8. sezon „Gry o tron” na pewno nie zapisze się w historii jako jeden z najlepszych. Fani są tak rozczarowani tym, co zobaczyli w pięciu dotychczasowych odcinkach, że ruszyli ostatnio z petycją, w której żądają remake’u z innymi scenarzystami. Są wściekli na Davida Benioffa i D.B. Weissa m.in. za nielogiczne rozwiązania fabularne i spłaszczanie postaci, które tak skrupulatnie budowali przez wiele sezonów. Stąd aż strach pomyśleć, jaka będzie ich reakcja po ostatnim odcinku serialu. Bo twórcy mogą zakończyć historię na wiele sposobów i można założyć, że każdy z nich spotka się z większym lub mniejszym niezadowoleniem. A co właściwie może się wydarzyć? Przewidywalnych scenariuszy jest wiele, ale wśród najważniejszych są te:

Scenariusz 1: Arya zabije Daenerys

W piątym odcinku „Dzwony” ostatecznie zakończono kilka wątków. Rodzeństwo żyjące w kazirodczym związku (Jaimie i Cersei Lannister) zginęło razem, ten sam los spotkał braci Sandora Clegane’a i Gregora Clegane’a po morderczej walce, Varys został spalony żywcem przez smoka za zdradę Daenerys, a Euron Greyjoy umarł z uśmiechem na twarzy po pojedynku z królobójcą. Międzyczasie Daenerys zrównała z ziemią Królewską Przystań, zmieniając się w Szaloną Królową. Taka przemiana bohaterki nie była niczym zaskakującym, bowiem twórcy od dawna wyraźnie sugerowali, że to jedynie kwestia czasu. I to właśnie wokół Daenerys będzie działo się najwięcej.

Na początek najbardziej paląca kwestia. Wszystkich zastanawia, czy Arya Stark, widząc co Daenerys zrobiła z niewinnymi ludźmi w Królewskiej Przystani, wpisała ją na swoją listę osób, którą musi zabić. Wszystkie znaki na niebie na to wskazują. Po pierwsze, według przepowiedni Arya ma zgładzić kogoś z zielonymi oczami. W serialu jest już tylko jedna taka osoba – Daenerys. Po drugie, Arya wraz ze swoją siostrą Sansą od początku nie wierzyła, że Khalessi będzie odpowiednim władcą Siedmiu Królestw. Obie jedynie czekały na to, aż ujawni sobie prawdziwe, szalone oblicze. Po trzecie, ostatnie ujęcia z 5. odcinka, gdy Arya wsiada na białego konia wielu uznało za coś w rodzaju biblijnego symbolu, nawiązującego do czterech jeźdźców Apokalipsy. To ma zdradzać zamiary dziecka Starków. Ale wbrew idiotycznym teoriom, które można znaleźć w internecie, ten koń nie jest Branem. Byłoby to już skrajne przegięcie. 

CZYTAJ TEŻ: „Gra o tron” – oto zwiastun ostatniego odcinka serialu

Scenariusz 2: Jon Snow zabije Daenerys

To byłoby brutalnie ironiczne, ale wielu fanów zakłada, że jest jak najbardziej możliwe. Wyraz twarzy Jona Snowa podczas walki o Królewską Przystań wyraźnie wskazywał, że bohater źle ocenił charakter Dany. Dotychczas widzieliśmy go jako osobę, która bez problemu klęka przed nią i zapewnia, że jest jego królową. Jednak rzeź bez wątpienia otworzyła mu oczy. Bardzo możliwe, że Snow będzie potrzebował odpowiedniej motywacji, by zabić Dany. W tym aspekcie może pomóc Davos.

Scenariusz 3: Jon Snow ujawnia swoje pochodzenie i zostaje królem

Jeszcze przed swoją egzekucją, Varys pisał listy, w którym ogłaszał, że Jon Snow jest prawdziwym dziedzicem Żelaznego Tronu. Nie wiadomo, czy bohaterowi udało się je wysłać, ale jeżeli zdążył szepnąć przynajmniej jednej osobie o jakże niewygodnej dla Daenerys tajemnicy, to na pewno powstanie reakcja łańcuchowa, która zmusi Jona do publicznego ujawnienia się jako Targaryen. Tym samym bohater zostałby kimś, kim nie chce być od samego początku. Nie można zapominać, że również Tyrion, Arya i Sansa znają pochodzenie Snowa. Oczywiście bohater zasiądzie na Żelaznym Tronie tylko w momencie, gdy Smocza Królowa zostanie zgładzona i zostanie do tego w jakiś sposób zmuszony.

Scenariusz 4: Tyrion zdradzi Daenerys

W ósmym sezonie twórcy nieustannie krążą wokół tego, że Tyrion zdradzi swoją królową. Nawet sama Daenerys jest świadoma tego zagrożenia, co udowadnia jej groźba rzucona w stronę swojego doradcy w 5. odcinku. W rozmowach z Varysem Tyrion nie był do końca jeszcze przekonany, czy Snow nadaje się do władania Siedmioma Królestwami.

Jednak masakra w Królewskiej Przystani wszystko zmienia. Tyrion od samego początku prosił Daenerys, by oszczędziła miasta i jego ludzi. Smocza Królowa nic sobie z tego nie robiła, mszcząc się w zamian za swoje ostatnie straty. Wydaje się to wystarczającym dowodem dla bohatera, że Dany nie jest osobą, w którą wierzył dotychczas. Trzeba też brać pod uwagę, że Tyrion stracił resztę rodziny podczas ataku. Śmierć brata Jaimego może być dla niego ogromnym szokiem. Stąd bardzo prawdopodobne, że bohater wykona ruchy, które doprowadzą do upadku Szalonej Królowej. Ale najpierw musi dożyć do chwili, gdy będzie miał okazję to zrobić.

Scenariusz 5: Sansa zasiądzie na Żelaznym Tronie

Jeśli władcą nie zostanie ani Dany, ani Snow, to Sansa wydaje się najlepszym kandydatem. Najstarsza córka Starków doświadczyła bardzo wiele (najczęściej wielkich krzywd) w trakcie całego serialu, co przyczyniło się do tego, że stała się silniejszą osobą. Zaczynała jako naiwna dziewczyna, która chce zostać jedynie księżniczką, ale obecnie to postać potrafiąca świetnie kalkulować. Co więcej, od dłuższego czasu umiejętnie zarządza Winterfell, więc raczej nie miałaby problemów z władaniem nad Siedmioma Królestwami.

CZYTAJ TEŻ: Twórcy „Gry o tron” zajmą się kolejnymi filmami „Gwiezdnych wojen”. Czy to dobry pomysł?

Spekulacji związanych z zakończeniem „Gry o tron” jest tyle, że trzeba byłoby napisać bardzo długi elaborat. Są przecież jeszcze wątki drugoplanowych postaci (Bronn, Samwell Tarly, Bran), które w każdej chwili mogą okazać się niezwykle ważne dla przebiegu wydarzeń. Serial zapewne do ostatniego ujęcia dostarczy nam wiele emocji i zaskoczeń. I nieistotne, czy będą one pozytywne, czy negatywne – najważniejsze jest to, że przez osiem kolejnych sezonów wspólnie mogliśmy przeżywać tą niezwykłą opowieść. Taki fenomen popkulturowy w telewizji raczej się już nie powtórzy.