„The Dead Don’t Die” pod względem fabularnym nie będzie oferować zaskoczeń – opowie o inwazji zombie na pewnym amerykańskim miasteczku. Horror komedie w tym temacie widzieliśmy już wcześniej („Powrót żywych trupów”, „Zombieland”), ale już teraz można powiedzieć, że nowy film Jarmuscha wyróżnia się na tle podobnych produkcji.

Po pierwsze, nakręcił go jeden z najbardziej charakterystycznych reżyserów kina amerykańskiego, który już przy okazji filmu o wampirach (znakomite „Tylko kochankowie przeżyją”) pokazał, że można tchnąć coś świeżego w oklepany temat. Po drugie, poczucie humoru Jima Jarmuscha jest na tyle osobliwe, że zawsze gwarantuje ciekawy seans. Bardzo możliwe, że reżyser „Mystery Train” z jednej strony zafunduje w swoim nowym filmie pastisz zombie, a z drugiej złoży hołd temu gatunkowi.

„The Dead Don’t Die” – kto w obsadzie?

Trzecim powodem, dlaczego nowa czarna komedia Jarmuscha jest warta uwagi, jest obsada. Od listy nazwisk może zakręcić się w głowie. Jest Bill Murray, Adam Driver, Tilda Swinton, Chloe Sevigny, Steve Buscemi, Iggy Pop, RZA, Selena Gomez, Danny Glover, Tom Waits, Caleb Landry Jones, Sara Driver czy Carol Kane. Już sam fakt, że niesamowita Swinton będzie grała postać, która niczym samuraj pozbywa się głów zombie za pomocą swojej katany, jest dobrą zachętą, by sprawdzić „The Dead Don’t Die”. Duet Murray-Driver zapowiada się na komediowe złoto, a Iggy Pop jako zombie to żarto sam w sobie totalnie trafiony. 

„The Dead Don’t Die” – kiedy premiera filmu?

Przypomnijmy, że minęło już trzy lata od ostatniego filmu fabularnego Jarmuscha („Paterson”). Więc szczególnie cieszy, że nowe dzieło tego cenionego autora trafi do kin już niebawem, bo 14 czerwca 2019 roku. Póki co jest to data amerykańskiej premiery, ale możemy się spodziewać, że któryś polskich dystrybutorów raczej nie będzie zwlekał i wprowadzi „The Dead Don’t Die” w tym samym czasie. Wiele wskazuje, że może to być jedna z bardziej udanych produkcji zombie w ostatnich latach. Jim, wierzymy w ciebie.

A tu możecie zobaczyć zabawny zwiastun „The Dead Don’t Die”: