Rozpoczęły się prace nad kolejnym hitem Disneya. Półtora roku temu oszaleliśmy na punkcie kinowej wersji bajki "Piękna i Bestia" z udziałem Emmy Watson, dlatego wytwórnia kuje żelazo, póki gorące - w planach jest nowa odsłona "Króla Lwa" z Beyoncé i Donaldem Gloverem oraz "Mulan". Animacja z 1998 roku zdobyła nominacje do Złotych Globów, Oscarów, czy statuetek Grammy oraz zarobiła ponad 300 milionów $. Historię oparto na starożytnej legendzie o Hua Mulan - dziewczyny, która udając mężczyznę służyła w wojsku. W literaturze chińskiej ten przykład odnosi się do "nabożności synowskiej", czyli jednej z najważniejszych cnót w konfucjanizmie. Kto pojawi się w nowej produkcji live-action?

Kto zagra Mulan w nowej adaptacji filmu? Jest już pierwsze zdjęcie!

Przypomnijmy, disneyowska Mulan powinna wyjść za mąż i zostać przykładną gospodynią. Dziewczyna zamiast tego ucieka z domu i zgłasza się do wojska, zamiast schorowanego ojca. Duchy przodków rodziny, chcąc ratować jej honor, przydzielają Mulan opiekuna - Wielkiego Kamiennego Smoka. Niestety,  w wyniku nieszczęśliwego wypadku pomnik zostaje zniszczony przez Mushu - miniaturowego smoka, byłego strażnika rodziny. Wyrusza on na pomoc Mulan. Podczas ataku Hunów, dziewczyna w brawurowym akcie odwagi ratuje wszystkich żołnierzy, włącznie z ich przywódcą, kapitanem Shangiem. W czasie walki z wodzem wroga Mulan zostaje ranna, a badający ją lekarz odkrywa prawdę o jej płci...

Już wiemy, że w postać Mulan wcieli się chińska aktorka Liu Yifei. W castingu podobno wzięło udział prawie tysiąc osób z pięciu kontynentów. U boku Liu pojawią się także Donnie Yen ("Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie", "xXx: Reaktywacja", "Hero"), Jason Scott Lee ("Smok: historia Bruce'a Lee", "Księga dżungli"), Gong Li ("Wyznania gejszy", "Cesarzowa", "Zawieście czerwone latarnie") oraz Jet Li ("Hero", "Niezniszczalni", "Pocałunek smoka"). Za reżyserię odpowiedzialny jest Niki Caro ("Ania, nie Anna", "Jeździec wielorybów", "Azyl", "Daleka północ"). Na plan filmowy wybrano Chiny i Nową Zelandię, a premiera "Mulan" zaplanowana jest na 27 marca 2020 roku.

Kim jest Liu Yifei, nowa Mulan? 

30-letnia Liu Yifei (urodzona jako An Feng) jest wielką gwiazdą w Chinach. W wieku zaledwie 15 lat dostała się do prestiżowej Pekińskiej Akademii Filmowej - była najmłodszą studentką w historii tej uczelni. W amerykańskim kinie zadebiutowała w 2008 roku w produkcji "Zakazane królestwo" (również z udziałem Jeta Li). Liu nie tylko występuje w filmach i serialach (w jej filmografii znajdziemy już 25 produkcji z jej udziałem!), próbuje swoich sił również jako wokalistka. W 2006 roku wydała płytę zarówno na rynek japoński, jak i chiński. Liu Yifei udziela się również na ścieżkach dźwiękowych do produkcji, w których gra.

Liu Yifei jako Mulan.