Gedeon Dalma

Marka Dalma Gedeon rzuca wyzwanie konwencjom dzięki ponadwymiarowym, uniseksowym sylwetkom, które dotykają palących kwestii społecznych. Kolekcja "Out of Position" zwraca uwagę na nierówne traktowanie płci w przemyśle motoryzacyjnym, podkreślając brak odpowiednich kobiecych manekinów do testów zderzeniowych i wynikające z tego zwiększone zagrożenie dla kobiet. Projekty kolekcji inspirowane są poduszkami powietrznymi i sprzętem ochronnym, a ich geometria i paleta kolorów przypominają manekiny do testów zderzeniowych. Elementy skupiają się na różnych częściach ciała i pozycjach, podkreślając wrażliwość szyi podczas wypadków.

Solaer

Brigitta Szekernyés jest projektantką zrównoważonej mody o wielokulturowym pochodzeniu, łączącą swoje węgierskie i transylwańskie korzenie z wpływami skandynawskimi. Jej projekt Solær koncentruje się na etycznym projektowaniu i obiegu zamkniętym, wykorzystując używane i vintage przędze pozyskiwane lokalnie w Budapeszcie. Kolekcja obejmuje ubrania i akcesoria stworzone z resztek materiałów z wykorzystaniem ręcznych technik szydełkowania i dziergania inspirowanych organicznymi formami występującymi w naturze. Szekernyés rzuca wyzwanie kulturze jednorazowego użytku, celebrując niedoskonałości ręcznie robionych przedmiotów i promując koncepcję slow fashion.

Hirviniemi

Start-upowa marka odzieżowa znana ze swoich współczesnych sukienek ślubnych i casualowych, łączących fińskie motywy z nowoczesnymi elementami formalnymi i głębokim połączeniem z naturą. Każdy projekt sukni opowiada odrębną historię, a kolekcja ślubna "Kalevala" czerpie inspirację z fińskiego eposu narodowego o tej samej nazwie. Projektantka Henrietta Hirviniemi bada archetypiczne kobiece losy i cechy reprezentowane przez postacie w Kalevali, wprowadzając te narracje do ubrań. Reinterpretując i pielęgnując fińskie dziedzictwo poprzez modę, HIRVINIEMI kieruje swoją ofertę do panien młodych zainteresowanych eksplorowaniem kultury i ręcznie wykonywanymi technikami.

Fanni Eperke

Kolekcja dyplomowa Fanni Eperke Szabó, zatytułowana "Pyonephrosys", to głęboko osobista eksploracja traumy poprzez modę. Kolekcja składa się z pięciu sukienek, z których każda reprezentuje inną fazę przetwarzania traumy, taką jak zaprzeczenie, gniew, negocjacja, depresja i akceptacja. Dzianina jest medium, za pomocą którego Fanni wyraża te stadia, używając tekstur i kolorów do odzwierciedlenia emocjonalnej podróży. Jej projekty mają na celu stworzenie połączenia między użytkownikiem a odzieżą, podkreślając kontury i granice ciała.

Gudu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez BCEFW (@bcefw)

Lasha Mdinaradze, absolwent projektowania kostiumów, w swojej ostatniej kolekcji zaprezentował eksperymentalne kroje, takie jak kurtki motocyklowe przekształcone w gorsety i podwójne spodnie, które tworzą efektowny ruch. Projekty GUDU są mieszanką teatralnego spektaklu i architektonicznej precyzji. Każdy element kolekcji płynnie łączy się z innymi, oferując wszechstronność dopasowania do istniejącej garderoby.

Ferencz Borbala

Borbala, upcyklingowy kolektyw modowy, ma misję tworzenia eksperymentalnych, jedynych w swoim rodzaju ubrań i kolczyków przy użyciu plastikowych odpadów konsumenckich, resztek i odzieży używanej. Ich estetyka opiera się na spontaniczności, kolorze i zestawieniu starego z nowym, śmieci i kosztowności. Zainspirowana dziedzictwem kulturowym Transylwanii, ich kolekcja jest żywą fuzją tradycyjnych elementów, takich jak ręcznie robione hafty, i osobistych wpływów, takich jak postacie z kreskówek dla dzieci z 2000 roku.

Maja Pilarek

Maja Pilarek jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, a jej autorska marka narodziła się z głębokiej pasji do kolorów i dzianin. Jej podejście do mody przypomina traktowanie ubrań jak płótna, na którym eksploruje różne faktury, wzory i kolory. Projekty Mai są wynikiem jej eksperymentów, przesuwania granic programowania maszyn i łączenia różnych rodzajów ściegów z żywymi kolorami. Jej kolekcja podkreśla rzemieślniczy charakter dzianin, wykorzystując naturalne materiały, takie jak przędza z wełny merynosów i bawełna z recyklingu.