Czym są grudki na twarzy?

Grudki na twarzy sprawiają, że Twoja skóra staje się nieprzyjemna w dotyku i chropowata, a jednocześnie traci swój atrakcyjny wygląd. Tak naprawdę pojawiają się one u bardzo wielu osób, w mniejszym lub większym natężeniu. Zwykle nie są oznaką problemów ze zdrowiem, ale stanowią poważny defekt kosmetyczny, którego chcemy się pozbyć, możliwie jak najsprawniej i najszybciej.

Aby spróbować pozbyć się grudek z twarzy, w pierwszej kolejności należałoby stwierdzić, czym tak naprawdę są oraz jakie mają podłoże. W pierwszym przypadku powinnaś uważnie przyjrzeć się zmianom na swojej skórze, a jeśli nie będziesz w stanie samodzielnie określić, czym są, udać się z nimi do dermatologa. A Twoja walka może obejmować:

  • białe grudki na twarzy – to najczęściej wystające ropne zmiany, będące częścią trądziku. Możesz też mieć do czynienia z zaskórnikami zamkniętymi (mogą mieć też kremowożółte zabarwienie);
  • czerwone grudki na twarzy – to zwykle krosty związane z trądzikiem, najczęściej tym młodzieńczym;
  • podskórne grudki na twarzy – drobne grudki występujące pod skórą, często w większych skupiskach, są nierzadko określane mianem „kaszki”. Pojawiają się też w trakcie trądziku grudkowego;
  • alergiczne grudki na twarzy – w przypadku reakcji alergicznej, na skórze twarzy mogą pojawić się czerwone lub białe grudki, które jednak znikną, gdy nie będzie ona wystawiana na działanie alergenu.

Skąd się biorą grudki na twarzy?

Jak zostało wspomniane wcześniej, przyczyn grudek na twarzy może być całkiem sporo. Aby wiedzieć, co robić w przypadku ich wystąpienia, warto je wszystkie poznać. Tylko tak jest szansa, że podejmiesz właściwe działania prowadzące do ich trwałego usunięcia.

Grudki na twarzy mogą się pojawić wówczas, gdy:

  • dojdzie do zapchania gruczołów łojowych – to zdecydowanie najczęstsza przyczyna powstawania różnego rodzaju grudek na twarzy. Dzieje się tak, gdy niedostatecznie dbasz o skórę, przez co jej pory zatykają się od nadmiaru sebum i martwego naskórka. Do zapchania gruczołów łojowych przyczyniają się też nieodpowiednio dobrane kosmetyki, o zbyt ciężkiej, klejącej formule. Nadmierna produkcja sebum może być ponadto związana z nieregularnym oczyszczaniem twarzy, zwłaszcza gdy zabiegom poddawana jest cera trądzikowa;
  • masz zaburzenia hormonalne – szczególnie widać je u młodych osób, które często walczą wtedy z młodzieńczym trądzikiem, powodującym występowanie dużych skupisk grudek na twarzy. Zmiany takie mogą się też pojawiać się u dorosłych, u których występują jakieś problemy z gospodarką hormonalną. Grudki i krostki pojawiają się też u kobiet często tuż przed miesiączką;
  • przebywasz wśród zanieczyszczeń – wbrew pozorom, dla Twojej skóry bardzo istotna jest także jakoś powietrza, które Cię otacza. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie przeważa smog lub inne zanieczyszczenia, powinnaś szczególnie dbać o pielęgnację cery, jeśli nie chcesz, by na Twojej twarzy pojawiły się nieestetyczne grudki.
  • walczysz z zapaleniem mieszków włosowych;
  • masz problemy zdrowotne – niektóre choroby, takie jak na przykład cukrzyca czy schorzenia nerek lub wątroby, mogą się manifestować zwiększoną obecnością krost czy grudek na twarzy;
  • nie pilnujesz swojej diety, a w szczególności często sięgasz po wysoko przetworzoną żywność i nie stronisz od używek;
  • jesteś uczulona na jakiś składnik używanego kosmetyku – kiedy substancja zapachowa bądź dodatek obecny w Twoim preparacie do codziennego makijażu czy chociażby do pielęgnacji cery wywoła u Ciebie reakcję alergiczną, na skórze mogą się pojawić liczne, zaczerwienione grudki;
  • nie jesteś ostrożna podczas usuwania makijażu z twarzy – na przykład mocno pocierasz skórę lub nie starasz się usunąć wszystkiego z odpowiednią dokładnością.

Jak poznać podskórne grudki na twarzy?

Po czym możesz poznać, że masz do czynienia akurat z podskórnymi grudkami na twarzy? Musisz wiedzieć, że to nie jest proste zadanie, ale przy odpowiedniej wiedzy i uważności, powinnaś z tym sobie poradzić. Przede wszystkim, powinnaś poznać cechy, które mogą Ci pomóc w identyfikowaniu zmian obecnych na Twojej twarzy.

