloyda. Sąd uznał go winnym i skazał na karę dożywotniego więzienia bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie. Miniserial szuka odpowiedzi na pytania, jakie czynniki sprawiły, że Hernandez posunął się do dokonania czynu, który doprowadził go do tragicznego finału.

Evil Genius

Ten miniserial opowiada historię jednego z najbardziej nieprawdopodobnych napadów na banki, do jakich doszło w Stanach Zjednoczonych. W 2003 roku dostarczyciel pizzy Brian Wells próbował obrabować bank w miejscowości Erie w Pensylwanii. Gdy został otoczony przez policję, zdetonowano ładunek wybuchowy, który Wells miał przyczepiony do szyi. Na tym incydencie cała historia jednak się nie kończy, bo Wells okazał się być członkiem większej konspiracji. Opowiedziana w czterech odcinkach historia została niegdyś określona przez dziennikarza CNN jako “jedna z najbardziej skomplikowanych i nieprawdopodobnych w całej historii FBI”.

Rozmowy z mordercą. Taśmy Teda Bundy’ego

Dokument prezentuje niepublikowane wcześniej wywiady z siedzącym w celi śmierci Tedem Bundym. Bundy to jeden z najbardziej znanych i najkrwawszych seryjnych morderców w historii Stanów Zjednoczonych. W latach 1974–1978 zabił 30 kobiet (udało się zidentyfikować 20 z nich), choć przypisuje mu się nawet trzykrotnie więcej zabójstw. Twórcy dokumentu nie skupiają się jedynie na samych morderstwach, a również na umyśle Bundy’ego i tego, jak na jego zatrzymanie reagowały media oraz opinia publiczna.

Odwal się od kotów. Polowanie na internetowego mordercę

Miniserial, któremu oryginalnie nadano dosadniejszy tytuł („Don’t f**k with cats. Hunting an internet killer) opowiada historię zbrodni popełnionych przez Lukę Magnottę – człowieka, który najpierw zwrócił na siebie uwagę organizacji zajmujących się prawami zwierząt zamieszczanymi przez siebie filmami, na których maltretował koty. Na tym jednak jego aktywność się nie skończyła – jego przestępstwa eskalują, a sam film wywołuje burzę w Internecie, gdy ludzie na całym świecie próbują go znaleźć i postawić przed sądem (i na szczęście tak się dzieje).

Making a murderer

Serial, który w dużym stopniu odpowiada za tak duże zainteresowanie widzów gatunkiem dokumentów opowiadających o zbrodniach. Ten dokument przedstawia uwięzienie, uniewinnienie, ponowne aresztowanie i późniejszy proces Stevena Avery'ego, który został oskarżony (i skazany) za zabójstwo Teresy Halbach. Jedna z bardziej skomplikowanych spraw, z którymi musiał w swoim czasie zmierzyć się amerykański wymiar sprawiedliwości.