"Masło orzechowe" i "mleko kokosowe" znikną z polskich półek sklepowych. Tak samo jak "śmietanka sojowa", "masło kakaowe" czy inne "mleko roślinne". Na tych produktach nie zobaczymy już nazw sugerujących zawartość krowiego mleka. Ministerstwo Rolnictwa orzekło, że ich stosowanie jest niezgodne z prawem! Decyzja zapadła w Trybunale Sprawiedliwości UE dnia 14 czerwca 2017. Jakie nazwy od teraz będą nosić te produkty spożywcze?

Mleko migdałowe, masło kakaowe czy śmietanka kokosowa - produkty o tych nazwach znikną ze sklepów. 

Zamiast "masła orzechowego" na etykiecie będzie widnieć "krem orzechowy", a słowo "mleko" zostanie zastąpione "napojem". Wyjątkiem będą objęte produkty, które istnieją na rynku pod daną nazwą od ponad 30 lat. Takie marki będą mogły używać starego nazewnictwa, którym jest na przykład "mleko kokosowe". Jednak polscy producenci roślinnych produktów funkcjonują na rynku o wiele krócej. Dlatego Komisja Europejska odmówiła im stosowania dotychczasowego nazewnictwa. 

Ciemna strona mleka migdałowego. Produkcja tego napoju zabiła już miliardy pszczół >>

Te zmiany spowodują, że "mleko kokosowe", "śmietanka kokosowa", "masło kakaowe" i tym podobne nazwy znikną ze słownika języka polskiego. Stosowanie ich w przemyśle będzie zabronione. Złamanie tego prawa przyniesie konsekwencje!