Wyciskane soki stają się coraz bardziej modne! I dobrze, bo w przeciwieństwie do tych kupowanych w sklepie są zdrowe, bogate w witaminy i nie zawierają sztucznych barwników oraz mnóstwa cukru.

Najzdrowiej pić soki z owoców sezonowych. Z pewnością mają one więcej witamin, niż te importowane z dalekich krajów. Przed zakupem, uważnie oglądaj owoce i warzywa. Wybieraj najcięższe i zwróć uwagę na obicia i otarcia skórki. Mogą one wskazywać, że owoce być niewłaściwie przechowywane i źle zabezpieczone podczas transportu. Wybieraj raczej te, które są ułożone luzem na półkach czy w skrzynkach, a nie opakowane w folie.

Przed przyrządzeniem, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

- Myj ręce zawsze przed dotknięciem owoców i warzyw, a następnie dokładnie oczyść swoje produkty,

- obierz je ze skórki i pozbądź się pestek,

- po zakończeniu, dokładnie umyj sprzęt w gorącej wodzie, a następnie go osusz. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi bakterii.

Wyciskane soki mają krótki termin ważności. Dla owoców wynosi on 5, a dla warzyw 10 godzin.

Jeśli sok wyszedł za gęsty, nie pozbywaj się miąższu, tylko dodaj odrobinę wody. To właśnie w nim znajduje się najwięcej substancji odżywczych.

Świeżo wyciskane soki (fot. fotolia)

Nie należy jednak traktować świeżo wyciskanych soków jako jedynej porcji warzyw i owoców spożywanej w ciągu dnia. Staraj się jeść 2 całe owoce oraz 3 - 4 warzywa. Wybieraj te, które mają różne kolory.

Aby sok zawierał więcej protein, możesz dodać mleka, sienienia lnianego, jogurtu naturalnego, masła orzechowego czy mleka migdałowego.

Wyciskane soki są zdrowe i pożywne. Jeśli chcesz urozmaicić ich smak - połącz ze sobą kilka owoców. Melon świetnie komponuje się z awokado i pomarańczą. Marchew i seler dobrze smakują z jabłkiem, pomarańcza z grejpfrutem, a pomidor z papryką.

Dieta oczyszczająca na wiosnę>>