Zdrowe zęby i piękny uśmiech to - podobnie jak brak zmarszczek i gładka skóra - wyznacznik młodego wyglądu. Eksperci od wizerunku uważają, że zaniedbany uśmiech postarza o wiele bardziej niż zmarszczki. Oprócz tego uśmiechnięte osoby uważane są nie tylko za bardziej przyjazne i godne zaufania, ale nawet bardziej kompetentne. Brak uśmiechu postrzegany jest natomiast jako oznaka ponuractwa lub nieszczerości, choć często nie ma z tym nic wspólnego, bo stoi za tym wstyd niewłaściwego kształtu zębów, przebarwień czy nawet ubytków. O tym, na czym polega rekonstrukcja uśmiechu i jaką rolę odgrywa w niej technologia cyfrowa, rozmawiamy z Lek. Dent. Romaną Markiewicz – Piotrowską.

Piękny uśmiech potrzebny na cito. Co robić, gdy stan zębów pozostawia wiele do życzenia, a zależy nam na młodym i atrakcyjnym wyglądzie?

Lek. Dent. Romana Markiewicz - Piotrowska: To bardzo częsta sytuacja. Większości pacjentów zależy nie tylko na bardziej atrakcyjnym wyglądzie, ale tez na odzyskaniu poczucia pewności siebie i dobrym samopoczuciu. Współczesna stomatologia estetyczna pozwala na odbudowę pięknego uśmiechu, nawet jeśli stan wyjściowy mocno odbiega od ideału. I właśnie w takich przypadkach przychodzi z pomocą program rekonstrukcji uśmiechu. Jest komplet zabiegów stomatologicznych, dzięki którym możemy uzyskać wymarzony, piękny i zdrowy uśmiech, zaprojektowany specjalnie wg potrzeb i indywidualnych preferencji estetycznych pacjenta. Doskonałe dopasowanie, możliwość korekty, idealny efekt końcowy bez żadnych niespodzianek, to możliwości które daje nowoczesna stomatologia oraz cyfrowa rekonstrukcja uśmiechu.

Na czym polega cyfrowa rekonstrukcja uśmiechu?

Lek. Dent. Romana Markiewicz - Piotrowska: cyfrowa rekonstrukcja uśmiechu to inaczej cyfrowe projektowanie uśmiechu. Jest to pierwszy etap odbudowy uśmiechu pacjenta. Pozwala on nie tylko na komputerowe opracowanie, ale także na „przymierzanie” nowego uśmiechu, zanim zostanie on faktycznie wykonany. Dzięki temu zyskujemy pewność, że po rekonstrukcji uśmiechu będziemy wyglądać tak, jak sobie wymarzyliśmy. Proces ten wygląda następująco: na początku pacjent zapraszany jest do studia fotograficznego, gdzie w oparciu o specjalny protokół  wykonuje się zdjęcia fotograficzne twarzy oraz zębów.

Następnie wykonywany jest skan zębów za pomocą skanera wewnątrzustnego umożliwiającego idealne zeskanowanie zębów oraz rejestrującego zgryz, czyli ułożenie żuchwy względem szczęki. Skany i zdjęcia przekazywane są do pracowni protetycznej, gdzie analizowane jest uzębienie oraz warunki zgryzowe. W specjalnym programie komputerowym, cyfrowy skan zębów zestawia się ze zdjęciami twarzy, aby wirtualnie odtworzyć wygląd pacjenta. Dzięki temu w sposób cyfrowy jesteśmy w stanie ocenić obecne warunki w jamie ustnej i tym samym wykryć potencjalne dysfunkcje, które wpływają na obecny stan zębów oraz na staw skroniowo-żuchwowy, który często objawia się bólem w okolicach skroni. Na tej podstawie podejmujemy decyzję, jakie zabiegi i etapy należy wykonać do przygotowania pracy protetycznej spełniającej oczekiwania estetyczne pacjenta. Mogą, to być licówki, korony lub prace na implantach.

Naszym celem jest wprowadzenia najbardziej naturalnych warunków w jamie ustnej, tak aby nie obciążać stawów skroniowo-żuchwowych. Wykorzystując powyższe informacje, tworzymy cyfrowy projekt uśmiechu, który jest nie tylko estetyczny, ale i zdrowy dla naszego organizmu.

Na podstawie projektu zębów, drukowane są modele zawierające naniesione zamiany kształtu, długości i ułożenia zębów, które stają się bazą do wykonania szablonów pozwalających na przeniesienie cyfrowego projektu na zęby pacjenta. Dzięki temu, pacjent ma możliwość przekonania się jak będzie wyglądał w nowym uśmiechu. Jest to ważny etap, ponieważ wszystkie uwagi możemy nanieść na projekt, a następnie wykonać kolejny model, aby przekonać się, czy naniesione korekty spełniają oczekiwania. 

Od czego należy zacząć rekonstrukcję uśmiechu?

Lek. Dent. Romana Markiewicz - Piotrowska: Rekonstrukcję uśmiechu zawsze zaczynamy od dokładnego zaplanowania tego procesu. W kolejnym etapie, po cyfrowej rekonstrukcji uśmiechu i akceptacji jego wyglądu, należy wyleczyć biologicznie wszystkie zęby przy pomocy plomb lub poprzez leczenie kanałowe. Konieczna jest także regularna higienizacja, czyli profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia i osadu, polerowanie oraz fluoryzacja. Ten zabieg pozwala na zmniejszenie ilości bakterii w jamie ustnej. Powinniśmy go przeprowadzić zarówno przed leczeniem, jak i po jego zakończeniu i powtarzać raz na 6 miesięcy. Po wyleczeniu zębów można już przejść do zasadniczego etapu czyli odbudowy uśmiechu. U każdego pacjenta może ona inaczej wyglądać. W niektórych przypadkach wystarczające będą licówki czy korony, a w innych prace na implantach.

Więcej informacji udzielą eksperci - znajdziecie ich na stronie www.piotrowscybejnarowicz.pl.