To w tych miejscach żyje się najlepiej. Na liście aż 9 polskich miast, numer 1 to niemałe zaskoczenie
Najnowszy raport „Happy City Index 2025” przedstawia ranking najszczęśliwszych miast na świecie. W zestawieniu znalazły się także polskie metropolie. To tu żyje się najbardziej komfortowo.

- ELLE
Raport Happy City Index 2025 przyniósł niespodziewane wyniki. Gdynia uplasowała się najwyżej spośród wszystkich polskich miast i zdobyła brązowe wyróżnienie. Które inne miasta z Polski znalazły się w prestiżowym zestawieniu, a kto zwyciężył globalnie?
Czym jest Happy City Index?
Happy City Index to coroczne zestawienie 200 najszczęśliwszych miast świata, opracowywane przez brytyjski Institute for Quality of Life. Ranking nie ocenia jedynie deklaracji politycznych władz miejskich, ale przede wszystkim realne efekty ich działań. Punktacja bazuje na siedmiu ważnych aspektach: zarządzaniu miastem, ochronie środowiska, mobilności, rozwoju ekonomicznym, polityce społecznej, opiece zdrowotnej i jakości życia mieszkańców.
W zależności od zdobytej liczby punktów miasta otrzymują złote, srebrne lub brązowe wyróżnienia. Tegoroczna edycja po raz kolejny pokazała dominację Europy Zachodniej i Północnej w globalnym zestawieniu.
Gdynia liderem wśród polskich miast, których mieszkańcy są najszczęśliwsi
Wśród dziewięciu polskich miast ujętych w rankingu, Gdynia zajęła najwyższe – 122. miejsce, zdobywając 683 punkty. To nie tylko najlepszy wynik w Polsce, ale również najwyższe miejsce wśród wszystkich miast Europy Środkowo-Wschodniej, które trafiły do grupy z brązowym wyróżnieniem.
Eksperci docenili Gdynię za wysoką jakość zarządzania, politykę społeczną, poziom opieki zdrowotnej oraz ogólne warunki życia mieszkańców. Miasto okazało się liderem także w poprzednim roku, zajmując wtedy 97. pozycję.
Zaraz za Gdynią uplasował się Białystok, który zdobył 671 punktów i znalazł się na 132. miejscu. Tuż za nim jest Gdańsk – kolejne nadmorskie miasto – z wynikiem 648 punktów i miejscem 139.
W dalszej kolejności w zestawieniu znalazły się:
Kraków – 147. miejsce, 629 punktów
Lublin – 155. miejsce, 618 punktów
Bydgoszcz – 161. miejsce, 611 punktów
Warszawa – 175. miejsce, 585 punktów
Sopot – 180. miejsce, 575 punktów
Częstochowa – 189. miejsce, 564 punkty
Warto zauważyć, że obecność aż dziewięciu lokalizacji to wzrost względem poprzedniego roku, kiedy w rankingu uwzględniono jedynie sześć polskich ośrodków.

Globalni zwycięzcy: kto naprawdę jest najszczęśliwszy?
Numerem jeden na świecie została Kopenhaga z wynikiem aż 1039 punktów. Duńska stolica zdobyła uznanie za politykę społeczną, ekologię, rozwój ekonomiczny i sposób zarządzania.
Tuż za nią uplasował się Zurych (993 punkty), który również osiąga wysokie wyniki w podobnych obszarach. Podium zamknął Singapur z wynikiem 979 punktów.
Pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły: Aarhus (958), Antwerpia (956), Seul (942), Sztokholm (941), Tajpej (936), Monachium (931) oraz Rotterdam (920).
W „złotej” grupie znalazły się również takie miasta jak: Wiedeń, Paryż, Helsinki, Berlin, Drezno, Bruksela, Genewa, Porto, Barcelona, Oslo, Dublin, Mediolan, Rejkiawik i Londyn (842 punkty).
