Oko opatrzności – historia symbol

Symbol oka opatrzności kojarzony jest między innymi z Okiem Horusa (lub Okiem Ra) w Egipcie, z tradycją chrześcijańską albo ze współczesnymi talizmanami, które mają nas chronić przed nieszczęściem. Historia tego znaku jest więc bardzo długa i współcześnie wzbudza wiele kontrowersji.

W mitologii egipskiej prawe oko w trójkącie przypominało oko sokoła i oznaczało słońce, lewe z kolei - księżyc. Para oczu tworzyła natomiast całość wszechświata. Interpretowane było jako symbol Horusa - czyli boga wojny, nieba i boga-opiekuna. 

Wielkie oko opatrzności w kościele to z kolei znak opatrzności Boga. W chrześcijaństwie umieszcza się je w trójkącie równoramiennym i jest to symbol potrójnej osobowości boskiej, czyli Trójcy Świętej. Znak oka opatrzności możemy zobaczyć w wielu kościołach, np. na ołtarzach oraz na licznych, starych kamienicach w Polsce. Jest to jeden z najważniejszych symboli chrześcijańskich. W kulturze tej oko w trójkącie świadczy też o tym, że Bóg nieustannie czuwa nad ludźmi. Symbol ten był wykorzystywany szczególnie często w epoce renesansu.

Co ciekawe, także Kaodaizm, czyli synkretyczna religia wietnamska, graficznie przedstawia boski wizerunek jako oko w trójkącie. 

W XVIII wieku symbol ten przejęli również wolnomularze, określając go mianem Delta Świetlista. W tym przypadku oznaczał Wielkiego Architekta Wszechświata, który wszystko widzi i obserwuje aktywność masonów. Ta wersja przedstawiana jest z obłokami i półokrągłą glorią.

W drugiej połowie XX wieku z tego emblematu zaczęli korzystać sataniści, nadając mu kolejne znaczenie - oka Lucyfera, króla piekła. W tej wersji z kolei oko jest przymknięte - oznacza to, że szatan zawsze nas obserwuje - nawet wtedy, kiedy pozornie jest inaczej. Pod okiem można zobaczyć łzę, która wskazuje na rozpacz szatana, ponieważ wciąż są osoby niebędące pod jego wpływem. W tym kontekście „złe oko” niezwykle często pojawia się m.in. na okładkach płyt czy w filmach. 

Jedną z interpretacji wszystkowidzącego oka jest forma kontroli Iluminatów w procesie budowy Nowego Porządku Świata. Założyciel Zakonu Iluminatów określił ten symbol mianem szatańskiego i kontrolującego społeczeństwo oka.

Oko opatrzności – znaczenie

A co dziś symbolizuje oko opatrzności? Znaczenie oka opatrzności, bez względu na to, jak różne byłyby środowiska, które wykorzystywały lub wykorzystują ten znak, opierało i opiera się więc głównie na oku, które widzi więcej/wszystko. 
Niezmiennie uważa się, że ta źrenica boska odbija negatywną energię i ma za zadanie chronić przed złem osobę, która nosi przy sobie uniwersalny symbol oka w trójkącie, np. zakładając biżuterię z tym akcentem. Piramida i oko to współcześnie bardzo często przewijający się motyw. Oko opatrzności w piramidzie to element Stanów Zjednoczonych. Można również znaleźć ten znak np. na dolarze amerykańskim (dokładniej na jego odwrocie, w piramidionie) oraz np. na banknocie 500 hrywien ukraińskich. Symbol oka w trójkącie widnieje m.in. w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Oko opatrzności pojawiło się też chociażby na kurtce Madonny w filmie „Rozpaczliwie poszukując Susan” czy we „Władcy Pierścieni” Tolkiena (w kontekście oka Saurona) oraz w niektórych wideoklipach Michaela Jacksona.

Oko opatrzności – biżuteria i wnętrza

Symbol oka opatrzności, choć współcześnie wzbudza sporo kontrowersji, wciąż jest niezwykle popularny. Często można zobaczyć ten znak na ulicach, w dekoracjach mieszkań czy na biżuterii. Przewija się też w modzie - ten akcent na ubraniach zgrabnie ozdabia odważniejsze stylizacje. 
Jednak ze względu na swoją symbolikę, jednym z najpopularniejszych elementów z okiem opatrzności, jest dziś biżuteria, np. amulety, bransoletki czy pierścionki. Mają one pełnić funkcję ochronną (szczególnie przed nieszczęściem, złymi ludźmi i zawiścią), wspierać twórcze siły, motywować do działania oraz pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Uważa się też, że osoby, które noszą taką biżuterię, spoglądają na świat z nowej, świeżej perspektywy i osiągają największą mądrość. Oko w trójkącie to również popularny trend w dekoracji wnętrz. Najpopularniejszymi elementami z tym symbolem są m.in. lampy, lustra, ramki do zdjęć, plakaty czy zawieszki, które nadają wnętrzom charakteru i niesamowitej aury tajemniczości. Dodatkowo znak ten niesie zwykle pozytywne skojarzenia i ma za zadanie przyciągać to, co dobre. Nic więc dziwnego, że tak często możemy zetknąć się z tym emblematem.