W polskim kinie pojawia się coraz więcej filmów kostiumowych, czy dramatów historycznych. W zeszłym roku głośno było o "Kamerdynerze", w 2012 o "Bitwie pod Wiedniem", czy pięć lat wcześniej o "Katyniu". Tym razem filmowcy wzięli pod lupę działania Legionów Polskich w trakcie I wojny światowej. Pierwsza formacja wojskowa tego typu powstała na bazie Pierwszej Kompanii Kadrowej, z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Zdjęcia do filmu "Legiony"  realizowane były m.in. w Bieszczadach, Cieszynie, Tokarni, Stradowie, okolicach Krakowa, Mrągowa, Węgrowa oraz Otwocka.

"Legiony": o czym jest film? Fabuła

"'Legiony' to uniwersalna historia o wchodzeniu w dorosłość w trudnych czasach, dojrzewaniu do wspólnoty. Wielka historia jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek, dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek, jej narzeczony, członek Drużyn Strzeleckich i ułan. Obok bohaterów fikcyjnych, których historie wzorowano jednak na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawi się wiele postaci historycznych. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski, porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król”, rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz, porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki i wielu innych" - możemy przeczytać w oficjalnej informacji od dystrybutora.

Za reżyserię "Legionów" odpowiedzialny jest Dariusz Gajewski, autor takich filmów jak "Lekcje pana Kuki", "Obce niebo", czy "Warszawa". 

"Legiony": obsada filmu

W nowej polskiej produkcji zagrali: Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner, Wiktoria Wolańska, Jan Frycz, Mirosław Baka, Borys Szyc, Antoni Pawlicki, a także Modest Ruciński, Piotr Żurawski oraz Piotr Cyrwus. Premiera filmu "Legiony" zaplanowana jest na 20 września 2019 roku.