Stadiony piłkarskie już jakiś czas temu przestały służyć jedynie jako areny zmagań sportowych. Aby tak duży i kosztowny w budowie i utrzymaniu obiekt mógł na siebie zarabiać, koniecznie jest wykorzystanie go w bardziej niekonwencjonalny sposób. Na przykład jako przestrzeni dla galerii sztuki.

Tak właśnie stało się w przypadku nowego stadionu Tottenhamu. Jakiś czas po tym, jak drużyna z północnego Londynu wprowadziła się na nowo wybudowany Tottenham Hotspur Stadium (który zastąpił wysłużony White Hart Lane), zapowiedziano otwarcie na jego terenie OOF Gallery. Teraz dowiedzieliśmy się, jakiej tematyce zostanie poświęcona jej pierwsza wystawa. I okazało się, że nie odbiega ona zbytnio od przewodniego motywu miejsca, w którym się znajduje.

Wystawa otrzymała bowiem tytuł „Balls”, czyli „Piłki”. I cóż, to właśnie te przedmioty odgrywają tu główną rolę. Artyści, którzy wykonali znajdujące się na wystawie dzieła albo wykorzystali piłki jako materiał, albo jako motyw przewodni. Wystawa zawiera siedemnaście prac różnych artystów.

Używamy piłki nożnej do wyrażania poglądów na temat społeczeństwa. Jeśli chcesz porozmawiać z jednej strony o rasizmie, bigoterii, homofobii, a z drugiej o wspólnocie, wierze i pasji, to wszystkie te rzeczy możesz powiązać właśnie z piłką nożną.

- powiedział Eddy Frankel, założyciel galerii i krytyk sztuki.

Wystawę można oglądać w OOF Gallery zlokalizowanej na Tottenham Hotspur Stadium do 21 listopada 2021 roku. Wstęp jest darmowy, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby rzucić okiem na dzieła sztuki przed lub po którymś z meczów Tottenhamu.