Skąd moda na chodaki? 

W sezonie wiosna-lato 2019 projektanci do łask przywracają wiele reliktów modowej przeszłości, skutecznie przypominając o czasach dzieciństwa – raz naszego, innym razem naszych rodziców, a nawet dziadków. Znów modne są między innymi opaski i spinki do włosów, elastyczne kolarki, tkaniny barwione metodą tie-dye, spodnie z szerokimi nogawkami i sandałki z paskami typu „floss sandals” (tak, te same które uwielbiała między innymi serialowa Carrie Bradshaw). Najbardziej zaskoczył nad jednak wielki powrót chodaków. W 2017 roku pojawiły się między innymi na wybiegu domu mody Max Mara, rok później, do drewniaków próbowała przekonać nas Maria Grazie Chiuri, a teraz, w specyficznych, nieco niezgrabnych butach na drewnianej podeszwie chodzą polskie i światowe it-girls (@soie.pl, @laurajaneatelier, czy @hanwestby). 

Dior/jesień-zima 2018/2019 / Getty Images

Kiedy nosiłyśmy je w dzieciństwie, zasada była prosta – im bardziej kolorowo, tym lepiej. Dzisiaj jest już nieco inaczej. Na pierwszym miejscu stoi jakość oraz sposób wykonania. Modne są przede wszystkim  masywne sandały na drewnianej podeszwie - słupku lub platformie – (często ozdobionej metalowymi aplikacjami mocującymi materiał wierzchni) oraz skórzane klapki z drewnianym akcentem i zabudowanym przodem typu mule. Te w całości wykonane z drewna znacznie łatwiej niż w jednej z popularnych sieciówek, znajdziecie na straganie z pamiątkami z holenderskiej wsi. 

Modne buty na wakacje 2019

Buty, które przez ostatnią dekadę uważaliśmy za synonim kiczu znowu są modne. Uwielbia je między innymi Victoria Beckham

Gdzie kupić chodaki – symbol naszego dzieciństwa, który znowu jest modny?

Najwyższy czas porzucić wszelkie krzywdzące skojarzenia z chodakami w rolach głównych. Od teraz powinniśmy myśleć o nich nie jak o brzydkim i niezgrabnych obuwiu ortopedycznym, czy podstawowym wyposażeniu lekarza dyżurnego, a o jednym z najmodniejszych dodatków sezonu wiosna-lato 2019! Gdzie kupić drewniaki, które wpisuję się w aktualne trendy? Te najpiękniejsze wypatrzyłyśmy w ofercie polskiej marki Balagan Studio. Uszyte są z miękkiej skóry bydlęcej, a wybierać możecie z czterech wersji kolorystycznych: czarnej, piaskowej, ceglanej i nude. Alternatywa? W poszukiwaniu modnych chodaków na najbliższe miesiące zajrzyjcie do sklepu ELLE. Oto kilka modeli, na które same polujemy: 

Modne klapki [trendy wiosna-lato 2019]

Najpiękniejsze espadryle na wiosnę i lato 2019