Olejowanie na podkład to łatwy i skuteczny sposób na piękne włosy. Ten trend pokochały włosomaniaczki
Olejowanie na podkład to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na utrzymanie pięknych i lśniących włosów.

Olejowanie na podkład to metoda, którą szczególnie polubiły włosomaniaczki, ponieważ daje efekt gładkości i idealnego nawilżenia. Olejowanie włosów na podkład to trend, który stał się jednym z obowiązkowych elementów domowej pielęgnacji.
Spis treści:
- Olejowanie na podkład: jaki podkład wybrać?
- Zalety olejowania na podkład
- Olejowanie na podkład: przydatne akcesoria
- Olejowanie na podkład krok po kroku
- Podstawowe błędy, których warto unikać przy olejowaniu na podkład
- Dla kogo jest olejowanie włosów na podkład
- Ile trzymać olejowanie na podkład?
- Jak często powtarzać olejowanie na podkład?
- Efekty olejowania na podkład
Olejowanie na podkład: jaki podkład wybrać?
Przy wyborze podkładu do olejowania, należy pamiętać, żeby wybrać taki, który będzie miał właściwości nawilżające, czyli będzie zawierał dużo humektantów. Może być w kremie, w żelu, może to być hydrolat, ważne, żeby służył naszym włosom. Poniżej kilka propozycji podkładów pod olej:
- odżywka nawilżająca w sprayu lub w kremie,
- miód rozcieńczony z wodą, który dodatkowo nawilży włosy i nada im blask,
- żel aloesowy,
- żel z siemienia lnianego, który łatwo wykonać w domu,
- hydrolat różany,
- hydrolat z rozmarynem,
- woda ryżowa po ugotowaniu ryżu,
- krem do twarzy lub ciała, który ma w składzie glicerynę, miód, aloes, panthenol, kwas hialuronowy.
Zalety olejowania na podkład
Olejowanie na podkład jest alternatywą dla olejowania włosów na sucho. Podkład ułatwia przenikanie się składników odżywczych z oleju w głąb włosa, dzięki temu szybciej zobaczymy efekty stosowania oleju. Jest dodatkowym nawilżaczem dla włosów. Zastosowanie podkładu znacznie ułatwia i przyspiesza zmywanie oleju z włosów.

Olejowanie na podkład: przydatne akcesoria
Żeby wykonać olejowanie na podkład, musimy przygotować kilka rzeczy, które ułatwią nam przeprowadzenie pielęgnacji:
- odpowiedni olej i podkład,
- szampon i odżywka,
- szczotka do dokładnego rozczesania włosów,
- grzebień, który pomoże nam idealnie rozprowadzić podkład i olej na włosach,
- atomizer do podkładu,
- pipeta do nabrania odpowiedniej ilości oleju,
- czepek foliowy i/lub turban, dzięki którym wzmocnimy działanie oleju (efekt sauny) i zabezpieczymy ubranie przed zabrudzeniem.
Olejowanie na podkład krok po kroku
Jeżeli już zdecydujemy, jaki podkład będzie najlepszy dla naszych włosów, możemy zabrać się za olejowanie. Poniżej instrukcja, jak olejować włosy na podkład krok po kroku.
- Dokładnie rozczesz włosy szczotką lub grzebieniem.
- Wybranym podkładem precyzyjnie pokryj włosy pasmo po paśmie. Możesz użyć do tego celu grzebienia, żeby wczesać podkład.
- Czas na położenie oleju. Ważne jest, żeby olej dopasować do porowatości włosów i ich rodzaju. Olej można delikatnie podgrzać przed nałożeniem. W zależności od potrzeb nakładaj olej na całe włosy, albo na końcówki.
- Dla wzmocnienia efektu olejowania przykryj włosy foliowym czepkiem. Trzymaj olej na włosach minimum pół godziny.
- Zmyj olej z podkładem z włosów. Najpierw zemulguj mieszankę odżywką do włosów, ponieważ sam szampon nie poradzi sobie z usunięciem oleju, a następnie umyj skórę głowy i włosy dwa razy szamponem.
