Odpowiednio dobrany strój treningowy jest niezwykle istotny, jednak należy wiedzieć, że nie jest to jedyna rzecz, o którą trzeba się zatroszczyć przed pierwszą wizytą na siłowni. Mając na uwadze nie tylko swój komfort, ale także efektywność wykonywanych ćwiczeń, warto zabrać ze sobą niewielki zestaw przydatnych akcesoriów. Nie wiesz, co może się przydać w trakcie i po treningu? Zatem koniecznie zapoznaj się z naszymi propozycjami. 

Shaker

O tym, jak ważna jest przed- i potreningowa suplementacja makroelementów, nie trzeba nikogo przekonywać. Odżywki dla sportowców najczęściej mają postać proszku, który należy rozrobić z wodą lub mlekiem. Rozrobić, ale w czym? Najlepiej w shakerze. Nie, nie mamy tu na myśli naczynia używanego przez barmanów. Typowy shaker na siłownię bardziej przypomina bidon, ale w odróżnieniu od niego jest zaopatrzony w miarkę umożliwiającą precyzyjne odmierzanie składników i kulkę, która pomaga je wymieszać. Poza tym, ma wygodny ustnik umożliwiający spożywanie gęstych płynów i szczelną nakrętkę, dzięki której zabierzesz ze sobą przygotowany w domu koktajl bez ryzyka wylania choćby jednej kropli. To jedno z najważniejszych akcesoriów na siłownię.

Wybierając shaker do odżywek, zwróć uwagę na jakość wykonania. To zakup na długi czas, zatem warto postawić na naczynie z wytrzymałego tworzywa, niewchodzącego w reakcję z substancjami, które będą w nim rozrabiane. Kolejna ważna kwestia to pojemność. Nie da się wskazać jedynej słusznej wartości, bo każdy z nas przedstawia inne potrzeby w kwestii suplementacji. Na pewno bezpieczniej jest kupić naczynie trochę za duże niż odrobinę za małe. Pozostałe parametry, jak kształt, kolor czy sposób zamykania, dopasowujemy do indywidualnych oczekiwań i potrzeb. 

Ręcznik

A właściwie - dwa ręczniki. Pierwszy będzie potrzebny do wycierania potu z twarzy i szyi oraz osłaniania ławeczek i innych sprzętów, natomiast drugi - do osuszenia ciała po prysznicu. Osoby początkujące często popełniają elementarny błąd i zabierają ze sobą tylko jeden ręcznik, który jest używany po treningu. Do ocierania potu używają natomiast frotki na nadgarstek. Dlaczego musimy mieć dwa ręczniki? To proste - na siłowni musimy mieć na uwadze nie tylko komfort własny, ale także innych osób. Z oczywistych względów, sprzęt treningowy jest wykańczany materiałem, który nie pochłania wilgoci. Teraz wyobraź sobie sytuację, w której ktoś, kto ćwiczył przed tobą, zostawił na ławeczce swój pot. Rozumiesz, co mamy na myśli?

Postaw na miękki, chłonny i szybkoschnący materiał. Szczególnie ważna jest ostatnia z wymienionych cech. Szybkie wysychanie sprawi, że do domu zabierzesz niezbyt świeże, ale suche ręczniki. Poza tym, te będą prane po każdym treningu, warto więc zadbać o to, żeby zdążyły wyschnąć przed następną wizytą na siłowni.

Mata do ćwiczeń

Obecnie, określenie „siłownia" nie odnosi się wyłącznie do miejsc, w których wyciska się ciężary, więc czasem potrzebne są nieco inne akcesoria na siłownię.  Tego typu lokale to bardziej kluby sportowe, dające możliwość uprawiania wielu form aktywności. Do niektórych z nich, jak choćby do fitnessu czy pilatesu, przydaje się specjalna mata. Inna sprawa, wiele typowych ćwiczeń siłowych wykonujemy w pozycji na podłodze, zatem także w tym przypadku to akcesorium okaże się niezbędne.

Większość obiektów oddaje maty sportowe do dyspozycji gości. Mimo to, stali bywalcy zwykle przynoszą swoją. Dlaczego? To proste - na względzie należy mieć przede wszystkim kwestie higieniczne, ale nie tylko. Własna mata zawsze będzie lepiej dostosowana do naszych potrzeb, choćby pod względem rozmiaru i wykonania.  

