48. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Jak co roku recenzujemy z Gdyni polskie filmy – to święto kina. Tuż przed finałową sobotnią Galą Główną, odbywa się Młoda Gala, podczas której przyznajemy nagrodę ELLE, a także wręczane są wyróżnienia patronów wydarzenia, nagrody pozaregulaminowe oraz dla twórców filmów krótkometrażowych.

W tym roku redakcja ELLE wyróżniła Kamilę Urzędowską. W uzasadnieniu, redaktor naczelna Marta Tabiś-Szymanek powiedziała:
„Z wielką przyjemnością już po raz dwunasty wręczamy Kryształową Gwiazdę ELLE podczas najważniejszego krajowego festiwalu filmowego. Nagroda trafi w tym roku w ręce aktorki. Obraz, w którym gra ma wszystko, za co kochamy kino: aktualne przesłanie, fantastyczne kostiumy, zachwycającą realizację i muzykę, która gra w naszych głowach jeszcze długo po wyjściu z sali."

Akpa

Tegoroczna laureatka to czuła obserwatorka o ogromnej sile, która skrupulatnie pielęgnuje wrażliwość, w dzisiejszym świecie niestety często myloną ze słabością. To właśnie ta wrażliwość, którą szczodrze obdarowuje również swoją filmową postać, zasługuje na wyróżnienie. Dostrzegamy ją w jej gestach, jej spojrzeniu – w życiu i na ekranie. Tych oczu nie da się zapomnieć. Mówią więcej, niż tysiące słów na temat lęków przed wrzuceniem w role społeczne, o które się nie ubiegałyśmy. Na temat walki o miłość i marzenia. Świata, który widzi w nas wyłącznie urodę i nic więcej. »Jagna to ja«, mówi nasza gwiazda. 

Kryształowa Gwiazda ELLE trafia do rąk filmowych twórców lub twórczyń, którzy najbardziej nas poruszyli. Którzy nas inspirują. Redakcja ELLE docenia ich odwagę, by iść własnymi ścieżkami, spełniać się zawodowo i poruszać czułe struny w widzach. Wśród nagrodzonych do tej pory znaleźli się m.in. Sandra Drzymalska, Jan P. Matuszyński, Agnieszka Smoczyńska, Bartosz Bielenia, Tomasz Kot, Magnus von Horn, Maja Ostaszewska, Dawid Ogrodnik czy Piotr Domalewski.

Za projekt statuetki Kryształowej Gwiazdy ELLE dziękujemy naszemu partnerowi, marce APART.