Luka Modric: kariera, drużyna

Luka Modric zaczął grać w piłkę nożną w 1992 roku. Mimo życia w biedzie, rodzice młodego sportowca zdołali go posłać do szkółki piłkarskiej. Opłaciło się, co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

O Modricu zrobiło się głośno, gdy w 2003 roku z drużyny juniorskiej trafił do podstawowego składu Dinama Zagrzeb. Jak na ironię, sławę przyniosły mu występy nie w macierzystym zespole, a w pierwszoligowej drużynie Zrinjski Mostar (Bośnia i Hercegowina), do której młody piłkarz został wypożyczony. Właśnie wtedy stał się zawodnikiem, jakiego znamy dziś - uniwersalnym, spokojnym i rozsądnym taktycznie. Jako 18-latek, został okrzyknięty najlepszym graczem ligi.  

W 2005 roku wrócił do Dinama, z którym podpisał 10-letni kontrakt. Przez cały czas pracował nad swoimi sportowymi umiejętnościami. Na sukcesy nie trzeba było długo czekać. Gdy Luka doprowadził swoją drużynę do fazy grupowej pucharu UEFA, wzbudził zainteresowanie wielkich klubów.

W swoim składzie Lukę widzieli trenerzy Chelsea, Barcelony i Arsenalu. Modric uznał jednak, że to jeszcze nie czas na grę dla największych. Trafił natomiast do Tottenhamu Londyn - kontrakt został podpisany 26 kwietnia 2008 roku. Za obiecującego piłkarza angielski klub zapłacił 16,5 mln funtów. 

W angielskiej drużynie Modric grał przez 4 lata. W tym czasie trener Harry Redknap wystawiał go na różnych pozycjach - ofensywnego, defensywnego, lewego i prawego pomocnika. W rezultacie, nigdy nie udało mu się zostać kluczowym zawodnikiem zespołu. 

Na pierwszym wielkim turnieju w swojej karierze Luka wystąpił w 2008 roku. Chorwat brylował na boisku już podczas grupowego meczu z biało-czerwonymi. Choć w ćwierćfinale jego drużyna została zastopowana przez Turcję i w rezultacie nie stanęła przed szansą zdobycia Mistrzostwa Europy, nazwisko Chorwata zaczęło być wymieniane tuż obok największych wirtuozów w gronie pomocników. 

W 2010 roku drużyna Chorwacji nie zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata. Reprezentacja zrehabilitowała się dwa lata później, kiedy zapewniła sobie awans do Euro 2012. Niestety, tego występu nie można zaliczyć do udanego - zespół nie wyszedł z grupy.

W trakcie letniego okienka w 2012 roku, Modric znalazł się na celowniku Jose Mourinho. Królewscy pozyskali Chorwata za kwotę 42 mln euro. Początki chorwackiego piłkarza w Realu nie były jednak łatwe. W pierwszej połowie sezonu Luka wydawał się być nieobecny na boisku i popełniał mnóstwo błędów. Przełom przyszedł dopiero w 1/8 finału w meczu z Manchesterem United. 

Sezon 2013/2014 był już znacznie lepszy w wykonaniu Chorwata. Ogromna w tym zasługa nowego trenera Królewskich. Carlo Ancelotti postawił przede wszystkim na reorganizację pracy linii pomocy. Ancelotti dostrzegł główny problem Realu - Modric i pozostali zawodnicy grający na tej samej linii często niepotrzebnie przeszkadzali sobie wzajemnie, przejmując nieswoje kompetencje. Zmieniając ustawienie, zapewnił drużynie sukces - już w pierwszym sezonie Real sięgnął po triumf w Lidze Mistrzów. 

Styl gry, jaki Luka wypracował (a może raczej doszlifował) pod batutą trenera Ancelottiego, zaowocował w przyszłości. Zespół awansował na mundial po barażach, jednak szybko udowodnił, że każda drużyna musi się z nim liczyć. Modric prezentował natchnioną grę. Prowadził swój zespół przez kolejne mecze, jak przystało na prawdziwego lidera. Gdy Chorwacja dotarła do półfinału, reprezentacja Anglii na własnej skórze przekonała się o jego geniuszu. W finale Chorwacja uległa Francji, ale drużyna wróciła z Mistrzostw Świata ze srebrem na koncie.   

Wspaniała gra Modrica nie mogła zostać nie doceniona. 3 grudnia 2018 roku rozstrzygnięto plebiscyt Złotej Piłki. Nagroda powędrowała do Chorwata.

Luka Modric: zarobki

Czołowi piłkarze regularnie plasują się w prestiżowym rankingu 100 najbogatszych celebrytów magazynu "Forbes". Na tej liście brakuje jednak Modrica. Chorwacki pomocnik podpisał z Realem Madryt kontrakt na lata 2016-2020, na mocy którego miał zarabiać 6,5 mln euro rocznie. W 2018 roku przedłużył umowę z hiszpańską drużyną i w rezultacie jego zarobki wzrosły do ok. 10 mln euro. Nie są to oszałamiające kwoty jak na świat piłki nożnej na najwyższym poziomie. Dla porównania, według rankingu "Forbesa", w okresie 05.2019-05.2020 Leo Messi zarobił aż 126 mln dolarów, z czego 92 mln pochodziły z kontraktu. 

Luka Modric: życie prywatne i żona

Luka Modric urodził się 9 września 1985 roku w Zadarze. W dzieciństwie najwięcej czasu spędzał z dziadkiem. Jego rodzice - Stipe i Radojka - całymi dniami pracowali na utrzymanie rodziny. Jego dzieciństwo zbiegło się z wybuchem konfliktu bałkańskiego i wojną o niepodległość. Rodzina Modriców musiała opuścić dom i szukać bezpiecznego schronienia. 

W 2007 roku, gdy był jeszcze zawodnikiem Dinama Zagrzeb, Luka poznał Vanję Bosnic, która pracowała wówczas w biurze Mario Marica - chorwackiego agenta piłkarskiego. Ich znajomość dość szybko stała się czymś więcej. W maju 2010 roku para wzięła ślub. Doczekali się trójki dzieci. Ich syn, Ivano, urodził się 6 czerwca 2010 roku. 25 kwietnia 2013 roku na świat przyszła ich pierwsza córka - Ema. Druga córka Modriców - Sofia - urodziła się 2 października 2017 roku. 

Luka Modric: Instagram, Twitter

Znany piłkarz nie zapomina o kontakcie z fanami. Na swoim instagramowym profilu regularnie publikuje zdjęcia z meczy i treningów, ochoczo dzieli się też chwilami, które spędza razem z rodziną. Na tym portalu obserwuje go aż 18,8 mln osób! Modric jest też dość aktywny na Twitterze. Na tym serwisie jego posty śledzi 1,3 mln fanów.  

Luka Modric: ciekawostki

Dziadek Luki Modrica został zabity na oczach wnuka przez serbskich rebeliantów.

Pierwsze piłkarskie kroki Luka Modric stawiał na parkingu przed hotelem dla uchodźców. 

Piłkarskimi idolami Luki są Zvonimir Boban i Francesco Totti.