Torba sportowa

Każde z wymienionych wyżej akcesoriów trzeba jakoś przetransportować na siłownię, nie wspominając już o stroju sportowym, butach, wodzie i ewentualnym posiłku. Plecak, z którego korzystamy na co dzień, najprawdopodobniej okaże się za mały i niezbyt praktyczny. Znacznie lepiej sprawdzi się torba sportowa. Teoretycznie, wybór odpowiedniej wydaje się łatwą sprawą, są jednak pewne rzeczy, na które obowiązkowo trzeba zwrócić uwagę.

Po pierwsze, pojemność. Zbyt duża torba będzie niepraktyczna, z kolei za mała nie zmieści wszystkich naszych rzeczy. Po drugie, materiał. Musi być wytrzymały i wodoodporny. Na siłownię nie chodzimy przecież wyłącznie wtedy, gdy panuje ładna pogoda. Po trzecie, przegródki. Warto oddzielić odzież treningową od płynów i żywności, bowiem zawsze trzeba brać pod uwagę możliwość wycieku.

Pulsometr

Kolejne miejsce na naszej liście przypadło w udziale elektronicznym gadżetom dla osób aktywnych. Pulsometr na nadgarstek okaże się niezastąpiony, gdy zamierzasz wdrożyć treningi redukcyjne (cardio lub interwały) i kondycyjne. Takie urządzenie nieustannie monitoruje rytm pracy serca i na tej podstawie określa strefę tętna, w której aktualnie się znajdujemy.

Pulsometr jest najprostszą i jedną z tańszych opcji, ale jeżeli od gadżetów typowo treningowych wolisz takie, które tak samo dobrze jak na siłowni sprawdzą się na co dzień, wybierz smartbanda lub smartwatcha. Pierwszy z wymienionych gadżetów to tzw. sportowa opaska, która łączy funkcję zegarka i pulsometru. Ponadto, wyświetla powiadomienia ze smartfona i pozwala wchodzić z nim w różnorakie interakcje. Smartwatch to natomiast urządzenie o niezwykle rozbudowanej funkcjonalności, które w wielu przypadkach może zastąpić telefon. Ma rozbudowane funkcje sportowe, umożliwia nawet odtwarzanie plików muzycznych. 

Sportowe słuchawki

Skoro o muzyce mowa, nie jest tajemnicą, że właściwie skomponowana track lista może dodać nam sporo energii i zmotywować do jeszcze większego wysiłku. Na siłowni (i w każdej innej przestrzeni publicznej) nie wypada jednak słuchać ulubionych piosenek przez głośnik, nie każdy przecież musi podzielać nasz gust muzyczny. Właśnie dlatego, obowiązkowo należy użyć słuchawek. Pamiętaj jednak, że pierwszy z brzegu model nie sprawdzi się w tym przypadku.

Jakość reprodukowanego dźwięku to istotna kwestia, ale przed słuchawkami sportowymi należy postawić także inne oczekiwania. Po pierwsze, nie mogą wypadać z ucha podczas dynamicznych ruchów. Typowe modele true wireless, mające postać bezprzewodowych "pchełek", nie sprawdzą się w tym przypadku najlepiej. Lepszym wyborem będzie model z klipsami zakładanymi za małżowinę uszną. Po drugie, muszą być wodoodporne. Zwykłe słuchawki mogą nie przetrwać regularnego kontaktu z potem. Szczelność modeli sportowych jest natomiast potwierdzona stosownym certyfikatem, więc można oczekiwać, że posłużą nam przez długi czas.

Rękawiczki treningowe

Na koniec zostawiliśmy akcesorium, które przez początkujących bywa lekceważone, jednak w praktyce okazuje się niezwykle przydatne. Rękawiczki treningowe pełnią dwie podstawowe funkcje - chronią delikatną skórę dłoni przed otarciami i poważniejszymi urazami (zerwanie skóry podczas wykonywania martwego ciągu nie należy do rzadkości) i usztywniają nadgarstek. Dzięki temu, nie tylko minimalizują ryzyko wystąpienia kontuzji, ale zwiększają też efektywność treningu.