- Ciesz się nawilżonymi i błyszczącymi włosami.
Podstawowe błędy, których warto unikać przy olejowaniu na podkład
- Nieodpowiedni olej. Na rynku jest bardzo duży wybór olei, dlatego najłatwiej dobrać go do porowatości włosów. Jednak nie zawsze ta metoda się sprawdza. Czasami olej, który jest przeznaczony do naszych włosów, nie spełni naszych oczekiwań. Trzeba testować i obserwować, co nam służy.
- Nieodpowiedni podkład. Pamiętajmy, że nie stosujemy jako podkład pod olej produktów, które nam nie służą, albo na które mamy uczulenie. Niektóre podkłady potrafią puszyć włosy, np. żel aloesowy.
- Używanie kilku nowych produktów jednocześnie. Jeżeli testujemy nowy olej, stosujmy pozostałe produkty do pielęgnacji takie, które są sprawdzone. Jeżeli testujemy nowy podkład pod olejowanie, to użyjmy oleju, który już sprawdziłyśmy, i z którym nasze włosy się polubiły.
- Zbyt duża ilość oleju. Pamiętajmy, żeby nie przesadzić z ilością oleju, ponieważ później ciężko go będzie zemulgować. W efekcie, zamiast pięknej i błyszczącej fryzury, będziemy miały przeciążone i splątane włosy.
- Czas trzymania. Należy dostosować czas trzymania mieszanki podkładu i oleju na włosach do ich potrzeb. Jeżeli mamy cienkie włosy, nie powinnyśmy trzymać oleju za długo, żeby ich nie obciążyć. Jeżeli mamy gęste i grube włosy, możemy mieszankę zostawić na nich nawet na kilka godzin. Należy również pilnować czasu trzymania oleju na niektórych odżywkach, ponieważ może to spowodować rozpulchnienie włosów.
- Nieodpowiednie zmywanie oleju. Należy pamiętać, żeby olej emulgować odżywką, sam szampon może nie poradzić sobie z usunięciem tłuszczu.
Dla kogo jest olejowanie włosów na podkład
Właściwie jest to zabieg, który sprawdzi się dla każdego rodzaju włosów. Warto, żeby osoby, które zraziły się do samego olejowania, wypróbowały tę metodę. Olejowanie na podkład to również idealny wybór dla osób z włosami skłonnymi do obciążeń, do włosów przetłuszczających się, czyli takich, które nie polubią się z olejem solo. Należy tylko pamiętać, żeby przy aplikacji omijać skórę głowy i dokładnie zemulgować olej po zabiegu.
Ile trzymać olejowanie na podkład?
Czas trzymania zależy od nas i potrzeby naszych włosów. Może być szybkim zabiegiem, który trwa 30 minut, a może być kilkugodzinnym rytuałem. Należy jednak pamiętać, żeby nie trzymać mieszanki za długo, jeżeli mamy cienkie włosy, które łatwo obciążyć.
Jak często powtarzać olejowanie na podkład?
Olejowanie na podkład warto wykonywać regularnie, ponieważ jest to zabieg skuteczny i pożądany dla włosów. Włosy cienkie powinnyśmy olejować mniej więcej raz na dwa tygodnie, włosy grubsze minimum raz w tygodniu, a jeżeli myjemy je codziennie, to nawet co trzy dni. Dzięki systematyczności będziemy mogły cieszyć się nawilżonymi, lśniącymi i wygładzonymi włosami.
Efekty olejowania na podkład
Efekty olejowania włosów na podkład są widoczne gołym okiem od razu po zabiegu. Włosy są nawilżone, miękkie w dotyku i błyszczące. Pięknie odbijają światło, dzięki temu wyglądają na zdrowsze. Ale żeby uzyskać efekt wow, należy uzbroić się w cierpliwość i regularnie olejować włosy na podkład. Dzięki systematyczności w olejowaniu włosy będą odporne na uszkodzenia, nie będą się plątać, łatwo będziemy mogły je rozczesać. Przestaną się puszyć, będą sprężyste i gładkie.
