Coraz częściej sięga się do archiwów, kwestionując poprawność polityczną bijących rekordy popularności w swoim czasie tytułów. Dopiero co raportowaliśmy wam wzbierające na sile kontrowersje krążące wokół sitcomu „Friends”. „Przyjaciołom” zarzuca się między innymi brak różnorodności rasowej w obsadzie czy nieodpowiednie żarty z homofobicznym podtekstem.

Wydawca „Przeminęło z wiatrem” dodaje ostrzeżenie, że powieść zawiera treści dotyczące białej supremacji

Pod lupę wzięto także „Przeminęło z wiatrem”, bestsellerową powieść Margaret Mitchell. Wydawca zdecydował się na uzupełnienie wszystkich wydawanych egzemplarzy o następujący dopisek.  

„Powieść zawiera przedstawienie niedopuszczalnych praktyk, rasistowskie i stereotypowe przedstawienia oraz niepokojące tematy, charakterystykę, język i obrazy […] Tekst tej książki pozostaje wierny oryginałowi pod każdym względem i odzwierciedla język i okres, w którym została napisana. Chcemy ostrzec czytelników, że mogą znaleźć w treści krzywdzące lub wręcz szkodliwe zwroty i terminologię, która była powszechna w czasie pisania tej powieści i która jest zgodna z kontekstem historycznym tej powieści. Ponadto Philippa Gregory, autorka powieści historycznych, otrzymała zlecenie napisania nowego wstępu do najnowszej wersji, przedstawiającego aspekty książki związane z „białą supremacją””.

Przypominamy, że akcja "Przeminęło z wiatrem" ma miejsce w czasach wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych na południu kraju. Fabuła skupia się na losach córki zamożnego – białoskórego rzecz jasna – plantatora.

Kontekst historyczny osadzonej w takich okolicznościach opowieści sprawia, że cenzura całkowicie zmieniłaby jej wydźwięk. Zamiast tego, wydawnictwo Pan Macmillan zdecydowało się więc na zamieszczenie specjalnego ostrzeżenia. 

To nie pierwszy raz, kiedy na „Przeminęło z wiatrem” spada lawina krytyki. Wcześniej mierzyło się z nią między innymi HBO Max. Dzień po tym, jak John Ridley, scenarzysta „12 Years a Slave”, napisał artykuł w The Los Angeles Times wzywający do usunięcia ekranizacji słynnej powieści z popularnej platformy streamingowej, produkcję wycofano z oferty. Ridley tłumaczył, że rozumie, że filmy były odzwierciedleniem ich momentu w historii, ale „Przeminęło z wiatrem” wciąż było wykorzystywane przez tych, którzy fałszywie twierdzą, że trzymanie się ikonografii ery plantacji jest kwestią „dziedzictwa, nie nienawiści”. Nie da się jednak ukryć, że pod kilkoma względami film ten był jednym z najbardziej udanych przedsięwzięć amerykańskiej kinematografii. Otrzymał osiem prestiżowych nagród Akademii i do dziś, uwzględniając inflację, pozostaje najbardziej dochodowym filmem w historii. W 2007 roku zajął szóste miejsce na liście najlepszych filmów wszechczasów Amerykańskiego Instytutu Filmowego.

"Pomyślę o tym jutro"-  mawiała Scarlet O’Hara, bohaterka jednej z najważniejszych powieści XX wieku. Was do pochylenia się nad sprawą zachęcamy tu i teraz. To jedna z tych kwestii, w temacie której warto wyrobić sobie swoje własne zdanie.