Topaz kamień – właściwości i pochodzenie

Topaz jest kamieniem znanym ludziom od najdawniejszych wieków. Dokładna etymologia jego nazwy pozostaje nieznana, są jednak na ten temat dwie teorie. Pierwsza z nich głosi, że nawiązuje ona do greckiej wyspy Topazios, na której niegdyś wydobywano niezwykle podobny do topazu minerał - perydot. Oba kamienie mogły z łatwością zostać ze sobą pomylone. Inna teoria wywodzi zaś tę nazwę od pochodzącego z sanskrytu słowa topaz lub lapaz, które oznacza ogień i mogłoby być nawiązaniem do koloru jednej z odmian, szczególnie cenionej w jubilerstwie. 

 

Kamień topaz jest powszechnym i niedrogim minerałem, jednak mimo to jest on niezwykle ceniony w jubilerstwie. Jest bardzo twardy, podobnie jak beryl plasuje się na ósmej pozycji w skali Mohsa. Jest często wykorzystywany nie tylko do wyrobu biżuterii, ale również w przy produkcji materiałów ściernych i ogniotrwałych. Największe złoża topazu występują w Ameryce Południowej, zwłaszcza na terenie Brazylii, gdzie znajduje się okazy ważące nawet 200 kg. Największy topaz odnaleziono zaś na terenie Mozambiku. Miał on metr długości i ważył aż 1,5 tony. 

Topaz kamień – kolory i wygląd

Topaz ma niezwykle szeroką gamę kolorów, dlatego niekiedy rozpoznanie go może być problematyczne dla niewprawionego oka. Do najpopularniejszych odmian należą przede wszystkim:

  • niebieskie;
  • błękitne;
  • zielone;
  • żółte;
  • pomarańczowe;
  • czerwone;
  • bezbarwne.

 

Żółto-pomarańczowy topaz, tak zwany “Imperial topaz”, jest najbardziej pożądanym okazem, a jego wartość jest tym wyższa, im bardziej intensywna jest jego barwa. Cena kamienia jest zazwyczaj uzależniona od dodatkowych efektów, które charakteryzują konkretny okaz. W niektórych z nich możemy dostrzec na przykład efekt “kociego oka”. Z kolei przezroczyste odmiany wykazują pleochroizm, czyli zmianę tonu i barwy w zależności od polaryzacji światła. Oprócz tego możemy również dostrzec w nich ciekłe lub gazowe inkluzje.

Topaz kamień – znaczenie magiczne

Właściwości magiczne topazu wykorzystywano już w starożytności. Grecy wierzyli, że ma on zdolność dodawania siły swojemu posiadaczowi. Z Indii pochodzi zaś przekonanie, że topaz przedłuża życie oraz zwiększa inteligencję i wizualną atrakcyjność. W przeszłości był on popularnym amuletem wśród marynarzy, którzy wierzyli, że jego moce uspokajają ocean. Obecnie uważa się, że topaz nie tylko wzmacnia zdrowie i podnosi odporność, ale również, że posiada moc odpędzania złych snów oraz pomaga skończyć z lunatykowaniem. 

 

Topaz nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, ale też podnosi poziom ogólnego zadowolenia z życia. Jest doskonałym amuletem dla osób, które zmagają się z trudnościami. Zwiększa bowiem przenikliwość umysłu i pomaga znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Dodatkowo redukuje też stres związany z rozwiązywaniem konfliktów. Dzięki niemu będziemy spokojni i skupieni na celu.

 

Topaz może przynosić też ulgę w dolegliwościach fizycznych. Z jego właściwości mogą skorzystać osoby, które zmagają się z bólami głowy i migrenami. Dodatkowo łagodzi on stany zapalne przewodu pokarmowego i wątroby. Może okazać się pomocny w leczeniu gruźlicy oraz obniżać zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Topaz a znak zodiaku – dla kogo jest ten kamień?

Dla kogo jest topaz? Jest on polecany ludziom, którzy mają problemy z asertywnością. Jest on również doskonałym amuletem dla każdego, kto lubi marzyć i snuć śmiałe plany, jednak nie ma odwagi, by wprowadzić je w życie. Ten kamień sprawić może, że w naszym życiu zagości samodyscyplina, a my z łatwością osiągniemy swoje cele. 

 

Znak zodiaku, który najbardziej skorzysta na magicznych właściwościach topazu to Skorpion. Osoby urodzone pod tym znakiem lubią piąć się po szczeblach kariery, mają ambitne cele, a porażki wcale ich nie zniechęcają. Rywalizując ze Skorpionem dobrze mieć się na baczności, w walce o swoje cele może on posuwać się do nieczystych zagrań. Topaz to doskonały kamień dla tego znaku, ponieważ nie tylko da wsparcie w wytrwałym dążeniu do celów, ale nieco też złagodzi nieugięty charakter Skorpionów. Z pomocą tego kamienia, unikną one wdawania się w konflikty i dążenia do celu kosztem otoczenia. Wręcz przeciwnie, dzięki niemu skorpion może okazać się osobą, która znajdzie rozwiązanie, które zadowoli każdego.

Topaz kamień – cena gdzie kupić

Kamienie szlachetne, takie jak topaz można kupić przede wszystkim w formie biżuterii, a pojedyncze okazy nie są sprzedawane zbyt często. Jeśli jednak zdecydujesz się na sam kamień, to ich ceny zaczynają się od około 30 - 40 złotych i dochodzą do ponad 100 złotych. Topaz jest niezwykle popularnym materiałem jubilerskim, jednak jego ceny wahają się znacznie zależnie od wyglądu konkretnego egzemplarza i szlachetności barwy. Przykładowo, ceny pierścionków z topazem zaczynają się od około 250 - 300 złotych.