Greta Thunberg jest jedną z 301 osób nominowanych do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. 16-latka została nominowana przez troje norweskich posłów. Greta Thunberg to szwedzka aktywistka i założycielka ruchu Youth Strike for Climate, który działa na rzecz klimatu. To ona zapoczątkowała szkolny strajk przeciwko zmianom klimatycznym, który rzuca wyzwanie dorosłym.

20 sierpnia 2018 roku 16-latka zamiast pójść do szkoły, rozpoczęła protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu. Dziewczyna miała ze sobą z transparent Skolstrejk för klimatet (tłum. strajk szkolny dla klimatu). Od tej pory, co piątek opuszcza zajęcia, żeby protestować przed Riksdagiem. Protestowała również pod siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli oraz w Londynie. W grudniu 2018 roku amerykański tygodnik „Time” umieścił Gretę Thunberg na liście 25 najbardziej wpływowych nastolatków na świecie. 

Jednoosobowy strajk Grety Thunberg zmobilizował do działania młodzież na całym świecie. Szkolne strajki przeciwko zmianom klimatycznym wywołanym działalnością człowieka gromadzą coraz więcej osób. Akcja dotarła również do Polski. 15 marca, czyli jutro odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzież z polskich miast opuści zajęcia lekcyjne, żeby wykrzyczeć swoje postulaty. To będą "wagary dla planety". Więcej o tym wydarzeniu dowiecie się TU.