Podskórne grudki na twarzy będą:

  • występowały głęboko pod skórą (nie zawsze zdajesz sobie z tego sprawę, gdy rzucisz na nie okiem – wszystko zmienia się dopiero, gdy ich dotkniesz), żadna ich część nie będzie wystawała ponad jej powierzchnię;
  • najczęściej kremowożółte lub białe, niekiedy zaczerwienione z powodu stanu zapalnego, toczącego się w ich obrębie;
  • twarde pod względem struktury i zdołasz je bez problemu wyczuć, przejeżdżając palcem po skórze. Często różnią się między sobą rozmiarem, a niekiedy także samym kształtem;
  • nie znikną mimo upływu czasu, chyba że podejmiesz odpowiednie kroki, mające na nie konkretnie oddziaływać.

Jak wyleczyć podskórne grudki na twarzy?

Na pewno zależy Ci na tym, by bez przeszkód pożegnać grudki, które pojawiły się na Twojej twarzy. W pierwszej kolejności możesz spróbować zadziałać samodzielnie, choć musisz mieć świadomość, że Twoja praca może być z góry skazana na niepowodzenie, zwłaszcza jeśli nie uda Ci się właściwie rozpoznać problemu. Dlatego zawsze warto rozważyć wizytę od dermatologa, który przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad i dokładnie obejrzy zmiany na twarzy. Wtedy też wdroży odpowiednie leczenie i podpowie, czym je wspomagać.

Nie działaj bez planu

Przypadkowe pomysły mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc w terapii tego rodzaju zmian. Nie próbuj ich wyciskać ani rozdrapywać. Takie działania nie przyniosą pożądanego efektu – i tak nie zdołasz wycisnąć z takiej zmiany żadnej zawartości (nawet jeśli jest ona nabrzmiała, a w środku znajduje się ropa), a jedyne przyczynisz się do powstania rany, którą bardzo łatwo będzie zainfekować. Tym samym proces ich gojenia zostanie utrudniony i prawdopodobnie konieczne okaże się stosowanie antybiotyku.

Systematycznie stosuj peelingi

Nie ma lepszego sposobu na skutecznie oczyszczenie cery niż regularnie stosowany peeling. To dzięki niemu można się pozbyć martwego naskórka, a także nakłonić skórę do szybszej regeneracji. Aby odblokować pory i usunąć wszelkie zanieczyszczenia, w tym również wspomniany już martwy naskórek, można stosować peelingi enzymatyczne oraz chemiczne.

Ważne, by preparaty te miały w składzie albo kwas salicylowy, albo jeden z kwasów AHA. W ten sposób zyskasz pewność, że nie pozbawisz skóry jej naturalnej warstwy ochronnej. Raczej nie wybieraj peelingów mechanicznych, ponieważ te mogą się przyczynić do rozprzestrzenienia niechcianych niedoskonałości na inne fragmenty twarzy, dotychczas wolne od zmian.

Nawadniaj skórę

Aby Twoja skóra poradziła sobie z walką z niedoskonałościami, musisz pamiętać o jej nawilżaniu. Aby o to zadbać, warto wykorzystywać odpowiednie kremy. Powinny opierać się na lekkiej formule, nie zawierać substancji zapachowych i tym samym nie zatykać porów, by nie zwielokrotniać problemu. Dobrze, jeśli w kremach, które używasz, znajdują się witaminy, bo te dodatkowo odżywią Twoją skórę. Pamiętaj też, by każdego dnia dostarczać też swojemu organizmowi odpowiedniej dawki wody.

Czy dermokosmetyki pomogą na grudki na twarzy?

Dermokosmetyki to specjalne preparaty, które możesz zakupić przeważne w aptece. Na tle innych produktów wyróżniają się tym, że wykazują właściwości lecznicze, które zawdzięczają odpowiednio dobranym substancjom aktywnym. Podobnie jak odpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne, mogą pomóc z grudkami na twarzy.

Do substancji aktywnych, które można znaleźć w dermokosmetykach, należą:

  • witamina E, pomagająca w regeneracji poszczególnych warstw skóry;
  • kwas salicylowy, oczyszczający skórę;
  • kwas pantotenowy, działający na podrażnienia;
  • cynk, wpływający pozytywnie na ogólną kondycję skóry;
  • gliceryna, wspierająca warstwę hydrolipidową skóry;
  • oleje roślinne, mające chronić skórę przed utratą wody.

Zabiegi kosmetyczne na grudkowy trądzik

Jeśli domowa walka z grudkami na twarzy nie przyniosła spodziewanego efektu, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do specjalisty. Z takimi zmianami możesz też skutecznie walczyć, wykorzystując zabiegi kosmetyczne, wykonywane w profesjonalnych salonach. Wśród nich na Twoją uwagę zasługują:

  • peelingi chemiczne – tym razem są to specjalistyczne peelingi, opierające się na substancjach, które działają skuteczniej niż te w powszechnie dostępnych kosmetykach, a przy okazji zostaną nałożone przez osobę dobrze obeznaną w temacie i wykonującą je niejednokrotnie;
  • mikrodermabrazja – to zabieg polegający na mechanicznym złuszczaniu martwego naskórka. Wykorzystuje się do niego kryształki bądź specjalnie przygotowane narzędzia. Procedura pomoże zaradzić nie tylko grudkom podskórnym, ale i z bliznami, które pozostają na skórze po tego typu zmianach;
  • laseroterapia – laser też może pomóc w przypadku grudek spowodowanych trądzikiem. Oddziałuje na zmiany skórne, znacznie poprawia kondycję i strukturę skóry, a także przyśpiesza proces regeneracji naskórka.