Pamiętacie szał na 10-etapową koreańską pielęgnację? Dziś to już tylko wspomnienie, bo w modzie jest skinimalism i inwestowanie w profesjonalne kosmetyki o naukowym rodowodzie. K-Beauty miało jednak jeden, niezaprzeczalny plus – dzięki Koreankom dowiedzieliśmy się, czym jest dwuetapowe oczyszczanie, a także nauczyliśmy się, że tonik aplikujemy przed serum, serum pod krem nawilżający, a na koniec nanosimy olejek. Ta lekcja pozostanie z nami na lata, bez względu na panujące tendencje.

Wydaje się, że ten sam scenariusz powtarza się dziś w przypadku pielęgnacji włosów. Kosmetyków jest na rynku tak wiele, że zaczynamy się gubić. Kiedy nałożyć na włosy serum – a kiedy olejek? Lepiej zaaplikować go na mokre włosy czy na suche? Czym są kosmetyki termoochronne i kiedy je stosować?

Oto przejrzysta instrukcja z radami znanych fryzjerów, dzięki którym pielęgnacja włosów stanie się dla was prosta i klarowna.

Krok 1. Szampon

Ta reguła jest niezmienna. Pierwszym krokiem we włosowej rutynie pielęgnacyjnej jest mycie za pomocą szamponu. Trzeba jednak pamiętać o trzech ważnych kwestiach.

A. Włosy myjemy dwa razy: raz za pomocą szamponu oczyszczającego, a drugi raz łagodniejszym szamponem bez silnych detergentów. Możesz zaopatrzyć się w gotowy zestaw dwóch takich kosmetyków od marki Miya – jeden szampon służy do gruntownego oczyszczenia skalpu z sebum i zalegających resztek produktów do stylizacji, a drugi nawilża pasma dzięki swojej bogatej, pielęgnującej recepturze. Tak umyte włosy są czyste u nasady i zyskują objętość, a jednocześnie pozostają nawilżone na końcach. Teraz oba produkty kupisz 50% taniej.

B. Nie myjemy włosów, lecz skórę głowy. Można przeciągnąć pianę na długość, jednak unikamy wcierania piany w pasma.

C. Przed zaaplikowaniem szamponu warto go rozwodnić – w ten sposób nie wysuszy końców.

Krok 2. Odżywka

Włosy są najbardziej podatne na uszkodzenia gdy są mokre. Dlatego to najlepszy moment, aby włączyć do pielęgnacji odżywkę, która wniknie we włókna i głęboko je odżywi” – poucza Rachel Bodt, kolorystka gwiazd, która ma pod opieką włosy m.in. Emmy Corrin i Camili Cabello. „Proteiny i składniki nawilżające są niezbędne dla zapewnienia prawidłowego wzrostu włosów i utrzymania ich w zdrowej kondycji” – dodaje. Według ekspertki każdy powinien dysponować dwoma rodzajami odżywki: z proteinami (m.in. keratyną), która będzie odbudowywać uszkodzenia we włóknach włosów, oraz nawilżającą, aby na co dzień pasma były nawilżone i lśniące. Tę ostatnią aplikujemy po każdym myciu włosów, natomiast odżywkę odbudowującą co kilka myć.

Taki gotowy zestaw posiada w swoim portfolio marka Yope. Odżywka Boost My Hair zawiera kompleks roślinnych protein w połączeniu z aktywatorem regeneracji: grzybem Reishi, aby uzupełniać ubytki w strukturze zniszczonych włosów. Z kolei Hydrate My Hair to uniwersalna odżywka na co dzień, która za sprawą humektantów i odżywczych maseł dostarcza pasmom nawilżenia, wygładza je i nadaje połysk. Stosując oba kosmetyki naprzemiennie, utrzymasz fryzurę w idealnej kondycji.

Krok 3. Kosmetyk termoochronny

Fryzjerzy są zgodni: posiadaczki włosów zniszczonych, które chciałyby je zregenerować, powinny wdrożyć do pielęgnacji produkt termoochronny. Bez niego pasma będą stale narażone na wysuszenie – zwłaszcza jeśli za każdym razem suszysz włosy suszarką z gorącym nawiewem, stylizujesz prostownicą lub lokówką. „Poszukaj produktu, który zadziała jak osłona dla końcówek włosów i zabezpieczy je przed dalszymi uszkodzeniami” – doradza stylistka Michelle O'Connor. Kosmetyki tego typu powinny mieć na opakowaniu informację, przed jaką temperaturą są w stanie ochronić włosy. Dobrze, jeśli jest to co najmniej 180 stopni, bo do takiej temperatury zwykle rozgrzewamy urządzenia stylizujące.

Żeby nadmiernie nie obciążyć kosmyków, możesz sięgnąć po wygodny w użyciu spray termiczny – np. Instight Intech. Preparat często stosowany jest w salonach fryzjerskich u klientek, które korzystają ze stylizacji na gorąco. Zawiera m.in. ekstrakt z siemienia lnianego, który pokrywa włosy zabezpieczającym filmem i w ten sposób ogranicza kontakt włosa z rozgrzaną powierzchnią lokówki lub prostownicy.

Krok 4. Kosmetyk stylizujący

Twój preparat stylizujący sygnalizuje włosom, jak mają się układać” – tłumaczy Michelle O'Connor. „Gdy mowa o stylizacji, ustal na początek, czego potrzebują twoje włosy i poszukaj kosmetyków pomagającym osiągnąć efekt, na jakim ci zależy”. Fryzjerka radzi, by osoby poszukujące objętości i chcące pogrubić optycznie włosy, sięgały po musy lub pianki. Tym, które mają loki i fale, będzie potrzebny kosmetyk definiujący skręt – żel, krem bądź fluid. Jeśli twoim priorytetem jest wygładzenie pasm, aby po wysuszeniu były proste i lśniące, rozejrzyj się za dobrym produktem przeciwko puszeniu. Przykładowe propozycje znajdziesz poniżej.

Insight Styling – profesjonalna pianka do włosów cienkich i pozbawionych objętości, która odbija je od nasady oraz zapobiega oklapywaniu fryzury w ciągu dnia. Nie skleja ani nie przesusza włosów

Anwen Good Loking – naturalny krem do stylizacji loków i fal, który podkreśla skręt, utrwala i jednocześnie pielęgnuje

Kérastase Discipline Termique - dyscyplinujące mleczko, które zapobiega puszeniu się włosów i daje efekt lustrzanej tafli. Świetnie sprawdza się przed modelowaniem i prostowaniem włosów, ponieważ oferuje dodatkową ochronę termiczną

Kosmetyki do stylizacji nakładamy na jeszcze wilgotne kosmyki, a następnie suszymy włosy.

Krok 5. Serum silikonowe lub olejek na końcówki

Gdy pasma są już suche, ostatnią czynnością, którą powinnaś wykonać, jest aplikacja kilku kropel serum lub olejku. Pokrywamy nimi same końce, ponieważ są one najbardziej narażone na rozdwajanie się i kruszenie pod wpływem czynników zewnętrznych. Wybór produktu zależy od rodzaju włosa. Tym cienkim i delikatnym bardziej sprzyjają lekkie sera silikonowe, ponieważ nie obciążają nadmiernie fryzury – np. L'Oréal Professionnel Absolut Repair Oil.

W przypadku grubych pasm lepiej sprawdzą się odżywcze olejki. Są nieco gęstsze i bardziej dociążają niesforne włosy. Dobrymi opiniami cieszy się serum Anwen Happy Ends, które stanowi mieszankę naturalnych olejków chroniących włosy przed urazami mechanicznymi oraz nadających połysk.