Jak działa gramofon?

Jaki gramofon kupić, by przez długi czas cieszyć się dobrym wyborem? Trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź nie wiedząc, jak dokładnie działa to urządzenie. Gramofon, potocznie często nazywany adapterem, to urządzenie do odtwarzania płyt gramofonowych. Poprzednikiem gramofonu był fonograf, który działał na bardzo podobnej zasadzie.

Nośnik dźwięku w gramofonie to płyta z wydrążonym rowkiem, w którym umieszcza się igłę. Drgania, które odbiera igła są zamieniane w sygnał elektryczny. Drgania te odtwarzają sygnał akustyczny zapisany na płycie. Igły początkowo były stalowe, następnie zastąpiono je szafirowymi oraz diamentowymi. Są szlifowane w różne kształty - obecnie do najbardziej pożądanych i najnowocześniejszych należą szlify kwadrofoniczne i eliptyczne. Dobry gramofon powinien posiadać taką igłę. Sposób działania gramofonu zależy też od rodzaju wkładki przejmującej drgania oraz kształtu ramienia.

Płyty winylowe cieszyły się dużą popularnością do lat 80. XX wieku - wraz z wyparciem ich przez płyty kompaktowe skończyła się też era gramofonów.

Gramofon vintage czy nowy – jaki kupić?

Jaki gramofon kupić - nowy czy vintage? Odpowiedź na to pytanie zależy od bardzo wielu czynników. Zabytkowy odtwarzacz płyt winylowych marzy się niejednemu koneserowi. Niestety, ceny prawdziwie zabytkowych gramofonów są bardzo wysokie. Trudno też o wsparcie techniczne, gdy taki sprzęt zaczyna się psuć - niewiele serwisów podejmie się naprawy gramofonu wykonanego z zastosowaniem nieużywanych już dziś technik i materiałów.

Gramofon nowy gwarantuje bardzo szeroki wybór materiałów, rozwiązań i zakres cenowy, w którym każdy się odnajdzie. Dla niektórych może jednak być sprzętem "bez duszy". Rozwiązaniem kompromisowym bywa gramofon vintage - używany, ale nie bardzo stary sprzęt, lub wręcz nowy gramofon stylizowany na stary. To świetne połączenie nowoczesnej technologii, doskonałego dźwięku i wyglądu, który zdecydowanie przykuwa wzrok.

Jaki gramofon do 500?

Jak wybrać gramofon, który mieści się w cenie do 500 zł? Najlepiej postawić na wersję automatyczną. To idealny gramofon na początek, a w tym przedziale cenowym można znaleźć naprawdę zadowalający model. Automatyczne gramofony są proste w obsłudze i nie wymagają niemal żadnej specjalistycznej wiedzy, w przeciwieństwie do manualnych. Cała ich obsługa polega na umieszczeniu płyty w odpowiednim miejscu i wciśnięciu przycisku "start".

Wielbiciele klimatu vintage z pewnością docenią model Camry Retro CR 1111 w pięknej ,drewnianej obudowie. W tej grupie cenowej godne polecenia są także Denon DP-30L, oraz manualny Pioneer PL-512X. W przedziale cenowym do 500 zł warto także rozejrzeć się za modelem z wyższej półki, ale używanym. Niekiedy taka decyzja może się okazać dużo lepsza, niż wybór taniego i niezbyt zadowalającego sprzętu wprost ze sklepu.

Jaki gramofon do 1000?

Jaki gramofon kupić, mając do wydania budżet 1000 zł? Wśród automatycznych gramofonów w tej cenie wyróżniają się Thorens TD158, Thorens TD-160/165, Denon DP-200USB, Pioneer PL-990. Warto zastanowić się, jakie funkcje i parametry powinien posiadać wymarzony gramofon i zdobyć nieco wiedzy przed dokonaniem zakupu, lub spytać o radę kogoś doświadczonego w tym zakresie. 1000 zł to już spory budżet i można w nim wybrać dobry sprzęt.

Jak wybrać gramofon w cenie do 1000 zł z bardzo zadowalającymi parametrami? Znów warto odwołać się do rynku sprzętów używanych. Godnym polecenia jest choćby minimalistyczny, nowoczesny Dual CS-750-1, który można kupić w dobrym stanie i korzystnej cenie. Znawcy polegają też trwały i funkcjonalny Technics SL-Q2/3/33.

Jaki gramofon do 2000?

Jaki gramofon kupić przy budżecie do 2000 zł? Taka suma stwarza już dużo szersze pole działania i dużo większy wybór, zarówno wśród modeli automatycznych, jak i manualnych. Jakie są najlepsze gramofony w tym przedziale? Często polecanym modelem jest Pro-Ject Debut Carbon z ramieniem z włókna węglowego. Zastosowane materiały zapewniają bardzo wysoką jakość dźwięku. Warto też zainteresować się modelami Pioneer PL-30, Teac TN-350 oraz Rega Planar 1 P1.

Wybierając polecane gramofony manualne trzeba mieć na uwadze fakt, że sam gramofon nie wystarczy - trzeba skompletować cały zestaw audio, który spełni oczekiwania i pozwoli cieszyć się klimatycznym, wysokiej jakości dźwiękiem. Najwyższej klasy gramofony kosztują bardzo wiele, kosztowne są też części zamienne i ewentualne naprawy. Wielu wielbicieli muzyki jest jednak w stanie zainwestować dużo, by zyskać efekt, który trudno z czymkolwiek pomylić.