Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. „Nieobecni” polski thriller, który ma fabułę niczym „Most nad Sundem”
  2. Kto zagrał w polskim thrillerze„Nieobecni”? To obsada pełna topowych nazwisk
  3. Autystyczne postacie cechą wspólną polskiego thrillera „Nieobecni” i „Mostu nad Sundem”
  4. Polski thriller „Nieobecni” jest równie wciągający, co serial „Most nad Sundem”
  5. Gdzie obejrzeć polski thriller „Nieobecni”?

Schemat małego miasteczka i tajemniczego zaginięcia jest doskonale znany miłośnikom skandynawskich kryminałów, w tym m.in. uwielbianego „Mostu nad Sundem”. Polski thriller „Nieobecni” to pochłaniają propozycja w stylu produkcji z północy. Ma intrygująca fabułę i świetną obsadę. Nie obeszło się bez skrywanych latami sekretów i historii miłosnej.

„Nieobecni” polski thriller, który ma fabułę niczym „Most nad Sundem”

Po długiej nieobecności, Mila Gajda (Justyna Wasilewska) wraca na święta do domu rodzinnego. Ku jej zdziwieniu - całkowicie pustego. Dłużąca się nieobecność bliskich, niepokoi cenioną tancerkę. Brak informacji odnośnie rodziny, wprawia kobietę w rozpacz i panikę. Po kilku godzinach oczekiwania na ojca i jego partnerkę oraz brata, Mila prosi o pomoc profesjonalistów z Centrum Osób Zaginionych. Jej losy krzyżują się z podkomisarzem Filipem Zacharą (Piotr Głowacki), który ma zespół Aspergera i jego przełożoną Elżbietą Zawadą (Danuta Stenka).


Zaginięcie to tylko jeden z tematów serialu kryminalnego. Fabuła zaskakuje wątkiem molestowania, sekty i miłości dwojga skrajnie różniących się postaci.

Kto zagrał w polskim thrillerze „Nieobecni”? To obsada pełna topowych nazwisk

Główne role odegrali: Justyna Wasilewska jako Mila Gajda, tancerka wracająca do rodzinnego Kasprowa, oraz Piotr Głowacki jako podkomisarz Filip Zachara. Na ekranie towarzyszą im m.in. Danuta Stenka, Izabela Kuna i Zbigniew Stryj, Anna Dymna, Mateusz Czułowski, Grzegorz Damięcki, Łukasz Garlicki (Miłosz Wilgucki) oraz Tomasz Włosok i Piotr Bajor.

Autystyczne postacie cechą wspólną polskiego thrillera „Nieobecni” i „Mostu nad Sundem”

Zarówno w polskim tytule, „Nieobecni” jak i „Moście nad Sundem” pojawiają się postacie wykazujące cechy autystyczne, co stanowi istotny punkt obu produkcji. W rodzimym kryminalne Piotr Głowacki odgrywa rolę policjanta, które jawnie mówi o swoim spektrum. Podobnie w skandynawskim hicie - detektyw Saga Noren, choć nigdy jednoznacznie nie zdiagnozowana, prezentuje wiele typowych cech autyzmu, takich jak trudności w komunikacji emocjonalnej czy sztywność reakcji. Oba tytułu w sposób autentyczny przedstawiają rozterki głównych bohaterów, przybliżając widza do postaci. Ukazują, jak funkcjonowanie w spektrum wpływa na życie zawodowa i prywatne. Jednocześnie kryminały przełamują stereotypy i wzmacniając prezentację osób neuroatypowych w kulturze.

Polski thriller „Nieobecni” jest równie wciągający, co serial „Most nad Sundem”

Thriller „Nieobecni” obejrzałam z dużym opóźnieniem. Kiedy go odkryłam upływał weekend, a na platformie Max były już dostępne dwa sezony. Przyznaję, pochłonęły mnie całkowicie. I choć sama fabuła jest z zarysu podobna do większości polskich produkcji kryminalnych, bo opiera się na niewyjaśnionych okoliczności, zniknięciu i rodzinnej tragedii, ten serial wyróżnia szczególny aspekt.

Dla całości obrazu niezwykle ważny jest wątek zespołu Aspergera. Sposoby myślenia, odczucia i bezpośredniość funkcjonariusza Zachary, dogłębnie mnie ujęły. Postać policjanta (w końcu nie alkoholika) jest zbudowana i odegrana kompleksowo. Zabawna, autentyczna i wyrazista. Piotr Głowacki wszedł rewelacyjnie w rolę. Uwielbiam kreację, którą stworzył na potrzeby tego kryminału. Jest po prostu fenomenalny.

Polski thirller „Nieobecni” powiela schemat autystycznego detektywa z wybitnego skandynawskiego kryminału „Most nad Sundem” i robi to naprawdę dobrze.

Do swoich genialnych ról przyzwyczaiła też Danuta Stenka, która i w tym serialu nie zawodzi. Mistrzowsko wciela się w rolę dotkniętej osobistą tragedią policjantki.

Wielkim walorem tej produkcji jest jej kontynuacja, która rozkręca się z każdym odcinkiem. Drugi sezon „Nieobecnych” podąża losem zaginionej przed lat córki inspektor Elżbiety Zawady. Jak poradzić sobie z szokującymi doniesieniami? Co daje ulgę, gdy wszystko wokół wymyka się spod kontroli? „Nieobecni” dają odpowiedzi na te pytania, trzymając w niepewności do samego końca.

Po pierwszym sezonie odczuwałam niedosyt. Na szczęście jest drugi sezon. Równie dobry i wciągający!

Gdzie obejrzeć polski thriller „Nieobecni”?

Serial jest dostępny w serwisie Player, gdzie obejrzysz oba sezony - pierwszy i drugi. Dodatkowo produkcja pojawiła się na platformie Max, która stale poszerza swoją bibliotekę o kryminalne historie z zagadką w tle.

Reklama

PS Istnieje wielka szansa, że ten kryminał wpędzi cię w binge-watching.

Reklama
Reklama
Reklama