Ten serial na podstawie powieści Żulczyka to mroczna opowieść o zbrodni, korupcji i tożsamości na polskiej prowincji
Serial „Wzgórze psów”, powstały na podstawie powieści Jakuba Żulczyka, to pięcioodcinkowa produkcja dostępna na Netflix, która zabiera widzów do fikcyjnego miasteczka Zybork. „Wzgórze psów” to niełatwy, ale wciągający serial, który zmusza do refleksji nad tożsamością, przynależnością i miejscem w świecie.

- ELLE
Jeśli szukasz idealnego serialu na wieczór na Netflix, to sprawdź "Wzgórze psów"
Mroczne tajemnice Zyborka i walka z systemem
Akcja serialu skupia się na trójce bohaterów. Mikołaj (Mateusz Kościukiewicz) to pisarz, który wraca do rodzinnego miasta po latach nieobecności. Jego żona Justyna (Jaśmina Polak) jest dziennikarką śledczą, a ojciec Mikołaja (Robert Więckiewicz) lokalnym aktywistą. Mikołaj powraca do Zyborka, miasta o mrocznej historii, w którym przed laty jego brat brutalnie zamordował młodą dziewczynę.
Kolejne tragiczne wydarzenia, w tym nowa śmierć, odsłaniają sieć powiązań między władzą, policją, lokalnymi gangami oraz chciwym deweloperem, który planuje inwestycję na terenie dzielnicy zamieszkałej przez najuboższych mieszkańców.
Rodzinne napięcia i powrót do przeszłości
Relacje między bohaterami są pełne napięć i konfliktów. Mikołaj jest rozdarty między nienawiścią do ojca a poczuciem przynależności do miejsca, które jednocześnie odrzuca. Ojciec ma nową rodzinę, co powoduje frustrację i resentymenty. Serial pokazuje ciężką atmosferę rodzinnych spotkań, pełnych niedopowiedzeń, urazów i napięć, które odbijają się na każdym kroku.
Polska prowincja jako metafora przemian i regresu
Scenariusz Jakuba Żulczyka oraz reżyseria Jacka Borcucha i Piotra Domalewskiego tworzą gorzką diagnozę polskiej prowincji, gdzie od dekad rządzi bezwzględne kolesiostwo i przemoc. Serial przypomina „Twin Peaks” – oniryczną, pełną tajemnic atmosferą oraz postaciami o złożonych problemach. Mateusz Kościukiewicz, Jaśmina Polak i Robert Więckiewicz tworzą znakomite kreacje, oddając głębię i napięcie relacji rodzinnych oraz społecznych. Szczególnie mocna jest rola Polak, która jako dziennikarka mierzy się z mroczną rzeczywistością miasta.